Fotowoltaika – ciekawostki, którymi zaskoczysz znajomych

Czy zgadniesz, ile kilometrów kwadratowych ma największa farma fotowoltaiczna na świecie? Albo ile lat miał odkrywca efektu fotowoltaicznego? Oto wyborne ciekawostki o fotowoltaice, które przy okazji obalają kilka bezsensownych mitów.... Czytaj dalej

21 grudnia 2021
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu

Czy zgadniesz, ile kilometrów kwadratowych ma największa farma fotowoltaiczna na świecie? Albo ile lat miał odkrywca efektu fotowoltaicznego? Oto wyborne ciekawostki o fotowoltaice, które przy okazji obalają kilka bezsensownych mitów.

Największa farma fotowoltaiczna to…

Największa farma fotowoltaiczna na świecie wcale nie mieści się w kraju wysoko rozwiniętym, a w Indiach. Bhadla Solar Park zbudowana została w miejscowości Bhadla w okręgu Radżastar, który słynie z wysokich temperatur (46°-48°) i dużego nasłonecznienia. Zajmuje gigantyczną powierzchnię 57 km kwadratowych i jest w stanie wygenerować 2245 MW mocy. Dla porównania warto wiedzieć, że największa farma fotowoltaiczna w Europie mieści się w Hiszpanii i generuje “tylko” 500 MW mocy.

Ciekawostki o fotowoltaice związane z jej początkami

Fotowoltaika ma swoje korzenie już w pierwszej połowie XIX wieku. To właśnie w 1839 roku pierwszy człowiek odkrył efekt fotowoltaiczny, a był nim zaledwie 19-letni wówczas Alexandre Becquerel.

Na pierwsze ogniwo fotowoltaiczne było trzeba jednak nieco poczekać. Powstało podczas II wojny światowej, w 1941 roku. Jego wynalazcą był Russel Ohl i opatentował je pod nazwą Light-sensitive electric device.

Pierwszym budynkiem, który zasila energia słoneczna był Solar 1 (zwany też Solar One). Wzniesiono go w 1973 roku w Stuyvesant Cove Park w Nowym Jorku. Kilka lat później w 1981 roku zainwestowano również w budowę samolotu solarnego. 

Ciekawostki o fotowoltaice, które sprawią, że przestaniesz wierzyć w mity

Słyszałeś pewnie opinie, że fotowoltaika jest łatwo awaryjna albo że panele fotowoltaiczne nie działają prawidłowo w takich pochmurnych krajach, jak Polska? Wiedz, że nie są to prawdziwe informacje. Instalacje fotowoltaiczne mają poświadczoną 25-letnią gwarancją żywotność. Nie należy więc obawiać się wymiany modułów co kilka lat. Ponadto, panele nadal generują energię, nawet gdy na niebie są chmury albo jest środek zimy. To prawda, że fotowoltaika jest wówczas mniej wydajna, ale działa – do sieci nadal odprowadzany jest prąd. Zazwyczaj jest to 20% tego, co fotowoltaika jest w stanie wygenerować w idealnych, w pełni słonecznych warunkach.

Warto przy tym zaznaczyć, że od 1 kwietnia 2022 roku, każde gospodarstwo domowe, które zdecyduje się na fotowoltaikę, będzie rozliczane w oparciu o zakup i sprzedaż energii.

Więcej interesujących faktów o fotowoltaice oraz aktualne informacje odnośnie dotacji, ulg i cen prądu znajdziesz na blogu Otovo. Jest to firma, która od lat oferuje atrakcyjne ceny na fotowoltaikę i doskonale wie, jak dzielić się najważniejszymi newsami. Znajdziesz tam ciekawostki o fotowoltaice i wiele więcej.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Fotowoltaika – ciekawostki, którymi zaskoczysz znajomych

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz