Jak najlepiej przechowywać drewno kominkowe?

Kominek w domu nie jest już przeważnie używany do faktycznego ogrzewania zapewnia jednak przyjemny, ciepły klimat, zwłaszcza gdy na dworze zaczynają się chłody. Kominek jest ciągle nieodłącznym elementem projektów nowo... Czytaj dalej

27 września 2021
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Dyskusje

Kominek w domu nie jest już przeważnie używany do faktycznego ogrzewania zapewnia jednak przyjemny, ciepły klimat, zwłaszcza gdy na dworze zaczynają się chłody. Kominek jest ciągle nieodłącznym elementem projektów nowo budowanych domów zapewne z uwagi na wrażenia estetyczne, jakich dostarcza – widok szczap i polan pochłanianych przez ogień uspokaja i relaksuje. Żeby cieszyć się z takich wieczorów przy kominku, musimy zadbać, aby dobrać odpowiednie drewno. Ale nie tylko to jest najważniejsze – równie istotne jest to, aby je dobrze przechować. Jak robić to najlepiej?

Jakie drewno jest najlepsze?

Wybór drewna ma ogromne znaczenie, bo to od jego rodzaju zależą właściwości opałowe. Używajmy tylko drewna drzew liściastych, unikajmy za to iglastych odmian. Zawarta w nich żywica zanieczyszcza otoczenie, co szczególnie widać po zabrudzonej szybie. Tworzy się dużo dymu i sadzy, który odkłada się praktycznie wszędzie – na ściankach kominka i w przewodzie kominowym. 

Tego problemu nie ma w przypadku drzew liściastych, zwłaszcza twardych odmian jak dąb, buk czy grab. Nie tylko nie zanieczyszczają kominka, ale też zapewniają najwięcej ciepła. Trochę gorsze właściwości ma miękkie drzewo liściaste, np. lipa, topola. 

Równie istotne jest odpowiednie sezonowanie drewna – powinno trwać od roku do dwóch lat. Jest to ważne ponieważ drewno zaraz po ścięciu jest dość wilgotne, ma w sobie od 50% do 70% wody. Po sezonowaniu ta wartość spada do około 15%-20%. Używanie drewna zbyt wilgotnego nie jest wskazane po pierwsze z powodu jego mniejszej wydajności energetycznej, a po drugie z powodu dużo większego wytwarzania dymu, nie mówiąc już o tym, że takie szczapy gorzej się palą. 

Podwójna drewutnia postawiona wzdłuż ogrodzenia, fot. Ogrodosfera.pl

W jakich warunkach przechowywać drewno?

Po tym jak odpowiednio dobierzemy drewno, musimy zadbać o miejsce, gdzie będzie ono odpowiednio przechowywane. Jest to szczególnie ważne ze względu na opisywane już sezonowanie drewna. Trzeba dbać, aby drewno pozbyło się zbędnej wilgoci, ale też żeby się zbytnio nie przesuszyło. Powinno być ułożone luźno, co zapewni cyrkulację powietrza między szczapami. Nie może też dotykać podłoża. Najlepsze do przechowywania są miejsca zarówno dobrze nasłonecznione, jak i przewiewne. Najgorsze – pomieszczenia zamknięte, które nie są ani ogrzewanie, ani wentylowane (jak garaż, piwnica). Możemy być pewni, że w takich warunkach drewno szybko zawilgotnieje, a stąd już prosta droga do kolejnych naturalnych procesów – pleśnienia i gnicia. 

Drewutnia ze schowkiem, fot. Ogrodosfera.pl

Drewutnia – idealne miejsce dla drewna kominkowego

Najczęściej spotykanym miejscem przechowywania opału do kominka są specjalne konstrukcje – drewutnie. Można ją postawić samodzielnie, ale jak nie mamy na to czasu lub nie czujemy się na siłach, lepiej po prostu zakupić gotową konstrukcję. W wielu sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele tego rodzaju gotowych konstrukcji. 

To najczęściej małe domki z dwuspadowym dachem. Przeważnie jest nieco wysunięty, by drewno było dokładnie chronione przed zacinającym deszczem. Oczywiście, podłoga jest podniesiona, by polana nie dotykały ziemi, a ściany są przewiewne, więc wewnątrz panuje odpowiedni mikroklimat. Porządnie wykonana drewutnia składa się z surowego, zaimpregnowanego drewna. Do opału powinien być łatwy dostęp, z tego względu często frontowe ściany są otwarte.

Nowoczesna metalowa drewutnia, fot. Ogrodosfera.pl

Mniejsze drewutnie – jakie są dostępne?

Nie każdy potrzebuje dużej, szerokiej i wysokiej drewutni, bo czasem wystarczy wersja mini. Takie są modele zbudowane na bazie standardowych pergoli. Mają przeważnie około 2 metrów długości z bokami w postaci kratownic wykonanych z drewna. To tanie drewutnie, których złożenie nie przysparza większych kłopotów. Jeszcze mniejsze są przenośne regały tarasowe, najczęściej metalowe, różne modele można porównać chociażby na ogrodosfera.pl

Przechowywanie drewna nie sprawia większych problemów, trzeba po prostu przestrzegać najważniejszych zasad. Jeśli będziemy o nich pamiętać, nasze drewno zawsze będzie idealne do palenia.

Źródło fotografii: fotografie na licencji ogrodosfera.pl dostarczone przez ogrodosfera.pl

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak najlepiej przechowywać drewno kominkowe?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz