Jak czyścić pożółkłe okna PCV?

Biała framuga okna to powierzchnia szczególnie wrażliwa na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Te jednak mogą pojawić się nawet w najczystszym domu – po prostu na jasnym kolorze od razu widać każdą... Czytaj dalej

25 stycznia 2021
Artykuł z kategorii: Dyskusje

Biała framuga okna to powierzchnia szczególnie wrażliwa na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Te jednak mogą pojawić się nawet w najczystszym domu – po prostu na jasnym kolorze od razu widać każdą „nieprawidłowość”. Szczególnie uciążliwe są te zabrudzenia, które trudno usunąć prostymi, domowymi środkami. Jak czyścić pożółkłe okna PCV? O tym przeczytasz w naszym artykule!

Jak czyścić pożółkłe okna PCV w prosty i szybki sposób?

O cudownych właściwościach sody i cytryny słyszał chyba każdy. To połączenie może sprawdzić się również w przypadku ram okiennych. Wystarczy, że połączysz 1,5 szklanki wody i 1/3 szklanki octu. Do tego dorzuć 2 łyżki soku z cytryny i łyżeczkę płynu do naczyń. Wszystko to wymieszaj w pojemniku ze spryskiwaczem. Brzmi banalnie? Uwierz nam, że takie połączenie potrafi zdziałać cuda, czyszcząc nawet uporczywe plamy. Taki domowy środek może sobie poradzić nawet z pożółkłymi oknami PCV. Nie wierzysz nam? W takim razie sam się przekonaj! Nie musisz się martwić – taka mieszanka nie uszkodzi czyszczonej powierzchni.

Z trudniejszymi pożółknięciami może sobie poradzić mleczko czyszczące, jednak niektóre propozycje dostępne na rynku (szczególnie te z wybielaczem) mogą mieć negatywny wpływ na uszczelki w oknach. Musisz więc być ostrożny, aby sobie niepotrzebnie nie zaszkodzić. Czasem warto użyć niewielkiej ilości środka w mniej widocznym miejscu, aby sprawdzić, jak zareaguje z ramą okna. Tutaj warto być mądrym przed szkodą! Jeśli jednak wszystkie metody zawiodą, to możesz zakupić specjalistyczne środki do czyszczenia powierzchni z PCV. To oczywiście nieco większy wydatek, jednak poza właściwościami czyszczącymi, takie środki dodatkowo konserwują ramy okien.

Czego powinieneś się wystrzegać?

Jak czyścić pożółkłe okna PCV, aby im nie zaszkodzić? Wiele osób, które chce odświeżyć wygląd swoich okien PCV, od razu sięga po drastyczne środki. A to przecież duży błąd! Do czyszczenia profili PCV można znaleźć specjalne środki myjące – nawet te, które usuwają najbardziej uciążliwe i wydawać by się mogło „beznadziejne” zabrudzenia. Lepiej nie korzystać z chemicznych środków, które są po prostu zbyt silne dla wrażliwych profilów okiennych. Powoduje to brzydkie odbarwienia, a często również uszkadza uszczelki okienne.

Jak czyścić pożółkłe okna PCV, aby im nie zaszkodzić? O to zapytaliśmy prawdziwego eksperta, pracującego w Oknoplast:

Przede wszystkim nie wolno sięgać po silne środki żrące. Niestety wiele osób korzysta z „pro tipów” znalezionych w internecie. Te czasem pozwalają uzyskać efekt czystości, ale na dłuższą metę bardziej szkodzą, niż pomagają. Przykładem mogą być choćby popularne rozcieńczalniki, które pozwalają pozbyć się szkodliwych plam, ale jednocześnie niszczą powierzchnię profilu. Są więc rozwiązaniem chwilowym, które przy dłuższym stosowaniu może kosztować nas wymianę okien na nowe.

Kolejnym istotnym elementem jest wybór szmatki do mycia. Tutaj najlepiej sprawdzi się gąbka lub bawełniana ściereczka. Nie warto stosować druciaków, czy ostrych narzędzi, ponieważ te niepotrzebnie uszkodzą powierzchnię. Wtedy czyszczenie będzie o wiele trudniejsze, a jednocześnie zabrudzenia będą pojawiać się dużo częściej. Najważniejsza zasada mówi jasno: przede wszystkim nie szkodzić! Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jak skutecznie i bezpiecznie czyścić pożółkłe okna PCV. Powodzenia przy pracy!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak czyścić pożółkłe okna PCV?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 10 ocen
  1. Julka pisze:

    Myślałam, że już nie uratuję moich okien, ale się udało! Przebarwienia naprawdę zeszły!

Dodaj komentarz