Jak niedrogo zbudować garaż? Już tłumaczymyKiedy budujemy dom, nie zawsze mamy czas na zastanawianie się na temat tego, w jaki sposób wykorzystamy resztę działki. Powodów tego jest kilka, a najbardziej prozaicznym jest brak gotówki, którą można by na ten cel przeznaczyć. Nie skupiamy się więc na planach, na które aktualnie nas nie stać, bo może w przyszłości wpadniemy na całkowicie odmienny pomysł.

Dość często zdarza się, że po kilku latach od zakończenia głównej budowy, decydujemy się na stworzenie garażu. I tutaj pojawia się masa problemów i pytań, wśród których króluje jedno: jak zrobić to tanio? I właśnie na to i kilka z nim powiązanych, spróbujemy odpowiedzieć w poniższym wpisie.

budowa garażu

Fotografia Polskie Budowlane

Krok pierwszy – określenie potrzeb

Chcemy wybudować dodatkowy budynek i to jest naszym celem. Nie wiemy jednak dokładnie, jaki on ma być. Duży, mały – połączony z domem? Na te wszystkie pytania trzeba sobie odpowiedzieć jeszcze przed tym, nim rozpoczniemy jakiekolwiek prace. Do ustalenia mamy jeszcze przeznaczenie garażu. Ma być w nim miejsce na samochód – jeden czy dwa? Do tego przestrzeń dla rowerów? Pytań jest masa, ale jeśli na samym początku to ustalimy, uda nam się sprawnie przejść do reszty działań związanych z jego powstaniem, odnoszących się na przykład do zastosowanego budulca, może bloczki betonowe? No, ale jak? Przy ich pomocy można stworzyć ściany budynku, które od typowych, tworzonych przy pomocy pustaków, będą różnić się ceną. Ta będzie zdecydowanie korzystniejsza. Na ich temat porozmawiamy jednak później, ponieważ wciąż nie wiemy, jak się do tego zabrać.

Krok drugi – dobry plan to podstawa

Wiemy, już jakie mamy potrzeby, więc możemy płynnie przejść do ustalenia, w jaki sposób zrealizować nasz pomysł. Pierwszą rzeczą, którą trzeba ustalić, jest miejsce, w którym powstanie nasz garaż betonowy. Jest to ważne z kilku powodów, choć tutaj kluczowe jest podłączenie mediów oraz zaprojektowanie dachu. Jeśli nasz garaż będzie przyłączony do głównego budynku, wystarczy zastosować spad jednostronny, który przechylać będzie się od budynku w stronę ogrodu. W innym wypadku zaleca się jednak dach dwuspadowy, ponieważ zalegający śnieg może go uszkodzić. Kolejnym aspektem, który trzeba ustalić jest rozmieszczenie fundamentów, wsporników oraz prowadnic, o ile zdecydowaliśmy się, że budujemy garaż betonowy.

Krok trzeci – czas zabrać się do pracy!

Kluczowy a zarazem najprostszy etap to budowa garażu, oczywiście, o ile wiemy coś na ten temat. Jedną z rzeczy, które warto sprawdzić podczas kopania fundamentów jest to, czy przypadkiem wody gruntowe nie sięgają zbyt wysoko. W takim wypadku może być konieczne wykąpanie głębszych dołów, aby mieć pewność, że podstawa naszego garażu, nie zostanie naruszona przez wodę. Po wylaniu fundamentów oraz umieszczeniu prowadnic oraz wsporników, trzeba przejść do umieszczania płyt w swoich miejscach. Jeśli wcześniej dokonaliśmy dobrych pomiarów oraz obliczeń, powinien być to najmniej problemowy etap. Jeśli chodzi o sam dach, warto skonsultować się z osobą, która ma doświadczenie w stolarce, ponieważ ta część konstrukcji nie wybacza błędów.

O tym warto pamiętać, czyli garaże betonowe w pigułce

Nie wspominaliśmy o tym wcześniej, ale podczas tworzenia garażu, a jeszcze wcześniej jego planu, warto rozważyć położenie drzwi oraz okien. Specjalnie nie mówiliśmy o tym wcześniej, ponieważ jest to już dużo trudniejsze. Drzwi mogą zajmować przestrzeń pomiędzy dwoma prowadnicami, ale okna już nie, więc niezbędne jest wtedy wylewanie szalunków. W praktyce nie jest to trudne zadanie, o ile wie się, jak mają one wyglądać. Jest to więc kolejna rzecz, którą warto z kimś, kto ma większe doświadczenie skonsultować.

Reasumując, budowa przydomowego garażu może być naprawdę tania, o ile zdecydujemy się na niedrogi budulec, a przy tym większość prac wykonamy sami. Odrobina ruchu nikomu nie zaszkodziła, więc nie ma nic złego w tym, że konstrukcja będzie powstawać dwa miesiące, zamiast tygodnia. Ważne jest to, że osiągnęliśmy cel i na przyszłość będziemy dokładnie wiedzieć, jak buduje się garaże betonowe.

Powinieneś przeczytać także:

1 komentarz

  1. Kortas says:

    Warto też zakupić do takiego garażu odpowiedni napęd do bramy, żeby bez wychodzenia z samochodu otworzyć sobie bramę pilotem.

Dodaj komentarz