Grzejniki żeberkowe

Część mieszkańców pozbywa się żeliwnych kaloryferów przy pierwszej lepszej okazji. Pozostali nawet nie myślą o pozbyciu się swoich grzejników żeberkowych, jak mantrę powtarzając szereg ich zalet. Jak to jest naprawdę?... Czytaj dalej

3 października 2019
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje grzewcze

Część mieszkańców pozbywa się żeliwnych kaloryferów przy pierwszej lepszej okazji. Pozostali nawet nie myślą o pozbyciu się swoich grzejników żeberkowych, jak mantrę powtarzając szereg ich zalet. Jak to jest naprawdę? Już sprawdzamy!

Niektórzy nie wymienili jeszcze starych grzejników żeberkowych, a jedyne, na co się decydują to malowanie farbą, które choć w części ma zmienić surowy charakter kaloryfera i wkomponować go w wystrój wnętrza. Czy takie zabiegi są skuteczne na dłuższą metę? Nie lepiej zainwestować w nowy grzejnik i mieć spokój? Niekoniecznie. Zgodnie z prawem, za prawidłowe działanie instalacji w budynkach wielorodzinnych tj. blokach, są zarządca i właściciel nieruchomości. Dlatego też do wymiany takiego grzejnika potrzeba jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej. Wymianę grzejnika w ramach remontu musi sponsorować właściciel, więc szybko się na to nie zdecyduje. Tym bardziej, że część mieszkańców naprawdę chwali sobie stare żeliwne grzejniki żeberkowe – głównie za to, że utrzymują ciepło znacznie dłużej, niż nowsze odpowiedniki.

Grzejnik

One naprawdę mają moc

Mimo, ze nagrzewają się znacznie dłużej, to odpowiednio pielęgnowane i konserwowane, dalej mogą zaskoczyć swoją wydajnością. Pierwszym sygnałem na to, że coś jest nie tak, może być nietypowe nagrzewanie się kaloryfera. Jeżeli góra jest już ciepła, podczas gdy dół ciągle jest chłodny możesz wywnioskować, że należy zacząć działać. A to czasami nie jest takie trudne. Niektóre grzejniki są pokryte wieloma warstwami farby olejnej, która jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Jej usunięcie to zazwyczaj zbyt trudne zadanie na zrobienie tego wieczorem, po pracy i jedynym wyjściem jest wtedy zdemontowanie całego grzejnika i potraktowanie go żrącymi preparatami chemicznymi, które pomogą w usunięciu farby.

Nie da się jednak ukryć, że nawet bardzo stare, żeliwne grzejniki żeberkowe, jeżeli się o nie odpowiednio dba – potrafią dobrze służyć, a ich demontaż i wymiana na nowszy model może jeszcze chwilę poczekać. Warto jednak przygotować się na to, że w końcu nadejdzie dzień, w którym trzeba będzie pożegnać te legendarne kaloryfery i zastąpić je nowszymi modelami.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Grzejniki żeberkowe

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz