Fotowoltaika, pompa ciepła, materiały – ekorozwiązania dla domu

Planując budowę domu, już na samym początku bierzemy pod uwagę koszty inwestycyjne. Zależy nam, aby budynek powstał w sprawnym tempie, a całość zamknęła się w atrakcyjnym i przystępnym dla nas... Czytaj dalej

4 grudnia 2020
Artykuł z kategorii: Fotowoltaika, Instalacje, Technologie

Planując budowę domu, już na samym początku bierzemy pod uwagę koszty inwestycyjne. Zależy nam, aby budynek powstał w sprawnym tempie, a całość zamknęła się w atrakcyjnym i przystępnym dla nas budżecie. Coraz częściej jednak już w pierwszych etapach prac przewiduje się koszty późniejsze, eksploatacyjne. Wszak to one będą nam towarzyszyć w kolejnych latach. Warto się na nich skupić, bo to na nich opierać się będą przyszłe rachunki. Na liście priorytetów znaleźć powinny się również względy ekologiczne: często nie mamy świadomości, że niektóre materiały mogą być szkodliwe i dla środowiska, i dla naszego zdrowia. Na co zatem zwracać uwagę, dążąc do ekonomicznego i ekologicznego domu?

1. Instalacje fotowoltaiczne

2. Rekuperacja

3. Pompy ciepła

Wszystkie wymienione tu rozwiązania stanowią efekt z jednej strony rozwoju technologicznego, z drugiej – rosnącej świadomości inwestorów.

panele słoneczne
Fotografia Flickr.com CC 2.0 Marufish

Instalacje fotowoltaiczne

Eko trendy dostrzegalne są na każdym kroku. Prysznic zamiast wanny, automatyzacja oświetlenia na zewnątrz budynku czy rozwiązania ograniczające zużycie wody – to już standard. Poziom wyżej znajdują się instalacje fotowoltaiczne. Dzięki energii słonecznej, która dostępna jest bezpłatnie i bez ograniczeń, panele fotowoltaiczne są w stanie pokrywać sporą część zapotrzebowania na energię w naszych domach. Opłacalność wzrasta ze względu na możliwość powiązania prywatnych „domowych elektrowni” z siecią energetyczną. Moduły fotowoltaiczne dopasowywać można do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. W wielu domach fotowoltaika to także sposób na ciepłą wodę poza sezonem grzewczym,

Rekuperacja

Jednym z trendów budownictwa eko jest także rekuperacja, której zadaniem jest utrzymanie wysokiej jakości powietrza w domu przy równoczesnym zminimalizowaniu strat energetycznych, do których dochodzimy za pośrednictwem kratek wentylacyjnych. Rekuperator pozwala na wymianę powietrza zużytego z napływającym i ogrzewanie jednego od drugiego bez ich mieszania. Szacuje się, że oszczędności wynieść mogą nawet 30%. Ciekawym wariantem jest rekuperacja wodna, odzyskująca ciepło z wody odprowadzanej do kanalizacji.

Pompy ciepła

Pompa ciepła, podobnie jak fotowoltaika, może stanowić sposób na podgrzanie wody oraz element nowoczesnego systemu grzewczego. Pobiera ona darmową energię ze środowiska i przenosi ją do domowej instalacji przy użyciu prądu pochodzącego z sieci lub generowanego przez panele fotowoltaiczne. To oszczędność i wysoki komfort użytkowania. Nie potrzebujemy kotłowni ani szkodliwego dla środowiska opału.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Fotowoltaika, pompa ciepła, materiały – ekorozwiązania dla domu

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz