Jak dbać o składzik ogrodowy?

Wbrew pozorom samodzielne wykonanie składzika ogrodowego nie jest proste. Podczas prac należy pamiętać o wielu istotnych szczegółach. Zatem w jaki sposób wykonać narzędziowiec? Zakup czy budowanie od postaw składzika ogrodowego?... Czytaj dalej

Wbrew pozorom samodzielne wykonanie składzika ogrodowego nie jest proste. Podczas prac należy pamiętać o wielu istotnych szczegółach. Zatem w jaki sposób wykonać narzędziowiec?

Zakup czy budowanie od postaw składzika ogrodowego?

Na zakup popularnych domków narzędziowych w ostatnim czasie decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, ponieważ tego typu narzędziowce pomogą nam rozwiązać wiele problemów w naszym ogrodzie. Przede wszystkim to właśnie do takich domków narzędziowych z powodzeniem możemy schować różnego rodzaju sprzęty, które są niezbędne do utrzymania porządku wokół naszego domu. Jednak nie powinniśmy zapominać również o tym, iż narzędziowce to doskonałe miejsce do składowania opału. Coraz więcej osób decyduje się na umieszczanie tam między innymi drewna na opał, ponieważ ten surowiec jest schowany pod dachem i nie moknie. W ofercie wielu sklepów możemy znaleźć właśnie wspomniane narzędziowce. Zatem co jest bardziej korzystne, budowa lub też zakup takiego składzika ogrodowego?

domek narzędziowy

Jeżeli znajdziemy w ofercie sklepu stacjonarnego lub też w internecie atrakcyjną ofertę narzędziowca, która będzie spełniała wszystkie nasze wymogi, warto zdecydować się na jego zakup. Jednak w tym przypadku nie powinniśmy zapominać o tym, iż nawet gdy kupujemy taką konstrukcję, często samodzielnie musimy zadbać o wykonanie odpowiedniego podłoża.

Z kolei samodzielne wykonanie narzędziowca wbrew pozorom nie jest takie trudne w szczególności, jeżeli nie jest to dużych rozmiarów konstrukcja. Ponadto taki narzędziowiec zbudowany samodzielnie będzie z pewnością tańszy, niż gotowa konstrukcja kupiona w sklepie (zobacz tutaj na inspiracje: https://ogrodolandia.pl/domki-ogrodowe). Zatem o czym powinniśmy pamiętać podczas jego budowy? W jaki sposób się do niej przygotować?

Jaki powinien być idealny narzędziowiec?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, iż idealne domki narzędziowe to konstrukcje bezpieczne. Jest to bardzo istotne w tym przypadku, ponieważ wbrew pozorom taka konstrukcja wykonana nieprawidłowo może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Dlatego jeżeli taka konstrukcja będzie większych rozmiarów, warto ją wykonać pod okiem doświadczonego fachowca.

domek narzędziowy

Jak już wcześniej wspomniano bardzo istotnym elementem, który wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowników takiego narzędziowca jest odpowiednie podłoże. Bardzo istotne jest, aby podłoże na którym będzie postawiony nasz składzik ogrodowy było utwardzone. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wykonane grubej wylewki betonowej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż konstrukcja będzie stabilna.

Bezpośrednio przed montażem zakupione belki drewniane warto zaimpregnować specjalnym preparatem. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu nie będzie ono traciło swoich własności wytrzymałościowych, jak również estetycznych. Choć drewno jest bardzo wytrzymałym surowcem, na skutek różnorodnych warunków atmosferycznych może przykładowo pęcznieć, a nawet gnić. Przyczynia się do tego między innymi często padający deszcz, śnieg oraz niska temperatura. Wilgoć także nie jest sprzymierzeńcem drewna, ponieważ może pojawić się na powierzchni naszych desek nieatrakcyjny grzyb. Dlatego warto jeszcze przed montażem zaimpregnować deski i taką czynność powtarzać cyklicznie co kilka lat. Dzięki temu będziemy mieć całkowitą pewność, iż wykonana przez nas konstrukcja jest bezpieczna. Co więcej będzie się ona prezentowała doskonale, a my możemy mieć pewność, iż stworzyliśmy wspaniałą ozdobę naszego ogrodu.

Powinniśmy także pamiętać o tym, aby takie domki narzędziowe pasowały do stylu, w jakim urządzony jest nasz ogród. Nawet w przypadku gdy będą wykonane bardzo starannie może okazać się, że zupełnie nie pasują do otoczenia. Tym samym jeżeli przykładowo nasz ogród urządzony jest w stylu klasycznym, dominuje w nim biel oraz figury z marmuru, domek powinien także być w tym stylu. Nie powinniśmy w tym przypadku używać zbyt jaskrawych kolorów, jak również bogatych zdobień. Warto zachować prostotę, dzięki temu taka klasyka doskonale sprawdzi się w naszym ogrodzie. W przeciwnym wypadku możemy poeksperymentować z kolorem oraz dodatkami, jednak wszystko powinno pasować do otoczenia. Doskonałym rozwiązaniem są narzędziowce wykonane całkowicie z surowego drewna, które sprawdzają się w większości ogrodów.

domek narzędziowy

Okna i drzwi w domku narzędziowym bardzo ważnym elementem wyposażenia

Wygląd zewnętrzny składzika ogrodowego jest bardzo istotny. Jednak nie powinniśmy zapominać o jego wnętrzu w szczególności, jeżeli zdecydowaliśmy się na wykonanie większych rozmiarów konstrukcji. Jeżeli w takim składziku chcemy urządzić kilka pomieszczeń, które mają służyć nie tylko do przechowywania narzędzi, ale także przykładowo do relaksu, powinniśmy zadbać o odpowiednie okna. Jest to bardzo istotne, aby taki narzędziowiec posiadał właśnie takie elementy wyposażenia. Dzięki temu promienie słoneczne doskonale oświetlą nasze wnętrza i będziemy mogli w nich dodatkowo przechowywać rośliny. Coraz częściej zdarza się, iż składziki ogrodowe są miejscem, gdzie wiele osób wykonuje na przykład rozsady. W takim przypadku obecność okien jest niemal obowiązkowa.

domek narzędziowy

Wbrew pozorom bardzo istotnym elementem wyposażenia są także odpowiednie drzwi. Choć wydawać by się mogło, iż drzwi to tylko i wyłącznie element wpływający na wygląd takiego narzędziowca, pełnią one także bardzo ważną rolę. Nie tylko zabezpieczają nasz domek narzędziowy przed przykładowo włamywaczami. Także muszą być one odpowiedniej szerokości, ponieważ to właśnie w tym miejscu wchodzimy do składziku i chowamy wiele rzeczy. Najlepszym rozwiązaniem będą drzwi dwuskrzydłowe, w które w ostatnim czasie inwestuje coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, ponieważ szerokie przejście jest ważne między innymi w przypadku, gdy decydujemy się na schowanie w takim narzędziowcu między innymi kosiarki lub też taczki. Są to rzeczy nieco większych gabarytów, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby swobodnie zmieścić się z nimi w drzwiach.

domek narzędziowy

Jeżeli już stworzymy idealny narzędziowiec powinniśmy pamiętać o tym, że należy go systematycznie impregnować. Warto co pewien czas zaimpregnować drewno, aby nie tylko idealnie się prezentowało, ale także pozostało wiele lat w nienaruszonym stanie. Nie powinniśmy zapominać także o tym, iż jeżeli pewne elementy naszego narzędziowca są pomalowane kolorową farbą, warto ten kolor co pewien czas odświeżyć. Dzięki temu taki składzik ogrodowy będzie prezentował się doskonale i tym samym będzie stanowił doskonałą ozdobę naszego ogrodu.

domek narzędziowy

Składzik ogrodowy to doskonałe miejsce do przechowywania różnego rodzaju narzędzi, jak również urządzeń wykorzystywanych często w ogrodzie. Wbrew pozorom dbanie o ogród nie jest takie proste, ponieważ jeżeli chcemy aby ta przestrzeń prezentowała się doskonale, powinniśmy przede wszystkim użyć wielu różnorodnych środków, aby zadbać odpowiednio o wszystko. Wszystkie te produkty warto trzymać w jednym miejscu, ponieważ dzięki temu jest zdecydowanie łatwiej o nie dbać, jak również możemy mieć większy porządek. Dlatego składziki ogrodowe w ostatnim czasie są tak bardzo popularne, ponieważ coraz więcej osób docenia zalety, jakie posiadają właśnie te konstrukcje.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak dbać o składzik ogrodowy?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz