Ile zarabia budowlaniec w Anglii?

Od lat polscy budowlańcy decydują się na wyjazd z kraju, by swoje życie zawodowe rozpocząć poza granicami Polski. Czy jest to tak opłacalne, jak dawniej, przed Brexitem? Które dokumenty są... Czytaj dalej

9 stycznia 2023
Artykuł z kategorii: Dyskusje

Od lat polscy budowlańcy decydują się na wyjazd z kraju, by swoje życie zawodowe rozpocząć poza granicami Polski. Czy jest to tak opłacalne, jak dawniej, przed Brexitem? Które dokumenty są niezbędne, by podjąć pracę na Wyspach? O tym wszystkich przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Ile zarabia inżynier w Anglii?

Zanim pochylimy się nad kwotami oraz zaletami pracy w Anglii na budowie, warto na wstępie omówić kwestie przygotowania do takiego wyjazdu. Dziś, w dobie konkurencyjnego rynku, w tym także pracowników zza wschodniej granicy, polscy budowlańcy muszą wykazać się nie tylko fachowością i doskonałą znajomością swego cechu, ale także szeregiem umiejętności dodatkowych.

Do takich m.in. należy dobra znajomość języka angielskiego. Powtórzmy pewien truizm – im lepsze umiejętności lingwistyczne, tym pracownik może liczyć na wyższe zarobki. Dlatego wielu polskich budowlańców przed wyjazdem uczęszcza na specjalistyczne kursy językowe, które nie tylko pomogą porozumieć się na co dzień z klientem czy pracodawcą, ale także mają nauczyć kursanta języka branżowego, specjalistycznego.

Wielu budowlańców wybiera także samodzielną naukę języka. Ćwiczą samodzielnie w domu, a odpowiedzi sprawdzają w serwisach edukacyjnych, takich jak Zadania.pl. Mogą tam znaleźć rozwiązania do popularnych podręczników i ćwiczeń, w ten sposób samodzielnie powtarzając materiał i przygotowując się do pracy w anglojęzycznym kraju.

Doskonała znajomość angielskiego to nie wszystko. Do niezbędnych dokumentów, które trzeba zabrać z sobą, należą:

  • paszport,
  • dowód osobisty,
  • europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

Ważnym dokumentem, który pozwoli nam na pracę na angielskiej budowie, jest CSCS (Construction Skills Certyfication Scheme). Jest to karta, która w zależności od koloru umożliwia pracę na danym stanowisku. Podstawowa, zielona karta uprawnia początkujących budowlańców do wykonywania zadań, z kolei biała to dokument dla osób z wykształceniem budowlanym, np. inżynierów budownictwa.

Skoro już mówimy o inżynierach, warto dodać, że w ich przypadku warto postarać się o anglojęzyczny odpis dyplomu i certyfikaty językowe w języku angielskim, które znacząco zwiększą szanse na otrzymanie dobrze płatnej pracy w Anglii. Na Wyspach potrzebują specjalistów z tej branży, ile więc zarobić może tam inżynier?

W zależności od doświadczenia polski inżynier może zarobić w Anglii nawet około 50 000 GBP. Oczywiście jest to pewna mediana, do której należy doliczyć koszty utrzymania się na Wyspach, w tym zakwaterowania oraz wyżywienia.

Ile zarabia pomocnik na budowie w Anglii?

Oczywiście, im większe doświadczenie oraz wyższe wykształcenie, tym zarobki są większe. Początkujący pracownik z zieloną kartą CSCS może liczyć nawet na połowę niższe zarobki niż inżynier po odpowiednich studiach z certyfikowanymi szkoleniami. Jednak wciąż wielu młodych pracowników budowy wyjeżdża, by to właśnie za granicą poszukać godnych zarobków i perspektywicznej pracy.

Choć początkujący budowlaniec może z niezadowoleniem zauważyć, że zarabia mniej niż Anglik na budowie z tymi samymi kwalifikacjami, to jednak wciąż są to oferty interesujące pod kątem zarobków. Początkujący pracownik może liczyć na około 20 000 – 25 000 tys. funtów rocznie. Są to najczęściej młodzi ludzie, jeszcze bez rodzin, więc wraz z innymi współpracownikami mogą zadbać o cenne oszczędności, m.in., wspólnie wynajmując kwatery pracownicze czy stancję.

Jak już wskazaliśmy w niniejszym artykule, warto jednak rozwijać swoje umiejętności i cierpliwie czekać na lepsze warunki pracy, a także wynagrodzenia. Ono z pewnością wzrośnie wraz z doświadczeniem i nabywaniem kolejnych umiejętności.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Ile zarabia budowlaniec w Anglii?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz