Idealna kuchnia – samodzielna aranżacja czy profesjonalny projekt?

Przestrzeń, w której przygotowujemy – i często także spożywamy – posiłki jest bardzo ważnym miejscem w każdym domu. Musi być czysta, funkcjonalna, solidna oraz estetyczna. Powinna wręcz zapraszać do wspólnego... Czytaj dalej

26 maja 2017
Artykuł z kategorii: Kuchnia, Wnętrza

Przestrzeń, w której przygotowujemy – i często także spożywamy – posiłki jest bardzo ważnym miejscem w każdym domu. Musi być czysta, funkcjonalna, solidna oraz estetyczna. Powinna wręcz zapraszać do wspólnego gotowania lub pieczenia. Jak urządzić kuchnię – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Kulinarne serce domu

margines

Pomieszczenia, z których korzystają wszyscy domownicy powinny być w szczególny sposób zaplanowane. Warto wziąć przede wszystkim zastanowić się jak wiele czasu spędzamy w kuchni oraz komu ma ona służyć. Oprócz niezbędnych sprzętów agd i szafek dużą rolę odgrywa przestrzeń robocza, którą należy dostosować do własnych potrzeb. Z pewnością kuchnia studencka lub kawalerska powinna być zaaranżowana w inny sposób niż ta przeznaczona dla rodzin z dziećmi. Powszechnym problemem podczas projektowania kuchni jest jej rozmiar.

kuchnia

Flickr.com CC 2.0 Kendyl Young

Mało kto może sobie pozwolić na przestronną przestrzeń do przygotowywania posiłków. Z kolei pasjonaci gotowania zazwyczaj posiadają imponującą ilość akcesoriów, przypraw oraz wyposażenia, które z trudem mieści nawet przyzwoitej wielkości kuchnia. Innym problemem bywa jej otwarty charakter, który dodatkowo wymusza dostosowanie wystroju do salonu. Czy mając na uwadze wszystkie te kwestie, warto porywać się na samodzielną aranżację tego miejsca?

Profesjonalny projekt kuchni

margines

Ergonomia jest bardzo ważną kwestią w planowaniu i aranżacji kuchni, jednak warto także zwrócić uwagę na trwałość zastosowanych sprzętów i materiałów oraz ogólne wrażenia estetyczne. W pomieszczeniach kuchennych często doskonale sprawdza się zasada mniej znaczy więcej. Na co dzień znajduje się tam tyle akcesoriów, świeżych owoców i ziół, że przeładowane zdobieniami wnętrze może nas po prostu przytłoczyć. Z drugiej strony biorąc pod uwagę dziesiątki obecnych trendów oraz aranżacji z blogów wnętrzarskich można się pogubić w tym co należy ze sobą łączyć, a czego unikać. Rozwiązaniem tego problemu może być profesjonalny projekt kuchni. Oferują go w szczególności firmy wykonujące meble na zamówienie. Ta metoda łączy w sobie wiele zalet, ponieważ zabudowa wykonywana jest na wymiar – zatem doskonale pasuje do wnętrza. Z drugiej strony klient ma wolną rękę w kwestii wyboru stylu i wykończenia mebli – opiera się na pomysłach projektanta, jednak nie kupuje kota w worku.

Kolejną zaletą tej opcji jest przystępna cena. Dzięki zamówieniu projektu, mebli kuchennych oraz ich montażu w jednej firmie klient nie przepłaca, za to zyskuje pewność, że efekt będzie się pokrywał z przedstawioną mu wizualizacją. Takie rozwiązanie znacznie skraca czas remontu, dając jednocześnie doskonałe rezultaty.

Samodzielna aranżacja

margines

Wiele osób porywa się na własnoręczny projekt kuchni, uważając tę alternatywę za oszczędniejszą i ciekawą. Najczęściej jednak remont szybko weryfikuje początkowe wyobrażenia o zabawie w architekta i przeradza się w mozolną, pełną nerwów pracę. Laicy niejednokrotnie dysponują szeroką gamą pomysłów, których nijak nie potrafią połączyć i wcielić w życie. Estetycznym koncepcjom brakuje funkcjonalności, a trwałym materiałom designu. Angażując w proces projektowania profesjonalistów zyskujemy pewność, że potencjał całego wnętrza zostanie wykorzystany, a dostępna przestrzeń zagospodarowana w odpowiedni sposób. Ponadto, na pierwszy rzut oka droższa opcja – zamówienia mebli na wymiar – okazuje się w dłuższej perspektywie korzystniejsza cenowo. Dzieje się tak dzięki ponadczasowości aranżacji oraz funkcjonalności i trwałości mebli kuchennych, które przez wiele kolejnych lat nie będą wymagały wymiany.

Zobacz projekty mebli kuchennych oraz przykładowe wyceny na stronie marki Stellan – www.stellan.pl – nowy wymiar kuchni.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Idealna kuchnia – samodzielna aranżacja czy profesjonalny projekt?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz