Impregnacja betonu. Jak się za to zabrać?

Impregnacja posadzki betonowej jest to zabieg, który jest dosyć często pomijany przez osoby, które oddają do użytku nowo wybudowany budynek, niestety jest to bardzo duży błąd niosący za sobą nieprzyjemne... Czytaj dalej

6 listopada 2017
Artykuł z kategorii: Materiały budowlane, Sektor budowlany

Impregnacja posadzki betonowej jest to zabieg, który jest dosyć często pomijany przez osoby, które oddają do użytku nowo wybudowany budynek, niestety jest to bardzo duży błąd niosący za sobą nieprzyjemne konsekwencje dla jakości posadzki a w konsekwencji dla trwałości budynku.

Zacznijmy od tego czym jest impregnacja betony i czy w ogóle warto na to wydawać pieniądze, postaramy również rozstrzygnąć czy impregnacja betonu oferowana między innymi przez firmę Noxan (sprawdź noxan.pl) jest bezpodstawnym wyrzucaniem pieniędzy czy może inwestycją która wraz z biegiem czasu się zaprocentuje na korzyść naszego portfela.

beton

Flickr.com CC 2.0 J E Theriot

Betonowa posadzka – wady i zalety

Impregnacja betonu w zastosowaniu prywatnym najczęściej znajduje swoje zastosowanie w garażach. Surowy beton z oczywistych powodów jest najtańszym rozwiązaniem jakie można zastosować w trakcie budowy domu, oczywiście poza niską ceną, która jest niepodważalną zaletą tego typu posadzki należy pamiętać o wadach, których jest kilka. Po pierwsze betonowa posadzka nie wygląda zbyt dobrze i jest niezwykle uciążliwa w codziennym czyszczeniu, gdy zaakceptujemy te drobne niedogodności pozostaje ta, z którą ciężko zopie poradzić a więc fakt iż betonowa posadzka powoduje zapylenie.

Czym jest impregnacja betonu?

Kilka wcześniej wymienionych wad betonowej posadzki możemy wyeliminować lub też ograniczyć poprzez jej impregnacje. Do impregnacji betonu najlepiej sprawdzają się bezbarwne wyroby epoksydowe lub też akrylowo silikonowe. Najlepiej gdy pierwsza impregnacja betonu nastąpi już kilka tygodni od czasu wylania posadzki, kolejna natomiast powinna nastąpić po około roku użytkowania. Na szczęście kolejne warstwy impregnatu nie muszą być nakładane każdego roku, proces ten należy powtarzać co kilka lat, w zależności od intensywności eksploatacji posadzki.

beton

Fotografia na licencji CC z pl.wikipedia.org

Po co impregnować posadzkę

Wraz z biegiem czasu niezaimpregnowany beton traci krzemiany impregnat natomiast je przywraca tym samym wzmacniając powierzchnie i przygotowując ją na długie lata intensywnej eksploatacji. Wspominaliśmy już o wizualnych zaletach impregnacji betonu a także o tym iż potrafi to w znaczący sposób zredukować zapylenie pomieszczenia w którym znajduje się tego typu posadzka, poniżej przedstawimy kilka innych zalet towarzyszących tego typu zabiegowi:

  • Jest to proces wzmacniający strukturę betonu.
  • Impregnacja betonu w znaczący sposób obniża wrażliwość na ścieranie.
  • Posadzka będzie uodporniona na wchłanianie cieczy.
  • Wzmacnia odporność na wahania temperatury (co jest szczególnie przydatne w naszym klimacie.)
  • Niemal całkowicie redukuje problem zapylenia

Jakie konsekwencje czekają na nas kiedy nawierzchnia betonowa nie będzie zaimpregnowana?

Przede wszystkim powinniśmy się liczyć z faktem iż prędzej czy później na jej powierzchni pojawią się odbarwienia, które nie będą możliwe do usunięcia nawet pod wpływem silnych preparatów chemicznych. Niezaimpregnowany beton bardzo łatwo chłonie wszystkie ciecze. Musimy również pamiętać o pyle, o ile w niektórych przypadkach jest on do zaakceptowania to jeśli posiadamy betonową posadzkę w garażu stojącym tuż przy naszym domu to brak impregnacji betonu może mieć spory wpływ na poziom czystości w naszym domu. Musimy również pamiętać o uszkodzeniach mechanicznych. Mogłoby się wydawać iż beton nie jest na nie podatny, nic bardziej mylnego, powierzchnie pokryte tym materiałem są niezwykle twarde ale i kruche, może to powodować powstawanie wykruszeń i pęknięć.

Widzimy więc, że zdecydowanie warto zainwestować w impregnację betonu, i to nie tylko w przypadku świeżo oddanej powierzchni, proces ten sprawdzi się również w przypadku już używanej posadzki.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Impregnacja betonu. Jak się za to zabrać?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz