Gruntowe wymienniki ciepła – czy warto je zastosować w swoim domu? Przedstawiamy ich główne cechy

Budując dom swoich marzeń, stawiamy na nowoczesne technologie oraz sprawdzone rozwiązania. Wszystko bowiem sprowadza się do tego by stworzyć najbardziej komfortową i przyjazną przestrzeń dla całej rodziny. Na etapie projektu... Czytaj dalej

16 grudnia 2016
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje grzewcze

Budując dom swoich marzeń, stawiamy na nowoczesne technologie oraz sprawdzone rozwiązania. Wszystko bowiem sprowadza się do tego by stworzyć najbardziej komfortową i przyjazną przestrzeń dla całej rodziny. Na etapie projektu oraz budowy musimy wiele decyzji, które potem mogą mieć istotny wpływ na naszą przyszłość.

dom pasywny

Fot. Flickr.com CC 2.0 Takver

Stosując odpowiedniej klasy materiały oraz okna z odpowiednimi parametrami zapobiegamy nadmiernej utracie ciepła. Izolacja jest bowiem kluczowa z punktu widzenia wydajności ogrzewania, jednak wymaga ona dodatkowego wsparcia systemu wentylacji. Można stworzyć system kanałów wentylacyjnych mających swoje ujście w dachu, jednak nie zawsze jest on optymalny. Jednym z rekomendowanych rozwiązań jest zastosowanie w budynku gruntowego wymiennika ciepła.

Gruntowy wymiennik ciepła – co to jest?

margines

Gruntowy wymiennik ciepła to dodatkowe urządzenie, które ulepsza system wentylacji mechanicznej budynku. Spełnia ono dwie funkcje: ochładza ciepłe powietrze latem, natomiast zimą je wstępnie podgrzewa. Gruntowy wymiennik ciepła w swoim działaniu wykorzystuje darmową energię płynącą z gruntu i przekazują ją do rekuperatora. Można powiedzieć, że poprawia ona komfort cieplny, a także ujednolica temperaturę w całym budynku.

W zależności od typu gruntowy wymiennik ciepła może przekazywać energię za pomocą powietrza lub glikolu polietylenowego – wtedy mówimy o gruntowym powietrznym wymienniku ciepła lub gruntowym glikolowym wymienniku ciepła. Oba typy bazują na bardzo prostym sposobie przekazania energii, jaką jest rurociąg zakopany w gruncie na odpowiedniej głębokości. Tam niezależnie od pory roku występuje stała temperatura na poziomie +- 4°C. W ten sposób powietrze, które trafia do centrali wentylacyjnej ma określoną temperaturą. Jak wiadomo zimą jest ona wyższa od tej panującej na dworze, natomiast latem niższe. Można więc powiedzieć, że gruntowy wymiennik ciepła pełni funkcję klimatyzatora.

Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

margines

Wszystkie typy GWC bazują na różnicy jaka panuje pomiędzy temperaturą wewnątrz ziemi a powietrza. Natomiast sposób pozyskania tej energii jest różny i indywidualny dla każdego typu.

  • Wymiennik przeponowy – to szeroka rura, wkopana w ziemie z wylotem znajdującym się na poziomie powyżej 0,5 metra nad grunt. Umieszczona pod odpowiednim kątem oraz zabezpieczona daszkiem, tak by woda nie dostawała się do środka.
  • Wymiennik bezprzeponowy – wymaga on zrobienia wykopu o głębokości powyżej 80 cm oraz średni 4 metrów. Następnie zostaje on wypełniony drobnym żwirem lub piaskiem, do którego doprowadza się rurę. Właśnie z niej powietrze jest zasysane do wnętrza budynku a następnie rozprowadzone systemem wentylacyjnym.
  • Wymiennik płytowy – jest on bardzo podobny do wymiennika bezprzeponowego, ale zawiera pewne modyfikację. Tutaj potrzebny jest dużo głębszy wykop nawet do 3-4 metrów w głąb. Zostaje on przykryty specjalnymi płytami, a następnie zaizolowany za pomocą styropianu oraz folii. Tak zabezpieczony wykop trzyma temperaturę gruntu, która jest przekazywana stamtąd systemem rur do wentylacji budynku.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Gruntowe wymienniki ciepła – czy warto je zastosować w swoim domu? Przedstawiamy ich główne cechy

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz