Doskonały facility management – na czym polega?

Facility management to zespół kompleksowych usług, w których skład wchodzą liczne działania z zakresu zarządzania nieruchomościami. Są one zorientowane przede wszystkim na nadzorowanie i koordynowanie inwestycji, jednak nie ograniczają się... Czytaj dalej

Facility management to zespół kompleksowych usług, w których skład wchodzą liczne działania z zakresu zarządzania nieruchomościami. Są one zorientowane przede wszystkim na nadzorowanie i koordynowanie inwestycji, jednak nie ograniczają się wyłącznie do tych dwóch aspektów. Co dokładnie mają na celu różne obszary facilities management i jakie kompetencje powinny charakteryzować facility managera? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

1. Facility management – czym jest i co ma na celu?

2. Zakres usług – facility management

3. Dlaczego tak ważne jest facility management w zarządzaniu nieruchomościami?

Śmiało można stwierdzić, że facility management w swą istotę ma wpisany czynnik ludzki, jednak korzyści uzyskiwane na drodze prawidłowo wdrażanych procesów przekładają się na konkretny zysk.

Facility management – czym jest i co ma na celu?

Czym właściwie jest facility management? W dosłownym tłumaczeniu to „zarządzanie udogodnieniami”. Trudno przetłumaczyć sformułowanie na język polski tak, aby brzmiało zgrabnie, a jednocześnie oddawało istotę pojęcia. Z tego względu najlepiej posiłkować się konkretnymi definicjami. Jedna z nich głosi, że to całokształt działań mających na celu usprawnienie i polepszenie efektywności funkcjonowania firmy, na przykład w kontekście obsługi technicznej budynków leżącej w kompetencjach FM Solutions.

Ciekawy pogląd na ten temat ma International Facility Management Association. To międzynarodowa prestiżowa organizacja, która w centrum swoich zainteresowań postawiła kompleksowe zarządzanie nieruchomościami i obecnie wyznacza standardy i dobre praktyki w tej dziedzinie. Umożliwia także wymianę doświadczeń pomiędzy zrzeszonymi w niej podmiotami. Zgodnie z definicją IFMA, działania, które podejmuje facility manager mają na celu przede wszystkim efektywne utrzymanie obiektu przy obniżonych kosztach, ale wysokiej jakości usług. W długoterminowej perspektywie oznacza to zachowanie, a nawet podnoszenie wartości rynkowej nieruchomości.

Zakres usług – facility management

W zarządzaniu obiektami należy rozgraniczyć dwa obszary. Są to:

  • hard FM, czyli przestrzeń i infrastruktura – wszelkie aspekty dotyczące fizycznego środowiska danej nieruchomości: przestrzeń robocza, infrastruktura budowlana, planowanie działań, organizacja najmu, wyposażenia i konserwacji budynku,
  • soft FM dotyczący osób i organizacji – działania odnoszą się do ludzi i psychologii pracy, obejmując na przykład usługi cateringowe, sprzątanie i utrzymanie obiektu, marketing.

Okazuje się więc, że związane z facility managementem sprawowanie szeroko pojętej opieki nad obiektem obejmuje zarówno kwestie czysto techniczne i usługi pomocnicze, jak również tematy wizerunkowe.

Dlaczego tak ważne jest facility management w zarządzaniu nieruchomościami?

Tematy dotyczące facilities management z roku na rok zyskują na popularności. Właściciele biurowców i przestrzeni do wynajęcia zdają sobie sprawę, jak ważne jest oferowanie bezpiecznych, ergonomicznych i nowoczesnych wnętrz. To gwarant wygodnego funkcjonowania i zaangażowania pracowników w wykonywane obowiązki. Działania mające na celu podnoszenie jakości oferowanych obiektów przekładają się na wszystko, co otacza ludzi w konkretnym terenie: pracę, mieszkanie, naukę.

Na pomoc facility managera warto zdecydować się już na etapie planowania inwestycji, gdyż wtedy jeszcze można bez dodatkowych kosztów wdrożyć niektóre systemy i funkcjonalne rozwiązania. Oczywiście, możesz także nawiązać współpracę w fazie dalszego użytkowania budynku.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Doskonały facility management – na czym polega?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz