Ile przerw przysługuje w pracy na budowie?

W sieci można znaleźć wiele ofert pracy fizycznej m.in. pracy na budowie. Jak wygląda codzienność osób zatrudnionych w branży budowlanej? Czy przysługują im dodatkowe przerwy? Sprawdzamy także, jak długie są... Czytaj dalej

5 sierpnia 2021
Artykuł z kategorii: Prawo budowlane, Przemysł, Sektor budowlany

W sieci można znaleźć wiele ofert pracy fizycznej m.in. pracy na budowie. Jak wygląda codzienność osób zatrudnionych w branży budowlanej? Czy przysługują im dodatkowe przerwy? Sprawdzamy także, jak długie są przerwy w pracy operatora koparki i jakie są jego zarobki.

Jak wygląda praca na budowie?

Choć praca na budowie jest zajęciem wymagającym fizycznie, wiele osób rozważa zatrudnienie w branży budowlanej. Jednym z motywatorów są zarobki budowlańców m.in. operatorów koparki. Dyskusje na ten temat toczą się na forach pracowniczych, np. https://www.gowork.pl/forum/wynagrodzenia-pracownikow/zarobki-operator-koparki. Ofert zatrudnienia nie brakuje, nie maleje również zainteresowanie pracą na budowie. Jak wygląda ten rodzaj pracy? 

Kandydat powinien być silny fizycznie oraz liczyć się z koniecznością pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych. Na budowie panuje ściśle określona hierarchia. Na początku zaczyna się zwykle od pracy pomocnika budowlanego. Z czasem można myśleć o podnoszeniu kwalifikacji i rozwoju zawodowym. Niektórzy zostają np. murarzami czy tynkarzami, inni – zdobywają uprawnienia operatorów maszyn budowlanych m.in. koparek. 

Praca na budowie: ile przerwy przysługuje?

Praca w firmie budowlanej jest zwykle ciężkim zajęciem fizycznym. Pracodawcy wymagają od zatrudnionych nie tylko szybkiego tempa, ale również bezwzględnego stosowania się do zasad dotyczących czasu pracy. Ile przerwy w pracy na budowie przysługuje pracownikom? 

Wydawać by się mogło, że zatrudnionym na budowie powinny przysługiwać dłuższe przerwy związane z pracą fizyczną w zmiennych warunkach pogodowych. Rzeczywistość jest jednak inna. 

Każdy pracownik ma prawo do przerw. Kodeks pracy stanowi, że jeżeli dobowy wymiar czasu pracy zatrudnionego wynosi co najmniej 6 godzin, przysługuje mu jedna 15-minutowa pauza wliczona do czasu pracy. Pracodawcy mogą zapewnić pracownikom dodatkowe przerwy, które nie są wliczane do czasu pracy, jest to jednak dobrowolne. 

Osobom zatrudnionym na budowie w wymiarze wynoszącym co najmniej ¾ etatu przysługuje jedna 15-minutowa przerwa – chyba że pracodawca wyznaczy dodatkowe pauzy. Jeżeli przedsiębiorca uzna daną pracę za szczególnie trudną, monotonną lub szkodliwą dla zdrowia, może zapewnić pracownikowi dłuższą przerwę lub krótszą normę czasu pracy.

Przerwy w pracy operatora koparki

W przypadku operatora koparki przerwy w pracy również nie są dłuższe niż u innych zatrudnionych – może on, jak każdy pracownik, liczyć na jedną 15-minutową pauzę. Niektórzy pracodawcy decydują się na przyznanie zatrudnionym dodatkowych przerw lub zezwalają np. na kilkuminutowe pauzy na wypalenie papierosa. Nadliczbowe 15 minut przerwy należy się pracownikom niepełnosprawnym oraz młodocianym, którzy pracują ponad 4,5 godziny na dobę 

Co ważne, wszystkim pracownikom, w tym operatorom koparki, przysługuje określona w przepisach przerwa dobowa oraz tygodniowa. Każdemu zatrudnionemu należy się bowiem co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na dobę, a także 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego (czas ten skrócony jest do 24 godzin w przypadku pracy zmianowej).

Zasady zawarte w Kodeksie p

racy dotyczą wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Operator koparki – zarobki

Według opinii internautów na forum zarobki operatora koparki są stosunkowo wysokie. Sprawdźmy, co mówią dane pochodzące z serwisu Wynagrodzenia.pl, który opublikował wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Ile zarabia operator koparki?

Jak w większości zawodów, tak i w tej profesji pensje są bardzo zróżnicowane. 25% najmniej zarabiających operatorów otrzymuje wypłatę poniżej 3750 zł brutto miesięcznie, zaś 25% najlepiej wynagradzanych – ponad 5740 zł brutto miesięcznie. Mediana zarobków operatora koparki wynosi zaś 4800 zł brutto. 

Pensje na tym stanowisku zależne są od różnych czynników m.in. wykształcenia, stażu pracy oraz lokalizacji, a także budżetu i wielkości przedsiębiorstwa, w którym jest się zatrudnionym.

Praca na budowie jest wymagająca fizycznie. Zatrudnionym, m.in. operatorom koparek, nie przysługują jednak dodatkowe przerwy. Zasady dotyczące warunków zatrudnienia, czasu pracy, przerw oraz dobowego i tygodniowego odpoczynku regulowane są przez Kodeks pracy.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Ile przerw przysługuje w pracy na budowie?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz