Drewniane czy stalowe? Wybieramy drzwi zewnętrzne do domu

Wybór drewnianych drzwi do domu oznacza wyższy koszt ponoszony przez inwestora w porównaniu z drzwiami plastikowymi, aluminiowymi czy stalowymi. Niemniej zewnętrzne drzwi z drewna nie tylko mają wysokie walory wizualne,... Czytaj dalej

20 września 2017
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Wybór drewnianych drzwi do domu oznacza wyższy koszt ponoszony przez inwestora w porównaniu z drzwiami plastikowymi, aluminiowymi czy stalowymi. Niemniej zewnętrzne drzwi z drewna nie tylko mają wysokie walory wizualne, ale i będą solidnym zabezpieczeniem przed wtargnięciem do domu niepożądanych osób trzecich. Co jeszcze decyduje o tym, że są one doskonałym wyborem na lata?

Estetyka

Drewno jest naturalnym materiałem, który od wieków stosowany jest w budownictwie mieszkaniowym. Drzwi drewniane zewnętrzne pozytywnie będą wpływać na wygląd całego domu i na jego wartość. Można je potraktować jako inwestycję.

Szeroki wybór pod względem designu takich drzwi sprawia, że można je dobrać do projektu fasady domu i do kolorystyki elewacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić drzwi z drewna egzotycznego – oryginalne i trwałe, wraz z przeszkleniami czy żłobieniami. Możliwości i opcji wyboru jest przy tym co niemiara.

drzwi zewnętrzne

Fotografia Polskie Budowlane

Bez względu na to, czy zbudowaliśmy dom o klasycznym stylu, czy też ultranowoczesny budynek mieszkalny, drewno w przypadku stolarki drzwiowej jest wyborem ponadczasowym. To kwintesencja elegancji i piękna. Drzwi pokryte wysokiej jakości lakierem będą nie tylko dobrze się prezentować, ale i stają się miłe w dotyku i przyjemne w ogólnym odbiorze.

Rama drzwi drewnianych najczęściej wykonana jest z tzw. klejonki drewna iglastego lub drewna egzotycznego. Klejonka to materiał klejony z trzech warstw drewna, przy czym słoje w każdej warstwie obowiązkowo muszą przebiegać ukośnie do pozostałych warstw. Tak powstały materiał jest odporny na zmianę kształtu i wymiarów, nawet pod wpływem wilgoci. Wypełnienie skrzydła składa się z kilku warstw drewna i stanowi połączenie drewna, sklejki i płyty wiórowej. Zewnętrzna okładzina drzwi drewnianych może być wykonana z fornirów z drewna rodzimego, takiego jak np. – jesion, klon, dąb, orzech, czereśnia lub buk albo egzotycznego – mahoń, jatoba, palisander, merbau itp.

Izolacja

Design drzwi drewnianych i jego ocena to wartości subiektywne – jednym po prostu podobają się dane drzwi, a innym nie. To kwestia gustu. Nie można jednak podważyć tego, że drzwi drewniane mają bardzo wysokie parametry izolacyjności akustycznej i termicznej. Wynika to z cech fizycznych drewna, które pod wpływem zmian temperatury tylko w minimalnym stopniu rozszerza się i kurczy. Dlatego drzwi zachowają szczelność na długi czas, nawet jeśli będą narażone na duże nasłonecznienie, wiatr czy opady atmosferyczne. Wiąże się to także z nieustannym komfortem ich użytkowania.

Co prawda drewno narażone jest na negatywny wpływ wilgoci, ale łatwo zniwelować tę jego wadę. Wystarczy pokryć surowe drewno lakierem, a najlepiej na dodatek stosować takie gatunki drewna, które naturalnie wykazują większą odporność na zmiany wilgotności powietrza.

Najcieplejsze drzwi drewniane, ocieplone wewnątrz warstwą pianki poliuretanowej, mają współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,7-0,9 W/(m2.K).Z tego względu z powodzeniem mogą być stosowane w domach energooszczędnych i pasywnych.

Bezpieczeństwo

Drzwi zewnętrzne powinny być solidną, niemożliwą do pokonania barierą dla złodziei i włamywaczy oraz niepożądanych innych osób trzecich. Drewniane drzwi spełniają te wykonania, ponieważ to wysokiej jakości produkty, które są produkowane ze starannie wyselekcjonowanych, klejonych warstwowo i właściwie zabezpieczonych warstw drewna.

Do takich drzwi powinny być instalowane zamki renomowanych producentów, o solidnych zabezpieczeniach antywłamaniowych.

Ze względu na fakt, że drzwi stanowią wizytówkę naszego domu, warto w nie zainwestować, aby wywoływały tylko pozytywne emocje, były eleganckie i ponadczasowe zarazem. Będzie nam miło witać gości w takich drzwiach. Bezpieczne i estetyczne drzwi oferuje firma Heban z Pabianic, kliknij tutaj i poznaj ofertę drzwi drewnianych.

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne

Z drewna produkowane są nie tylko drzwi zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Różnią się one między sobą przede wszystkim grubością. Te przeznaczone do wnętrz, np. drzwi pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w domu, mają zwykle grubość od 42 do 46 mm, zaś drzwi wejściowe mają grubość około 68 mm. Drzwi zewnętrzne muszą być ponadto znacznie bardziej solidne i odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych – promieniowania słonecznego, opadów atmosferycznych czy wiatru. Natomiast drzwi wewnętrzne malowane są lakierami poliuretanowymi, które tworzą cieńszą powłokę, choć nadal spełniają funkcje ochronne.

Drewno jest materiałem ponadczasowym, eleganckim i estetycznym. Drewniane drzwi wewnętrzne i zewnętrzne choć droższe od innych typów drzwi, będą latami cieszyć oko domowników i spełniać pokładane w nich funkcje.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Drewniane czy stalowe? Wybieramy drzwi zewnętrzne do domu

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen
  1. Salva pisze:

    Drewniane czy stalowe, to jest dylemat i dobrze jest dokładnie przeszukać internet w poszukiwaniu odpowiedzi. Warto również rozmawiać o tym z osobami, które na drzwiach „zjadły zęby” 🙂
    Zapraszamy do kontaktu na salva.com.pl. Nasi przedstawiciele chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą podjąć decyzję 🙂

Dodaj komentarz