Jak bezpiecznie pracować na podestach ruchomych?

Podesty ruchome to specjalny sprzęt budowlany, który  swoje zastosowanie najczęściej znajduje w pracach na wysokościach. Praca na podnośnikach elektrycznych oraz na innych wariantach maszyn wymaga specjalnych uprawnień, które są niezbędne... Czytaj dalej

20 listopada 2020
Artykuł z kategorii: Instalacje, Przemysł, Sektor budowlany

Podesty ruchome to specjalny sprzęt budowlany, który  swoje zastosowanie najczęściej znajduje w pracach na wysokościach. Praca na podnośnikach elektrycznych oraz na innych wariantach maszyn wymaga specjalnych uprawnień, które są niezbędne do operowania podestami ruchomymi.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy z podestami ruchomymi

Wyróżniamy podesty nożycowe oraz teleskopowo przegubowe. Każda osoba, która jest pełnoletnia wraz z wykształceniem podstawowym ma możliwość ukończenia szkolenia a następnie przystąpienie do  egzaminu prowadzonego przez Urząd Dozoru Technicznego. Po otrzymaniu pozytywnej oceny, osoba ta otrzymuje uprawienia operatora podestów ruchomych. Pracując na tych zwyżkach operator powinien pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo pracowników, wykonujących prace na podnośnikach koszowych, regulują przepisy BHP. Każdy podnośnik musi być wyposażony w apteczkę oraz w podręczny sprzęt gaśniczy. Dodatkowo każdy podest posiada pasy bezpieczeństwa, w które operator się zapina podczas prac na wysokościach. Na miejscu wykonywania prac na podeście ruchomym powinien być porządek, a urządzenie mogą obsługiwać jedynie pracownicy, którzy posiadają uprawienia do poruszania się zwyżką samobieżną. Maszyny powinny być w momencie pracy sprawne. Regularne przeglądy zapewniają bezpieczeństwo pracy na podnośniku koszowym. Urząd Dozoru Technicznego sprawdza stan techniczny urządzenia. Jeżeli zwyżka jest sprawna inspektor wystawia pozytywną opinię, która pozwala na dalszą pracę.

Do obowiązków operatora podestów ruchomych przed rozpoczęciem pracy są:

  • sprawdzenie stanu technicznego zwyżki,
  • weryfikacja stanu zespołu hydraulicznego,
  • sygnału przechyłu,
  • dokładnie sprawdzenie układ hamulcowy,
  • stan opon,
  • bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Bezpieczne użytkowanie podnośników elektrycznych i nie tylko

Podczas użytkowania wszelkich rodzajów podnośników, należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na całkowite obciążenie zwyżki oraz podłoże na którym będzie pracować. Zsumowany ciężar osób oraz narzędzi, nie może wynosić więcej niż dopuszcza producent, ponieważ grozi to wywróceniem podestu ruchomego. Aby uniknąć przewrócenia podnośnika, nie powinno się również podnosić platformy na krzywych i nieutwardzonych powierzchniach.

W trakcie użytkowania podnośnika należy unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do upadku operatora zwyżki. Nie wolno stawać, ani siadać na poręczach pomostu oraz wspinać się po nich. Nie powinno się również wchodzić i schodzić z podniesionego podestu.

Podczas przemieszczania zwyżki użytkownik jest narażony na kolizje z innymi podnośnikami oraz znajdującymi się w pobliżu obiektami. Z tego powodu należy zwracać szczególną uwagę na prędkość przemieszczania maszyny i na otoczenie w którym pracuje podest ruchomy. Aby uniknąć obrażeń ciała, nie wolno użytkować podnośnika, w której doszło do wycieku oleju hydraulicznego lub powietrza. Wystrzegać się trzeba także kontaktu z kwasem z akumulatorów.

Najważniejsze w używaniu podnośników nożycowych elektrycznych, spalinowych, masztowych, koszowych i reszty tego typu maszyn, jest zachowanie zdrowego rozsądku i nie stwarzanie sytuacji, które mogą doprowadzić do wypadku. Praca na podnośniku jest bezpieczna, kiedy przestrzega się zaleceń producenta, które ujęte są w instrukcji. Najważniejsze zasady umieszczone są również w formie naklejek na obudowie zwyżki.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak bezpiecznie pracować na podestach ruchomych?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz