Jak dobrać drzwi wewnętrzne?

Wybór drzwi do mieszkania lub domu to wbrew pozorom jedna z trudniejszych decyzji, z jakimi będziesz się musiał zmierzyć podczas remontu. Wynika to z tego, że to właśnie one w dużym stopniu... Czytaj dalej

29 maja 2019
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Wybór drzwi do mieszkania lub domu to wbrew pozorom jedna z trudniejszych decyzji, z jakimi będziesz się musiał zmierzyć podczas remontu. Wynika to z tego, że to właśnie one w dużym stopniu wpływają na wystrój całego pomieszczenia. Sprawy nie ułatwia bardzo rozbudowana oferta, szczególnie że jeżeli chodzi o drzwi wewnętrzne, to popularne drzwi jednoskrzydłowe wcale nie są jedyną opcją.

  1. Rodzaje drzwi
  2. Jak dobrać drzwi wewnętrzne do podłogi lub ściany?
  3. Jak zmierzyć drzwi?

Na co więc należy zwrócić uwagę, aby nowe drzwi pasowały do twojego mieszkania? Dzięki poniższym poradom dowiesz się, jakie drzwi wewnętrzne są obecnie najlepszym wyborem. Nie tylko samodzielnie dobierzesz je w zależności od tego, jakie podłogi znajdują się w twoim domu, ale również prawidłowo wszystko wymierzysz, aby już za pierwszym podejściem udało ci się wybrać dobrze dopasowany model.

mieszkanie fotografia
Fotografia Polskie Budowlane

Rodzaje drzwi

Podstawą jest podjęcie decyzji, jakie rodzaje drzwi będą w ogóle pasowały do wystroju. W sprzedaży znajdziesz między innymi drzwi przesuwne, harmonijkowe oraz klasyczne. Do tego dochodzą warianty wynikające z możliwości otwierania drzwi na prawą lub lewą stronę. Jeżeli liczne rodzaje drzwi wewnętrznych utrudniają ci wybór, zapoznaj się z krótką specyfikacją każdego z rozwiązań. Dzięki temu łatwiej będzie ci wykluczyć z listy te, które nie sprawdzą się w twoim przypadku. W kwestii tego, czy zamontować drzwi prawe, czy lewe pamiętaj, że od tej decyzji zależy uzyskany podział przestrzeni. Warto stosować się do zaleceń, zgodnie z którymi przestrzeń powinna być rozplanowana w taki sposób, aby najczęstsze czynności wymagały jak najmniejszej ilości energii. Tym samym zdecydowana większość drzwi z reguły otwiera się do wewnątrz. Wyjątkiem powinna być łazienka. Tutaj należy wybrać drzwi otwierane na zewnątrz, gdyż ułatwi to nagłą potrzebę dostania się do środka, jeżeli na przykład dziecko zatrzaśnie się w środku. Drzwi otwierane wzdłuż ściany warto wybrać szczególnie w przypadku mniejszych pomieszczeń, gdyż dzięki temu uda ci się je optycznie powiększyć. Chociaż za wyznaczenie ciągów komunikacyjnych powinien odpowiadać architekt, to czasami jego koncepcja może być sprzeczna z oczekiwaniami domowników. Przykładem może być takie ustawienie mebli, w którym drzwi będą uderzały w stojącą za nimi sofę lub inny mebel. Jeżeli z powodów technicznych nie da się wówczas zmienić strony, na którą otwierają się drzwi, zawsze można rozważyć drzwi przesuwne. Tańszą alternatywą dla tego rozwiązania są drzwi harmonijkowe, które najczęściej stosuje się do oddzielenia przedpokoju lub kuchni. Zajmują mniej miejsca niż drzwi przesuwne, więc można je stosować nawet w pomieszczeniach z niewielkim metrażem. Co więcej, decydując się na zmianę strony, w którą będą otwierały się drzwi, powinieneś mieć na uwadze konieczność przeniesienia w inne miejsce włącznika światła.

Jak dobrać drzwi wewnętrzne do podłogi lub ściany?

Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to jak dobrać drzwi do ścian, aby całość tworzyła kompozycję zgodną z twoimi oczekiwaniami. Jeżeli nie chcesz, aby drzwi odznaczały się od ściany, powinieneś wybrać takie, które będą w jak najbardziej zbliżonym do niej kolorze. Czasami jednak warto postawić na różnorodność i wybrać drzwi, które będą kontrastowały z resztą wnętrza. Dopasowanie drzwi do koloru ścian to jednak nie wszystko, gdyż musisz również wiedzieć, jak dobrać drzwi do podłogi. W tym przypadku sprawa jest jednak o wiele prostsza. Wystarczy, że będziesz trzymał się zasady, aby drzwi pasowały kolorystycznie do podłóg, a całość na pewno będzie się dobrze prezentowała. Utrudnieniem jest sytuacja, w której drzwi wewnętrzne przedzielają dwa pomieszczenia z podłogami o skrajnie różnych podłogach. Ciężko jest wówczas znaleźć model, który będzie pasował kolorystycznie do obu stron. Jeżeli w każdym z pomieszczeń znajduje się drewniana podłoga koniecznie postaw na drzwi drewniane. Co do koloru, masz wówczas dwie możliwości: dobranie takiego, który przynajmniej w niewielkim stopniu będzie pasował do obu podłóg lub skupienie się na tym pomieszczeniu, na którego starannym urządzeniu zależy ci w większym stopniu.

Jak zmierzyć drzwi?

Jeżeli udało ci się określić rodzaj oraz kolor, pozostaje tylko zamówić nowe drzwi i zająć się ich montażem. Zanim jednak złożysz zamówienie, przeczytaj jak zmierzyć drzwi, aby nie trzeba było później ich wymieniać na inny model. Pierwszym niezbędnym wymiarem jest wysokość otworu, w którym będziesz chciał wstawić drzwi. Zmierz odległość od góry do podłogi w kilku miejscach i zapisz najmniejszy z uzyskanych wymiarów. Podobnie jest z szerokością. Tutaj również powinieneś sprawdzić ją przynajmniej w trzech miejscach (najlepiej na różnych wysokościach) i wybrać najmniejszą z otrzymanych wartości. Wyjątkiem jest grubość muru, czyli trzeci z potrzebnych wymiarów. Jeżeli planujesz kupić drzwi pod ościeżnice, a różnica w grubości jest mniejsza niż jeden centymetr, zapisz sobie najszerszą z uzyskanych wartości. Jak widzisz to, jaki otwór pod drzwi znajduje się w twoich wnętrzach, ma duże znaczenie podczas zakupów. Pamiętaj o tym, aby uniknąć późniejszych problemów.

undefined

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak dobrać drzwi wewnętrzne?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz