Gdzie zamontować kratki wentylacyjne?

Jeśli właśnie przymierzasz się lub jesteś w trakcie budowy swojego nowego domu albo remontujesz dom, czy mieszkanie, to z pewnością powinieneś zainteresować się tematem wentylacji. Zastanawiasz się, gdzie zamontować kratki... Czytaj dalej

Jeśli właśnie przymierzasz się lub jesteś w trakcie budowy swojego nowego domu albo remontujesz dom, czy mieszkanie, to z pewnością powinieneś zainteresować się tematem wentylacji. Zastanawiasz się, gdzie zamontować kratki wentylacyjne? A może nie wiesz, jak zamontować kratki wentylacyjne? Jeśli chcesz się dowiedzieć, to przeczytaj ten artykuł!

Gdzie zamontować kratkę wentylacyjną?

Wentylacja grawitacyjna, czyli ta, za pomocą kratek wentylacyjnych, to bardzo często i powszechnie stosowany rodzaj wentylacji. Jest ona skuteczna i zapobiega powstawaniu grzybów na ścianach, w wilgotnych pomieszczeniach z niewystarczającą ilością dostępu do wymiany powietrza.

W jakich pomieszczeniach należy zamontować kratki wentylacyjne? Przede wszystkim w tych zamkniętych, w których nie ma okna – na przykład garderoby, schowki, składziki, spiżarnie…

Nie ma uregulowań prawnych na temat tego, ile kratek powinno znajdować się w domu, ale są takie pomieszczenia, w których są one niemal niezbędne, aby nie rozwinęły się w nich grzyby, czy pleśń. Do pomieszczeń takich należy przede wszystkim łazienka, ze względu na to, że panuje w niej niezwykle wilgotne środowisko i często brakuje w niej okna. Unosząca się w całym pomieszczeniu para, nie znajduje ujścia, wymiana powietrza nie jest możliwa lub jest zbyt mała, więc cała wilgoć odkłada się na ścianach, utrzymując je stale wilgotnymi, w wyniku czego powstają grzyby, które zagrażają naszemu zdrowiu, a nawet życiu, a pozbycie się ich nie jest wcale takie łatwe. Kolejnym pomieszczeniem, w którym powinno się zamontować kratkę wentylacyjną jest kuchnia. W niej również występuje dużo wilgoci, która pojawia się najczęściej w wyniku gotowania, a jej efekt jest dokładnie taki sam, jak w przypadku łazienki. Do pomieszczeń, które należy wyposażyć w kratkę wentylacyjną należy również garaż, czy kotłownia.

Nie bagatelizuj tego tematu i koniecznie zadbaj o odpowiednią wentylację swojego mieszkania lub domu, aby móc cieszyć się nim przez długie lata.

Jak zamontować kratki wentylacyjne?

Zastanawiasz się, jak zamontować kratki wentylacyjne? Z pewnością ucieszy Cię fakt, że wcale nie jest to tak trudna sprawa, jakby się to mogło wydawać. Kratki wentylacyjne zazwyczaj montuje się pod sufitem ( w odległości około 15 cm), za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego wkrętów lub uchwytów mocujących. Sam montaż jest szybki, prosty i nie powoduje bałaganu. Najtrudniejsze w tym całym procesie jest wybranie idealnego miejsca oraz samej kratki – jej kształtu oraz koloru, aby jak najlepiej wpasowała się w całe wnętrze i była łatwo dostępna, aby bez problemu móc ją wyczyścić.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Gdzie zamontować kratki wentylacyjne?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz