Instalacje HVAC – co to jest?

Wiele osób, które w branży budowlanej są laikami, spotyka się, zwłaszcza podczas budowy czy remontu domu, z tajemniczym sformułowaniem instalacje HVAC lub instalator HVAC. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co oznacza... Czytaj dalej

17 października 2022
Artykuł z kategorii: Instalacje

Wiele osób, które w branży budowlanej są laikami, spotyka się, zwłaszcza podczas budowy czy remontu domu, z tajemniczym sformułowaniem instalacje HVAC lub instalator HVAC. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co oznacza ten skrót i pokrótce omówimy tę, nie tak tajemniczą jakby mogło się wydawać, branżę.

Co oznacza skrót HVAC?

HVAC [wym. ejczwak lub hwac] to akronim wywodzący się z języka angielskiego. Składa się z pierwszych liter słów: Heating, Ventilation, Air Codnitioning, czyli kolejno: ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja. Jak łatwo można się domyślić, jest to branża instalacji sanitarnych, które mają w głównej mierze zapewnić odczucie cieplnego komfortu we wnętrzach. Co ciekawe, w języku polskim mamy skrót, który jest odpowiednikiem anglojęzycznego HVAC – COWiG (Ciepłownictwo, Ogrzewanie, Wentylacja i Gazownictwo).

Jak zawsze w budownictwie, tak również w instalacjach sanitarnych należy holistycznie rozpatrywać ich specyfikę i zastosowanie. Wymienione przez nas obszary HVAC naturalnie łączą się również z takimi dziedzinami, np. mechaniką. Dlatego też często możemy spotkać jeszcze inną nomenklaturę instalacji sanitarnych jak HVACI czy HVACR. Co one oznaczają?

  1. HVACI.

Tu dodatkowa litera I to pierwsza litera od angielskiego słowa Insulation oznaczającego izolację. Tak więc, aby zapewnić użytkownikom doskonałe warunki cieplne w budynku należy uwzględnić podczas prac również jego izolację. Inżynierowie HVACI już na etapie planowania zaprojektują odpowiednie ocieplenie, które doskonale zoptymalizuje późniejszą instalację sanitarną. W fazie wstępnej również zaplanują zakup i wykorzystanie odpowiednich narzędzi, jak np. tego rodzaju profesjonalnych otwornic: https://wiertools.pl/otwornice-c-15.html, które mogą ułatwić inżynierom HVAC pracę izolacyjne, jak i sanitarne. Dzięki takiemu całościowemu programowaniu prac użytkownicy zyskują uzupełniającą się instalację oraz oszczędzają czas realizacji prac budowlanych.

  1. HVACR.

R w tym skrócie to pierwsza litera wyrazu Refrigeration, czyli chłodzenie. W dużej mierze specjaliści HVACR oprócz ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji zajmują się również chłodnictwem. Tego rodzaju inżynierowie współpracują przede wszystkim z magazynami, zakładami produkującymi żywność czy po prostu z chłodniami. W nich nie tylko dba się o właściwe chłodzenie, ale również związane z nim systemy wentylacyjne, które mają niebagatelne znaczenie m.in. w branży spożywczej.

Pokrótce wyjaśniliśmy już, co oznacza HVAC i jakie obszary obejmuje. Jednak, czy warto stosować tego typu rozwiązania? Co możemy zyskać, inwestując w technologię HVAC we własnym domu?

HVAC w domu?

Jak już wspominaliśmy, niewątpliwą zaletą tego rodzaju instalacji sanitarnych jest fakt, że łączą w sobie specjalistyczną wiedzę i rozwiązania z wielu pokrewnych dziedzin. Otrzymujemy więc kompletną usługę, która w profesjonalny sposób zadba o komfort cieplny w naszym domu. Warto podkreślić, że HVAC to także technologia ekologiczna, dzięki swej wydajności energetycznej, ale również rekuperacji. Zaoszczędzoną energię znów możemy przetworzyć. Jest to więc system również wspierający domowe finanse.

HVAC to nie tylko technologia dla domu czy budynku. Mało osób wie, że również w pojazdach mechanicznych, w tym autach osobowych czy pociągach szynowych możemy natknąć się na HVAC. W Polsce jest to coraz popularniejsze spojrzenie na instalacje sanitarne, dlatego z pewnością już niedługo ten enigmatyczny skrót dla wielu Polaków będzie mniej tajemniczy niż obecnie.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Instalacje HVAC – co to jest?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz