Jak czyścić żyrandole kryształowe?

Żyrandol kryształowy to nie tylko źródło światła w pomieszczeniu, ale przede wszystkim niewątpliwa ozdoba. Warto jednak pamiętać, że aby zachować estetykę żyrandola, niezbędna jest jego okresowa pielęgnacja. W przypadku klasycznych... Czytaj dalej

Żyrandol kryształowy to nie tylko źródło światła w pomieszczeniu, ale przede wszystkim niewątpliwa ozdoba. Warto jednak pamiętać, że aby zachować estetykę żyrandola, niezbędna jest jego okresowa pielęgnacja. W przypadku klasycznych lamp czynność ta zwykle nie jest skomplikowana, natomiast jeśli chodzi o kryształ, należy postępować ze szczególną ostrożnością. Sprawdźcie, jak zadbać o kryształowy żyrandol.

Usuwanie kurzu

Jedną z podstawowych metod jest regularne usuwanie kurzu z wykorzystaniem delikatnej miotełki. Warto to robić przy okazji większych porządków, aby uniknąć gromadzenia się zabrudzeń, które negatywnie wpływają na estetykę żyrandola. Trzeba zadbać również o elementy metalowe. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku miękka, bawełniana tkanina, która nie tylko usunie kurz, ale także wypoleruje żyrandol.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, szczególnie gdy chcecie przywrócić kryształowej lampie dawny blask, jest jej odpięcie i ręczne wyczyszczenie. Warto jednak pamiętać, aby dobierać środki przeznaczone do pielęgnacji poszczególnych tworzyw. Do metalu można stosować naftę lub klasyczne mydło, rozcieńczone w wodzie. Rodzaj detergentu zależy jednak od surowca, z jakiego został wykonany stelaż.

Kryształowy blask

Zupełnie inaczej natomiast trzeba postępować z elementami kryształowymi. To one przecież odpowiadają za finalny efekt estetyczny – zobaczcie sami: https://www.strefalamp.pl/zyrandole-krysztalowe. Jakie środki zastosować w tym przypadku? Doskonałym i wygodnym rozwiązaniem są gotowe preparaty do mycia kryształowych żyrandoli. Nie wymagają demontażu lampy. Wystarczy je rozpylić na wszystkie elementy i odczekać kilka chwil, aż płyn z rozpuszczonym brudem spłynie samoistnie.

Stosując tę metodę, warto jedynie pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Jak doskonale wiecie, żyrandol to urządzenie elektryczne, dlatego też podczas pielęgnacji musi być wyłączony. Należy także poczekać do wystygnięcia żarówek, aby wyeliminować ryzyko ich uszkodzenia podczas kontaktu z płynem. Pod żyrandolem dobrze jest umieścić papier lub tkaninę, która wchłonie spływający detergent. Lampy nie powinniście uruchamiać do momentu, aż nie będzie w pełni wysuszona.

Polerowanie żyrandola

Sam płyn jednak nie wystarczy. Niektóre elementy żyrandola trzeba dokładnie wypolerować delikatną ściereczką, dzięki czemu zarówno kryształ, jak i metalowy stelaż odzyskają dawny blask. Jak często należy czyścić żyrandole kryształowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych warunków panujących w pomieszczeniu. W niektórych wnętrzach wystarczy zabieg powtarzać co kilka miesięcy, w innych natomiast pielęgnacja będzie wymagana znacznie wcześniej.

Ma na to wpływ między innymi dym tytoniowy czy sposób ogrzewania. Wyraźnym sygnałem do czyszczenia powinno być zmatowienie zarówno elementów kryształowych, jak i metalowego stelaża. Gruntowne polerowanie jest również niezbędne w przypadku prowadzenia w mieszkaniu prac remontowych, generujących znaczne ilości kurzu. Wówczas nie warto zbyt długo czekać, ale od razu dokładnie wyczyścić każdy element żyrandola.

Aby żyrandol kryształowy był prawdziwą ozdobą wnętrza, musimy o niego odpowiednio zadbać. Jak widać, nie jest to skomplikowane. Wystarczy regularne czyszczenie powszechnie dostępnymi środkami, by utrzymać pierwotną estetykę lampy. Pamiętajcie jedynie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak czyścić żyrandole kryształowe?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 4 ocen

Dodaj komentarz