Idealne oświetlenie nad lustro do łazienki – o czym pamiętać?

Idealne oświetlenie nad lustro do łazienki – o czym pamiętać? Oświetlenie w łazience zapewnia komfort i wygodę korzystania z tej ważnej domowej przestrzeni. Poza standardowymi oprawami głównymi, należy przede wszystkim... Czytaj dalej

18 lutego 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Łazienka, Technologie, Wnętrza

Idealne oświetlenie nad lustro do łazienki – o czym pamiętać?

Oświetlenie w łazience zapewnia komfort i wygodę korzystania z tej ważnej domowej przestrzeni. Poza standardowymi oprawami głównymi, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie oświetlenie przestrzeni przy lustrze.

Dlaczego jest to tak ważne oraz jakie oprawy wybrać, by idealnie oświetlić lustro w łazience? Kilka praktycznych wskazówek i porad przedstawimy poniżej.

Oświetlenie nad lustro w łazience – do czego służy?

Nie ma chyba drugiej równie ważnej lampy w łazience, co praktyczne oświetlenie nad lustro. Do czego się je wykorzystuje? Lampy tego typu to praktyczne oświetlenie zadaniowe łazienki. Doświetla strefę, w której wykonuje się precyzyjne czynności, wymagające dużego natężenia światła oraz właściwego oddawania barw.

Dzięki lampom nad lustrem można choćby wykonać perfekcyjny makijaż, dokładnie się ogolić lub stworzyć fryzurę do pracy albo na wielkie wieczorne wyjście.

Dodatkowo, lampy w łazience budują przyjemny nastrój w pomieszczeniu. Ciekawe i dekoracyjne oświetlenie lustra spełnia zatem istotną rolę jako efektowna ozdoba łazienki, w której możemy wypocząć i się zrelaksować.

Rodzaje lamp nad lustro – jakich produktów używać?

Jak najlepiej oświetlić przestrzeń w pobliżu lustra? Podstawą są oprawy dopasowane do wielkości tafli oraz specyfiki całego wnętrza. Można choćby sprawdzić praktyczne i stylowe lampy z Lampy.it.

W tej części łazienki używa się przede wszystkim niewielkich kinkietów, montowanych w pobliżu lustra. Innym rozwiązaniem bywają reflektorki z ruchomą oprawą, pozwalającą na ukierunkowanie strumienia światła zgodnie z bieżącymi potrzebami. Szczególnie efektownie prezentują się lustra ze zintegrowanym źródłem światła LED – dające wrażenie rozświetlenia całej tafli.

Bez względu na to, jaki typ oprawy się wybierze, zawsze trzeba stawiać na produkty wodoszczelne, odporne na wilgoć i przypadkowe zachlapanie wodą. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia lampy lub groźnego zwarcia w instalacji elektrycznej.

Gdzie zamontować lampy do oświetlenia lustra?

Miejsce montażu opraw oświetleniowych zależy oczywiście od ich rodzaju. Niewielkie kinkiety zazwyczaj umieszcza się po obu stronach lustra, by równomiernie doświetlić całą jego powierzchnię, bez efektu oślepiania lub powstawania zacienionych obszarów, co mogłoby utrudnić wykonywanie precyzyjnych czynności. Niekiedy montuje się pojedynczą lampę centralnie nad lustrem, jeśli jest ona mocno wydłużona i rozświetla całą przestrzeń.

Gdzie montuje się reflektory? Niektóre umieszcza się je tak samo jak kinkiety po bokach lustra. Alternatywą bywają niewielkie lampy na szynoprzewodach, przytwierdzane nie do ściany, a do sufitu, pozwalające perfekcyjnie dopasować warunki do potrzeb danej chwili.

Nowoczesne źródła światła – praktyczne wskazówki

Jakie źródła światła powinny się znaleźć w lampach nad lustro łazienkowe? Najważniejsza jest moc żarówek. Należy wybierać rozwiązania o większym natężeniu światła niż przy oświetleniu głównym, najlepiej na poziomie 200-300 lx. Równie ważny jest współczynnik oddawania barw. Przed lustrem wykonuje się w końcu makijaż lub dobiera elementy stroju. W obu przypadkach jak najwierniejsze oddanie barw ma kluczowe znaczenie.

Coraz więcej osób do oświetlenia łazienki wybiera nowoczesne źródła światła LED (wymienne lub zintegrowane). Tego typu produkty wyróżniają się wysoką energooszczędnością, co przekłada się na utrzymanie optymalnych warunków świetlnych, przy znacznym obniżeniu wysokości rachunków za prąd.

Wiele rozwiązań, oprócz wydajności, niższego zużycia energii oraz znacznie większej żywotności niż tradycyjne żarówki, pozwala na włączenie oświetlenia w łazience do domowego systemu Smart House. W ten sposób oświetleniem w łazience da się sterować za pośrednictwem praktycznej aplikacji.

Funkcjonalne i stylowe oświetlenie każdej łazienki

Oświetlenie nad lustro powinno być praktyczne oraz wpisywać się w bieżące trendy wnętrzarskie. W końcu strefa w pobliżu lustra to najważniejsze miejsce w łazience, wpływające na wygodę użytkowników oraz odbiór całego wnętrza.
Dobrze dobrane światło w tym miejscu buduje zatem nie tylko funkcjonalność, ale też tworzy nastrój, dzięki któremu korzystanie z łazienki staje się prawdziwą przyjemnością.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Idealne oświetlenie nad lustro do łazienki – o czym pamiętać?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz