Ile zarabia budowlaniec w Anglii?
Od lat polscy budowlańcy decydują się na wyjazd z kraju, by swoje życie zawodowe rozpocząć poza granicami Polski. Czy jest to tak opłacalne, jak dawniej, przed Brexitem? Które dokumenty są... Czytaj dalej
Od lat polscy budowlańcy decydują się na wyjazd z kraju, by swoje życie zawodowe rozpocząć poza granicami Polski. Czy jest to tak opłacalne, jak dawniej, przed Brexitem? Które dokumenty są niezbędne, by podjąć pracę na Wyspach? O tym wszystkich przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Ile zarabia inżynier w Anglii?
Zanim pochylimy się nad kwotami oraz zaletami pracy w Anglii na budowie, warto na wstępie omówić kwestie przygotowania do takiego wyjazdu. Dziś, w dobie konkurencyjnego rynku, w tym także pracowników zza wschodniej granicy, polscy budowlańcy muszą wykazać się nie tylko fachowością i doskonałą znajomością swego cechu, ale także szeregiem umiejętności dodatkowych.
Do takich m.in. należy dobra znajomość języka angielskiego. Powtórzmy pewien truizm – im lepsze umiejętności lingwistyczne, tym pracownik może liczyć na wyższe zarobki. Dlatego wielu polskich budowlańców przed wyjazdem uczęszcza na specjalistyczne kursy językowe, które nie tylko pomogą porozumieć się na co dzień z klientem czy pracodawcą, ale także mają nauczyć kursanta języka branżowego, specjalistycznego.
Wielu budowlańców wybiera także samodzielną naukę języka. Ćwiczą samodzielnie w domu, a odpowiedzi sprawdzają w serwisach edukacyjnych, takich jak Zadania.pl. Mogą tam znaleźć rozwiązania do popularnych podręczników i ćwiczeń, w ten sposób samodzielnie powtarzając materiał i przygotowując się do pracy w anglojęzycznym kraju.
Doskonała znajomość angielskiego to nie wszystko. Do niezbędnych dokumentów, które trzeba zabrać z sobą, należą:
- paszport,
- dowód osobisty,
- europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).
Ważnym dokumentem, który pozwoli nam na pracę na angielskiej budowie, jest CSCS (Construction Skills Certyfication Scheme). Jest to karta, która w zależności od koloru umożliwia pracę na danym stanowisku. Podstawowa, zielona karta uprawnia początkujących budowlańców do wykonywania zadań, z kolei biała to dokument dla osób z wykształceniem budowlanym, np. inżynierów budownictwa.
Skoro już mówimy o inżynierach, warto dodać, że w ich przypadku warto postarać się o anglojęzyczny odpis dyplomu i certyfikaty językowe w języku angielskim, które znacząco zwiększą szanse na otrzymanie dobrze płatnej pracy w Anglii. Na Wyspach potrzebują specjalistów z tej branży, ile więc zarobić może tam inżynier?
W zależności od doświadczenia polski inżynier może zarobić w Anglii nawet około 50 000 GBP. Oczywiście jest to pewna mediana, do której należy doliczyć koszty utrzymania się na Wyspach, w tym zakwaterowania oraz wyżywienia.
Ile zarabia pomocnik na budowie w Anglii?
Oczywiście, im większe doświadczenie oraz wyższe wykształcenie, tym zarobki są większe. Początkujący pracownik z zieloną kartą CSCS może liczyć nawet na połowę niższe zarobki niż inżynier po odpowiednich studiach z certyfikowanymi szkoleniami. Jednak wciąż wielu młodych pracowników budowy wyjeżdża, by to właśnie za granicą poszukać godnych zarobków i perspektywicznej pracy.
Choć początkujący budowlaniec może z niezadowoleniem zauważyć, że zarabia mniej niż Anglik na budowie z tymi samymi kwalifikacjami, to jednak wciąż są to oferty interesujące pod kątem zarobków. Początkujący pracownik może liczyć na około 20 000 – 25 000 tys. funtów rocznie. Są to najczęściej młodzi ludzie, jeszcze bez rodzin, więc wraz z innymi współpracownikami mogą zadbać o cenne oszczędności, m.in., wspólnie wynajmując kwatery pracownicze czy stancję.
Jak już wskazaliśmy w niniejszym artykule, warto jednak rozwijać swoje umiejętności i cierpliwie czekać na lepsze warunki pracy, a także wynagrodzenia. Ono z pewnością wzrośnie wraz z doświadczeniem i nabywaniem kolejnych umiejętności.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
Wnętrza4 grudnia 2023Choinka sztuczna czy prawdziwa?
Budowa domu28 listopada 2023Jaki projekt domu wybrać?
Wnętrza22 listopada 2023Jaka grubość podkładu pod panele?
Instalacje20 listopada 2023Jak zamontować czujnik zalania wodą?
Ile zarabia budowlaniec w Anglii?