Jak dobrze rozplanować oświetlenie w mieszkaniu? Podpowiadamy

Dobrze urządzone mieszkanie nie może obejść się bez odpowiednio dobranego oświetlenia. Pozornie ten dość błahy element, na który często nie zwracamy uwagi, może podkreślić zalety wnętrza lub uwypuklić wady. Oświetlenie... Czytaj dalej

11 lipca 2017
Artykuł z kategorii: Wnętrza

Dobrze urządzone mieszkanie nie może obejść się bez odpowiednio dobranego oświetlenia. Pozornie ten dość błahy element, na który często nie zwracamy uwagi, może podkreślić zalety wnętrza lub uwypuklić wady. Oświetlenie jest zatem istotnym elementem przy urządzaniu i wykańczaniu wnętrz.

Z tego powodu, by cieszyć się pięknem każdego pomieszczenia ważne jest, by wiedzieć w jaki sposób należy rozplanować oświetlenie w domu. W naszym artykule skupimy się na tym właśnie aspekcie, by wasze domy i mieszkania wyglądały olśniewająco. I to dosłownie, bo rozświetlone przez rozmaite źródła światła.

Zasada numer jeden – spójność oświetlenia

Zanim zaczniesz zakupy i dokonasz wyboru lamp, kinkietów, itp., musisz zdawać sobie sprawę, że kluczem do udanej aranżacji wnętrza jest dobrze rozplanowane, spójne z wystrojem wnętrza oświetlenie. Musisz zwrócić uwagę, by oświetlenie wybrane do danego wnętrza łączyło ze sobą dwa elementy estetykę oraz funkcjonalność. Najlepszym sposobem jest więc wybranie w pierwszej kolejności charakterystycznej oprawy, która przykuwać będzie uwagę i dominować w pomieszczeniu. Taka lampa nada odpowiedniego charakteru całej przestrzeni, nie przytłaczając jej.

oświetlenie domu

Dobierając dodatkowe oświetlenie pamiętać trzeba, że pełnić będzie ono jedynie rolę dopełnienia i tła, które choć ważne, nie będzie skupiać na sobie uwagi. Przykładem unaoczniającym taki właśnie sposób aranżacji jest wybór do pokoju dziecięcego lampy sufitowej o ciekawym designie zgodnym z aranżacją wnętrza oraz dopełnienie oświetlenia za pomocą lamp ledowych, czy kinkietów na ścianie. Pamiętać przy tym należy, że dodatkowe oświetlenie musi być jednocześnie spójne z całym wystrojem i główną lampą. Dopasuj więc wszystkie lampy i lampki zgodnie ze stylem, estetyką i materiałami użytymi we wnętrzu, uwzględniając potrzeby jakie wynikają z użytkowania pokoju. Ustal z góry stopień natężenia światła i parametry świetlne, by wszystko było spójne i harmonijne.

Zasada numer dwa – wydzielenie stref

Większość osób tworząc aranżację wnętrza z góry przewiduje jakie funkcje spełniać ma dane pomieszczenie. Przykładowo salon może pełnić rolę pokoju jadalnego oraz wypoczynkowego zarazem. Chcąc wykorzystać w sposób maksymalny parametry danego wnętrza ważne jest, by dostosować oświetlenie do jego funkcji. Dzięki temu spełnione zostaną potrzeby użytkowników nie tylko w kwestiach estetycznych, ale i użytkowych. W praktyce wyglądać może to następująco, posługując się przykładem wspomnianego już salonu: strefa jadalna oświetlona zostanie przez lampę znajdującą się nad stołem, która wykorzystywana będzie wieczorami podczas wspólnego spożywania posiłków. W strefie wypoczynkowej warto wykorzystać przede wszystkim oświetlenie LED. Jeśli nie macie pomysłu na lampy, inspiracją może być np. oświetlenie led AZzardo.com.pl.

Dzięki wydzieleniu stref zauważyć można jak bardzo poprawia się funkcjonalność danego pomieszczenia, w którym na jednej przestrzeni stworzone zostało kilka punktów, które posiadają zupełnie inne funkcje i walory użytkowe.

Zasada numer trzy – zaplanuj funkcje swojego oświetlenia

Jeśli koncepcja wnętrza jest dobrze zaplanowana i przemyślana, z łatwością dostosujemy do niej oświetlenie. Wziąć przy tym musimy pod uwagę także parametry pomieszczenia – jego powierzchnię, usytuowanie mebli, rozmieszczenie stref, ilość okien (a zatem naturalnego źródła światła), jak i wysokość wnętrza. Mając na uwadze te elementy łatwo będzie nam dobrać odpowiedni rodzaj lamp i świetlówek.

Dobierając oświetlenie do kuchni koniecznym jest nie tylko zaplanowanie głównego źródła światła. Z uwagi na częste wykorzystywanie powierzchni roboczej, zwróćmy uwagę na doświetlenie blatów, czy stołu. Można śmiało wykorzystać tu np. oprawy natynkowe, oświetlenie LED, czy innego rodzaju dyskretne źródła światła. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się też kinkiety, które jeszcze do niedawna nie były kojarzone z oświetleniem kuchennym. Światło w salonie spełni oczekiwania jego użytkowników, jeśli w strefie wypoczynkowej wybierzemy takie lampy, które będziemy w stanie płynnie regulować, dostosowując intensywność oświetlenia do potrzeb chwili.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak dobrze rozplanować oświetlenie w mieszkaniu? Podpowiadamy

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz