Instalacje fotowoltaiczne są co raz bardziej popularne zarówno na świecie jak i w Polsce

W związku z tym na rynku pojawiło się wiele różnych modeli zarówno paneli fotowoltaicznych, inwerterów jak i zabezpieczeń PV.  Zarówno instalacje fotowoltaiczną jak i rozdzielnie razem z wyposażaniem można zrobić... Czytaj dalej

6 kwietnia 2020
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Fotowoltaika, Technologie

W związku z tym na rynku pojawiło się wiele różnych modeli zarówno paneli fotowoltaicznych, inwerterów jak i zabezpieczeń PV.  Zarówno instalacje fotowoltaiczną jak i rozdzielnie razem z wyposażaniem można zrobić samodzielnie. Jednak dla laika może być to trudno. Trzeba mieć specjalne uprawnienia.

Wiele firm zajmujących się fotowoltaiką ma gotowe rozdzielnie budowlane oraz wyspecjalizowane ekipy, które zajmują się doborem zarówno samej instalacji jak i odpowiedniej mocy inwertera. Na rynku jest też wiele gotowych rozwiązań do fotowoltaiki. Są to między innymi rozdzielnice do instalacji fotowoltaicznych.

panele słoneczne
Fotografia Flickr.com CC 2.0 Marufish

Można je podzielić na takie, które przeznaczone są do ochrony DC, AC i rozdzielnic, które łączą obie te funkcję czyli rozdzielnice PV DC/AC. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dostosowanie każdej takiej rozdzielnicy PV, w taki sposób aby w optymalnie zabezpieczyła naszą instalację fotowoltaiczną. Rozdzielnice powinny znaleźć się w obudowie przynajmniej I65, dzięki czemu zabezpieczenia są chronione przed wodą i innymi negatywnymi działaniami czynników atmosferycznych. Standardowym wyposażeniem rozdzielnic do instalacji fotowoltaicznych są ograniczniki przepięć PV i rozłączniki fotowoltaiczne, które w odpowiedni sposób chronią całą instalacje fotowoltaiczną zarówno od strony DC jak i AC.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozdzielnicy do fotowoltaiki?

Przede wszystkim trzeba pamiętać aby wybrać taką rozdzielnie, która odpowiada ilości stringów naszej instalacji fotowoltaicznej. Trzeba też wiedzieć jaką wielkość rozdzielni PV jest nam potrzebna, a to zależy głównie od rodzaju i liczby zabezpieczeń (ograniczniki przepięć, rozłączniki fotowoltaiczne), które chcemy włożyć do środka. Dodatkowo ważny jest tu napięciowy poziom ochrony i znamionowy prąd wyładowawczy. Przy wyborze rozdzielni PV warto też zainteresować jakie ma ona parametry dotyczące wytrzymałości mechanicznej oraz temperatury pracy.

Rodzaje obudów dla rodzielnic PV DC i AC

Obudowy są przeważnie wykonywane z aluminium bądź tworzywa termoutwardzalnego. Często też stosuje się zabieg lakierowania, który sprawia, że obudowa nawet jeśli nie ma IP65 jest chroniona przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego i na przykład wodą. Obecnie na rynku jest też możliwość malowania rozdzielni metodą proszkową na kolor, który najbardziej nam odpowiada – może być on nawet różowy. Standardowe obudowy do fotowoltaiki mają przeważnie kolor biały bądź szary.

Poszczególne elementy rozdzielni do instalacji fotowoltaicznej są spawane bądź nitowane, dzięki czemu szczelność obudowy jest zachowana. Gdy wybieramy rozdzielnice do fotowoltaiki powiniśmy też pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Możliwe jest to poprzez zastosowanie tzw. labiryntu wentylacyjnego.

Obudowy rozdzielnic przeważnie mają drzwiczki z zamkiem patentowym oraz wielopunktowe ryglowania. Mogą być one również zamykane na kłódkę bądź wkładkę systemową, dzięki czemu nikt nie powołany nie dostanie się do środka.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Instalacje fotowoltaiczne są co raz bardziej popularne zarówno na świecie jak i w Polsce

Oceń
Ocena 4.3/5 na podstawie 11 ocen

Dodaj komentarz