Instalacje fotowoltaiczne – konserwacja i czyszczenie

Fotowoltaika to zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne rozwiązanie, które sprawia, że otrzymamy energię elektryczną ze Słońca niemalże za darmo i uniezależnimy się od dostawców prądu. Dodatkowo nadwyżki wyprodukowanej energii, możemy... Czytaj dalej

Fotowoltaika to zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne rozwiązanie, które sprawia, że otrzymamy energię elektryczną ze Słońca niemalże za darmo i uniezależnimy się od dostawców prądu. Dodatkowo nadwyżki wyprodukowanej energii, możemy sprzedać do dostawcy energii elektrycznej i odebrać w zimie, gdy tej energii będziemy mieć za mało.

panele słoneczne
Fotografia Flickr.com CC 2.0 Marufish

Wybór paneli fotowoltaicznych oraz dobranie ich liczby, a także mocy inwertera to trudna decyzja, dlatego najlepiej powierzyć to firmie (np. Solarx), która specjalizuje się w montażu paneli PV. Często pracownicy takich firm, załatwią wszystkie formalności za nas, dzięki czemu nasz udział w czasie montażu całej instalacji jest niewielki. Przed zakupem instalacji fotowoltaicznej, warto również pamiętać, że o panele fotowoltaiczne należy dbać. Trzeba pamiętać o ich regularnej konserwacji, czyszczeniu i kontrolowaniu sprawności całej instalacji.

Dlaczego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnym usuwaniu zanieczyszczeń z instalacji fotowoltaicznej?

Panele PV, które nie są zanieczyszczone przez kurz, śnieg, resztki liści – są bardziej efektywne i wyprodukują więcej prądu. Niewielkie zacienienie czy plama na module fotowoltaicznym, może przyczynić się do mniejszej efektywności pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Deszcz zmywa zazwyczaj kurz i pyły. Czasami jednak zdarza się, że panele są bardziej zanieczyszczone i trzeba je czyścić ręcznie. Mogą to być na przykład odchody ptasie, bardziej skupione pyłki roślinne, których woda deszczowa nie da rady zmyć, wtedy warto poprosić specjalną firmę, która zajmie się usunieciem tych zabrudzeń za nas.

Fotowoltaika w zimie – czy śnieg przeszkadza?

Śnieg, który zalega na dachu może tworzyć gęste hałdy, które należałoby usunąć. W zimie przeważnie korzystamy z energii, która została zmagazynowa w ciągu roku, ale często mamy dużo słonecznych dni, które warto byłoby wykorzystać na wytworzenie energii elektrycznej, dlatego jeżeli śnieg się sam nie rozpuści, jego resztki należy usunąć.

Krótka instrukcja czyszczenie paneli fotowoltaicznych – co należy wiedzieć

  1. Panele powinnismy czyścić wieczorem, kiedy są całkowicie zimne – nie ma słońca, instalacja nie działa, więc ciepło nie jest wytwarzane.
  2. Miejsce powinno być dobrze oświetlone, żeby nasza praca była całkowicie bezpieczna.
  3. Do czyszczenia instalacji fotowoltaicznej należy używać tylko przedmiotów, które nie będą ingerować w strukturę modułu fotowoltaicznego ( szczotki druciane albo z z twardym włosiem odpadają)
  4. Panele PV czyścimy za pomocą specjalnych, dedykowanych środków czyszczących. Świettnie sprawdzą się też środki do pielęgnacji naszej skóry, które nie podrażnią i nie naruszą struktury modułu fotowoltaicznego.

Jeżeli jednak nie chcesz wchodzić na dach i zastanawiać się czy aby swoim działaniem nie popsujesz całej instalacji, lepiej zadzwoń do firmy, która specjalizuje się zarówno w montażu jak i serwisie gwaranacyjnym paneli takiej jak Solarx – będziesz miał pewność, że Twoje panele są czyste i nie zostały uszkodzone w czasie ich oczyszczania.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Instalacje fotowoltaiczne – konserwacja i czyszczenie

Oceń
Ocena 4.5/5 na podstawie 4 ocen

Dodaj komentarz