Jak kupić podgrzewacz wody? Poznaj różne rodzaje tego urządzenia

Podgrzewacz wody to jedno z podstawowych urządzeń domowych. Zapewnia ciepłą wodę użytkową w sytuacji, kiedy nie możemy podłączyć się do sieci miejskiej. Można wyróżnić kilka rodzajów tego urządzenia. Poznaj je... Czytaj dalej

5 września 2017
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje grzewcze

Podgrzewacz wody to jedno z podstawowych urządzeń domowych. Zapewnia ciepłą wodę użytkową w sytuacji, kiedy nie możemy podłączyć się do sieci miejskiej. Można wyróżnić kilka rodzajów tego urządzenia. Poznaj je i wybierz najlepszą opcję dla swojego mieszkania.

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy?

Podgrzewacze wody można podzielić ze względu na sposób działania. Według tego kryterium wyróżnić należy urządzenia pojemnościowe oraz przepływowe. Pierwszy rodzaj, podgrzewacz pojemnościowy, to sprzęt wyposażony w duży zbiornik, w którym magazynowana i podgrzewana jest woda. W zależności od pojemności, urządzenie sprawdzi się zarówno w kawalerce, jak i w domu zamieszkanym przez kilka osób. Pewnym ograniczeniem jest jedynie kwestia wygospodarowania miejsca na bojler. Możliwość utrzymywania wody w odpowiedniej temperaturze przez długi czas zapewnia wysoki komfort użytkowania. Pojemnościowy podgrzewacz wody występuje w wersji ciśnieniowej (pozwalającej na podłączenie kilku kranów) oraz bezciśnieniowej (dedykowanej do zastosowania z jednym punktem poboru wody).

ogrzewacz wody

Fotografia Flickr.com CC 2.0 Christopher

Drugi rodzaj podgrzewaczy to urządzenia przepływowe. Ten typ podgrzewa wodę użytkową na bieżąco, po odkręceniu kranu. Zaletami takiego rozwiązania są małe gabaryty urządzenia oraz niska cena. Wadą jest natomiast konieczność czekania na ciepłą wodę i spuszczania w tym czasie zimnej.

Podgrzewacze wody na gaz

Drugim kryterium podziału podgrzewaczy jest sposób zasilania. Pod tym kątem wyróżnić można urządzenia na gaz oraz zasilane prądem elektrycznym. Gazowe podgrzewacze wody mogą działać na gaz ziemny lub płynny; niektóre modele dopuszczają możliwość stosowania obu rodzajów paliwa. Spalanie odbywa się w komorze otwartej lub zamkniętej. Warto zwrócić szczególną uwagę na obecność czujnika spalin – dzięki niemu nowoczesne piecyki gazowe przestają pracować, gdy stężenie tlenku węgla przekracza ustalony poziom. Wymogiem jest osobny przewód spalinowy oraz odpowiednia kubatura – w przypadku piecyka z otwartą komorą 8 metrów sześciennych, w przypadku piecyka z zamkniętą komorą – 6,5 metra sześciennego.

Elektryczne podgrzewacze wody

Specjalnych wymogów lokalowych nie generują podgrzewacze elektryczne. Są bardzo bezpieczne, nie grożą zatruciem czy wybuchem, co zdarzało się w przypadku piecyków gazowych starej generacji. Urządzenia elektryczne mogą być jednofazowe lub trójfazowe. Regulacja temperatury w nowoczesnych urządzeniach przeprowadzana jest zazwyczaj elektronicznie.

Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę?

Wybierając podgrzewacz do wody, należy zapoznać się z takimi parametrami jak moc, maksymalne i minimalne ciśnienie wody, pojemność, maksymalna temperatura robocza. Znaczenie mogą mieć również wymiary. Pod uwagę należy wziąć również możliwości lokalowe, które niekiedy wykluczają zastosowanie urządzeń na gaz.

Istnieje kilka rodzajów podgrzewaczy do wody. Wybierając najlepszy dla domu lub mieszkania, musimy rozważyć wiele czynników, dotyczących nie tylko samego urządzenia, ale też naszych możliwości lokalowych.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak kupić podgrzewacz wody? Poznaj różne rodzaje tego urządzenia

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz