Fotowoltaika – sposób na oszczędność i niezależność

Fotowoltaika – sposób na oszczędność i niezależność Fotowoltaika opierająca się na korzystaniu z OZE (czyli z odnawialnych źródeł energii) to rozwiązanie dostępne praktycznie dla każdego, kto dysponuje własnym budynkiem –... Czytaj dalej

27 maja 2021
Artykuł z kategorii: Instalacje, Inteligentne instalacje

Fotowoltaika – sposób na oszczędność i niezależność

Fotowoltaika opierająca się na korzystaniu z OZE (czyli z odnawialnych źródeł energii) to rozwiązanie dostępne praktycznie dla każdego, kto dysponuje własnym budynkiem – czy na działce, czy będącym miejscem codziennego pobytu – lub kawałkiem gruntu. Dzięki wielu ułatwieniom instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej powszechne.

  1. 1Fotowoltaika – ekologia i ekonomia.
  2. Instalacje fotowoltaiczne – z czego się składają.

Odnawialne źródła energii – OZE – stały się alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii, które są nieodnawialne, czyli paliw kopalnych. Energia wody, wiatru, wnętrza Ziemi czy – jak w przypadku fotowoltaiki – promieniowania słonecznego jest wykorzystywana w ostatnim czasie przez ludzkość coraz śmielej. Moduły fotowoltaiczne są dostępne praktycznie dla każdego zainteresowanego, kto po prostu ma miejsce, by je zamontować. Z tej możliwości korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy i instytucje. Dlatego też warto bliżej przyjrzeć się korzyściom płynącym z montażu instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika – ekologia i ekonomia

Fotowoltaika jest rozwiązaniem ekologicznym, gdyż w procesie powstawania energii (moduły fotowoltaiczne – zbudowane z ogniw słonecznych – zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną, powstaje prąd stały, który inwerter zamienia w prąd zmienny, czyli taki, jaki jest w gniazdkach). Podczas całego procesu nie wydzielają sią żadne gazy cieplarniane czy chemiczne związki, dlatego instalacje fotowoltaiczne są rozwiązaniem ekologicznym. Istotne jest również to, że moduły fotowoltaiczne (w zestawie tworzą panel fotowoltaiczny) to rozwiązanie ekonomiczne. Po pierwsze pozwalają znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd, zwłaszcza w dobie podwyżek. Poza tym nadwyżkę wyprodukowanej energii możemy przekazać do swojego operatora sieci energetycznej i odebrać ją, gdy będzie nam potrzebna (zgromadzenie nadwyżki jest też możliwe za pomocą zainstalowanego akumulatora). Istotne jest też to, że instalacje fotowoltaiczne są dotowane – możemy skorzystać z różnych przeznaczonych na ten cel funduszy (dotacje są bezzwrotne).

Instalacje fotowoltaiczne – z czego się składają

Instalacje fotowoltaiczne to:

  • panele fotowoltaiczne (składające się z modułów fotowoltaicznych, na które składają się ogniwa słoneczne) – muszą być umieszczone na najbardziej nasłonecznionej części dachu pod odpowiednim kątem,
  • falownik – zamienia prąd stały w prąd zmienny,
  • licznik zużycia i produkcji energii – wszystko jest więc pod kontrolą,
  • system montażowy – dostosowany do gruntu lub dachu,
  • przewody i inne akcesoria.

Powszechność fotowoltaiki to znakomite połączenie zysków osobistych, jak i tych dla dobra środowiska.

Oceń ten artykuł

Fotowoltaika – sposób na oszczędność i niezależność

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz