Dywan wełniany do salonu. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając dekorację podłogi?

Dywan wełniany do salonu to bardzo niedoceniany i często pomijany element wystroju wnętrz. Odpowiednio dobrany potrafi stworzyć fantastyczny efekt. Z drugiej jednak strony, jeżeli niewłaściwie wymierzymy wielkość lub dopasujemy wzór,... Czytaj dalej

13 sierpnia 2018
Artykuł z kategorii: Aranżacja salonu, Pokój, Wnętrza

Dywan wełniany do salonu to bardzo niedoceniany i często pomijany element wystroju wnętrz. Odpowiednio dobrany potrafi stworzyć fantastyczny efekt. Z drugiej jednak strony, jeżeli niewłaściwie wymierzymy wielkość lub dopasujemy wzór, może zaburzyć całą koncepcję aranżacji pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które z pewnością pomogą w wyborze odpowiedniej dekoracji podłogi.

Dlaczego akurat ten materiał? Podstawowe zalety wełny

Pierwszym i podstawowym kryterium przy wyborze dywanu jest materiał, z jakiego jest wykonany. W przypadku naturalnych włókien, najpopularniejsza jest zdecydowanie wełna. Jedną z jej głównych zalet jest na pewno fakt, że bardzo łatwo utrzymać w czystości utkany z niej dywan. Po pierwsze można go prać, a po drugie do naturalnych właściwości wełny owczej należy zbieranie wilgoci, dzięki czemu korzystnie wpływa na powietrze w pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać o tym, że dywany wełniane nie nadają się dla alergików.

Rozmiar ma znaczenie, czyli jak dopasować wielkość dywanu

Nie ma tu złotego środka, ponieważ w dużej mierze zależy to od stylu w jakim zaaranżowany jest salon, oraz od wielkości i umeblowania pomieszczenia. Podstawowe reguły zostają jednak takie same. Dywan powinien znajdować się w odległości około metra od drzwi, co pozwoli na swobodne ich otwieranie i zamykanie. Jeżeli w Twoim salonie stoją sofa lub fotele, to przynajmniej jedna lub dwie nogi powinny stać na wykładzinie, z kolei ustawienie na środku dywanu stolika kawowego sprawi, że dekoracja podłogi pozwoli Ci wyznaczyć strefę wypoczynku. W przypadku małych dywanów sprawa wygląda nieco inaczej – możesz je położyć w niemal każdej wolnej przestrzeni między meblami, nie zakłócając w ten sposób porządku aranżacji. To rozwiązanie bardzo popularne w niezwykle modnym obecnie stylu skandynawskim.

Wzór i gęstość runa mają większe znaczenie, niż myślisz

Oczywistą rzeczą jest dobranie odpowiedniej kolorystyki – jaskrawozielony dywan nie będzie komponował się dobrze z ciemnymi ścianami. Barwa dekoracji podłogowej ma jednak znaczenie również w kontekście optycznego wrażenia, jakie sprawia pomieszczenie. Jasne wykładziny sprawią, że salon będzie wydawał się większy, odwrotny efekt dadzą te ciemne. Proste, geometryczne wzory są obecnie bardzo popularne, ponieważ idealnie pasują do stylu skandynawskiego, ale sprawdzają się również w większości koncepcji.

Co z gęstością runa? To również bardzo istotny element, ponieważ dywany o zbyt niskiej gęstości szybko tracą wizualny efekt „wow” i marnieją w oczach. Aby tego uniknąć, należy uważnie przyjrzeć się metce wykładziny przed zakupem. Optymalna ilość punktów to między 250 a 300 tysięcy na metr kwadratowy. Im wyższa gramatura, tym lepiej – dywan będzie bardziej odporny na uszkodzenia, odkształcenia i łatwiej zachować go w sklepowym stanie.

To wszystko, co powinieneś wiedzieć, decydując się na zakup dywanu wełnianego do salonu. Trzymaj się naszych wskazówek, a z pewnością wybierzesz wykładzinę, która w pozytywny sposób odmieni wnętrze pokoju dziennego!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Dywan wełniany do salonu. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając dekorację podłogi?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz