Jak odpowiednio dbać o samochód? Sprawdzamy wiaty garażowe

Ci, co się zdecydowali na wiatę garażową, nie żałują. Chociaż nie ochrania auta tak dobrze jak klasyczny garaż, to zapewni skuteczną ochronę przed różnego rodzaju opadami co docenimy szczególnie jesienną... Czytaj dalej

23 sierpnia 2021
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu

Ci, co się zdecydowali na wiatę garażową, nie żałują. Chociaż nie ochrania auta tak dobrze jak klasyczny garaż, to zapewni skuteczną ochronę przed różnego rodzaju opadami co docenimy szczególnie jesienną i zimową porą.

Ochrona auta – dlaczego jest tak ważna?

Praktycznie większość osób posiada dziś samochód. Ułatwia on codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie nie ma dostępu do komunikacji publicznej lub jest ona – mówić delikatnie – dość ograniczona. Auto jednak, jak to wszystkie mniejsze czy większe urządzenia mechaniczne, podatne jest na awarie i zużycie. Przyczyniają się do tego różne czynniki, także pogodowe, występujące o każdej porze roku, a już zwłaszcza na jesień i wiosnę, gdy najwięcej jest opadów i zmian temperatury między dniem a nocą. Przechowywanie go w garażu minimalizuje te szkodliwe działanie, lecz wybudowanie takiego budynku sporo kosztuje. Dlatego coraz częściej zamiast garażu wybierana jest wiata garażowa

Wolnostojąca wiata garażowa z aluminium i poliwęglanu, fot. Palram.pl

Wiaty samochodowe – czym się charakteryzują?

Osoby, które ją wybierają, kierują się oszczędnością, zarówno w strefie finansowej, jak i czasowej. Fakty mówią same za siebie – postawienie wiaty wolnostojącej lub przylegającej do ściany, to koszt nawet dwu-, czy trzykrotnie niższy w porównaniu do garażu budowanego sposobem tradycyjnym. Stawia się ją też o wiele szybciej. Istotny jest też aspekt estetyczny, bowiem łatwo ją dobrać w taki sposób, by poprawić walory domu i jego otoczenia. 

Wiata garażowa jest świetnym rozwiązaniem dla posiadaczy niedużych ogrodów. Jeśli mamy mało miejsca na działce i nie chcemy dodatkowo zajmować go przez postawienie masywnego budynku garażowego, wiata sprawdzi się tu doskonale. Co równie ważne – stawiając wiatę o powierzchni do 50 m2 nie musimy starać się o pozwolenie na budowę. To zadanie będzie jeszcze łatwiejsze i szybsze, jeśli wybierzemy gotową konstrukcję, przeznaczoną do samodzielnego montażu. Takie są wiaty samochodowe w palram.pl wykonane z solidnych materiałów, które cechują się piękną estetyką i wytrzymałą konstrukcją.

Poliwęglanowa wiata samochodowa przy ścianie budynku, fot. Palram.pl

Wolnostojąca czy przylegająca do budynku?

Jeśli już się zdecydujemy, powinniśmy zastanowić się, czy lepsza będzie wiata wolnostojąca, czy przylegająca do ściany budynku. Jedno, jak i drugie rozwiązanie wiąże się z zaletami oraz wadami. W przypadku wiaty przylegającej do bryły budynku zyskujemy duży komfort, bo szybko, niezależnie od pogody, przedostaniemy się z niej do domu. Nie zapominajmy jednak, iż nie zawsze jest to możliwe. W tej sytuacji lepiej postawić wiatę wolnostojącą, w określonej odległości od działki. Mimo że będziemy mieć dalej do domu, to jednocześnie do domowników nie będą docierać odgłosy podczas parkowania i wyjeżdżania samochodu z wiaty. 

Przyścienna wiata samochodowa z drewnianą konstrukcją, fot. Ogrodosfera.pl

Jaki materiał wybrać na wiatę samochodową?

Jednym z popularniejszych materiałów jest drewno, które jest nie tylko solidne, ale i świetnie komponuje się z ogrodową zielenią. Niezależnie od tego, jak urządzony jest nasz ogród, możemy być pewni, że wiata wykonana z drewna będzie prezentować się bardzo dobrze. Z drugiej strony, drewno jest wrażliwe na warunki atmosferyczne, więc co pewien czas trzeba je odnowić – wyczyścić, wyszlifować i pokryć lakierem. Tego problemu nie ma w przypadku popularnych ostatnio wiat z aluminium i paneli poliwęglanowych. Oba materiały są bardzo wytrzymałe na czynniki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji. Takie wiaty prezentują się bardzo nowocześnie, a jedyne czego potrzebują to zwykłe wyczyszczenie z liści i kurzu od czasu do czasu.

Źródło fotografii: Ogrodosfera.pl, Palram.pl za zgodą autora

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak odpowiednio dbać o samochód? Sprawdzamy wiaty garażowe

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz