Ekologiczne ogrzewanie domu przynosi spore oszczędności. Dowiedz się więcej o termomodernizacji
Nowoczesne budynki jednorodzinne muszą posiadać świadectwo energetyczne. To dokument informujący o tym jaki rodzaj ogrzewania oraz wentylacji jest potrzebny w danym budynku. Dzięki temu właściciel może samodzielnie dobrać najlepszy sposób... Czytaj dalej
Nowoczesne budynki jednorodzinne muszą posiadać świadectwo energetyczne. To dokument informujący o tym jaki rodzaj ogrzewania oraz wentylacji jest potrzebny w danym budynku. Dzięki temu właściciel może samodzielnie dobrać najlepszy sposób ogrzewania swojego domu.
Fot. Flickr.com CC 2.0 Tõnu Mauring
Częstym problemem właścicieli budynków mieszkalnych starego typu są wysokie koszty ogrzewania. Wynika to przede wszystkim nieodpowiedniego sposobu gospodarowania energią. Zainstalowane stare piece nie są dostosowane do potrzeb i generują zbyt dużo lub zbyt mało energii. Dodatkowo zniszczona czy nieodpowiednia izolacja sprawia, że budynek bardzo szybko się wychładza. W takim wypadku jedynym sposobem na oszczędzenie kosztów zużycia energii jest przeprowadzenie termomodernizacji.
Termomodernizacja – dlaczego warto?
Celem wykonania termomodernizacji budynku starego typu jest ograniczenie zużycia energii. Co w efekcie przekłada się na zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem czy też przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Tutaj istotną kwestią jest udzielnie odpowiedzi na pytanie jaki czynniki powodują powstawanie wysokich kosztów. Mogą to być zarówno przestarzały piec jak również, źle wykonana izolacja budynku czy podłoża. W takiej sytuacji zaleca się wykonanie bilansu cieplnego budynku.
Najprościej ujmując polega on na obliczeniu kubatury netto budynku. To obszar domu pomniejszony o wszystkie elementy zewnętrzne takie jak balkony czy tarasy oraz wewnętrzne takie jak klatki schodowe. Szczegółowe informacje na temat bilansu cieplnego są opisane w normie PN-ISO 9836. Jeżeli nie ma się doświadczenia w przeprowadzaniu tego typu obliczeń lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Nie powinno się natomiast zlecać go przedstawicielom urządzeń grzewczych, gdyż z reguły wykonują oni obliczenia na swoją korzyść.
Odpowiednia instalacja grzewcza sercem domu
Warunkiem optymalnego ogrzewania budynku jest tylko wielkość zamontowanego pieca, składa się na nią:
- izolacja ścian,
- ocieplenie dachu,
- zastosowanie rur odpowiedniej grubości,
- zaizolowanie podłoża.
Modernizując całą instalacje należy wziąć pod uwagę również warunki klimatyczne. Zależnie od tego czy dom jest wybudowany nad morzem, czy w górach trzeba pod uwagę wziąć zmienne warunki atmosferyczne. Tutaj do można wybrać pomiędzy tradycyjnymi rozwiązaniami takimi jak piec na: biomasę, pelet, brykiet czy zręby. Można również postawić na ekologiczne źródła energii jakimi są pompy ciepła oraz kolektory słoneczne.
Ogrzewanie odnawialne korzystną alternatywą
Po dokonaniu termomodernizacji swojego budynku warto rozważyć zastosowanie w nim odnawialnych źródeł energii takich jak pompy ciepła czy kolektory słoneczny. Może się okazać to tańszym i korzystniejszym rozwiązaniem od konieczności wymiany czy przebudowy nieefektywnego ogrzewania. Jeżeli dom jest odpowiednio zabezpieczony przed utratą ciepła to urządzenia o mocy 5-7 kW są wstanie efektywnie ogrzać budynek oraz wodę.
Zakup tego typu urządzeń jest niższy w porównaniu z koniecznością wymiany pieca na gaz czy węgiel. Dodatkowo decydując się na zakup ekologicznych źródeł energii można starać się o częściowy zwrot kosztów z budżetu Unii Europejskiej. Główną zaletą stosowania w domu jednorodzinnym odnawialnych źródeł energii jest niski koszt ich eksploatacji.
W domach jednorodzinnych w zależności od potrzeb można zastosować jedno lub kilka źródeł energii odnawialnej. W miejscach wietrznych warto zainwestować w przydomową elektrownie wiatrową. Koszt jej wybudowania nie jest mały, ale zwraca się w krótkim czasie. Można również połączyć odnawialne i konwencjonalne źródła energii, w tym wypadku istnieje bardzo dużo możliwości.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Bez kategorii26 listopada 2024Jak reklamować usługi budowlane?
- Przemysł20 listopada 2024Po czym poznać zużycie pompy hydraulicznej?
- Bezpieczeństwo12 listopada 2024Jak dobrze oświetlić stanowisko pracy w warsztacie?
- Dyskusje6 listopada 2024Jak naprawić pęknięty zderzak?
Ekologiczne ogrzewanie domu przynosi spore oszczędności. Dowiedz się więcej o termomodernizacji
Odpowiednia instalacja grzewcza to podstawa bez odpowiedniej izolacji ścian, ocieplanie dachu, zaizolowania podłoża, żadna forma ogrzewania domu nie będzie w 100% wykorzystana. Wspominając o różnych alternatywach ogrzewania, warto również nadmienić o pellecie. My z mężem palimy nim drugi sezon i jesteśmy bardzo zadowoleni. Jest przyjazny środowisku, ekonomiczny a z uwagi na rozwój branży biomasy, z większym uśmiechem można spoglądać na cennik; pellet jest coraz tańszy:-)