Jak odpowiednio oświetlić poddasze? Poznasz wskazówki, które przygotowaliśmy właśnie dla Ciebie

Prawidłowe oświetlenie na poddaszu pozwoli Ci cieszyć się funkcjonalnym i przytulnym wnętrzem. Nietypowy kształt pomieszczenia, skosy, wysoki sufit a nawet zbyt duża przestrzeń, mogą utrudnić wybranie odpowiedniego oświetlenia. Poznaj nasze... Czytaj dalej

28 września 2017
Artykuł z kategorii: Poddasze, Wnętrza

Prawidłowe oświetlenie na poddaszu pozwoli Ci cieszyć się funkcjonalnym i przytulnym wnętrzem. Nietypowy kształt pomieszczenia, skosy, wysoki sufit a nawet zbyt duża przestrzeń, mogą utrudnić wybranie odpowiedniego oświetlenia. Poznaj nasze wskazówki i urządź najlepsze poddasze!

Spraw, by poddasze stało się Twoim ulubionym pomieszczeniem!

Wybór sztucznego oświetlenia może być ogromnym wyzwaniem dla osób chcących odpowiednio zagospodarować to pomieszczenie. Co zrobić, by całe wnętrze, wraz z podłogą było dobrze oświetlone? Jakie lampy dobrze sprawdzą się przy wysokich skośnych sufitach? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

oświetlenie poddasza

Fotografia Polskie Budowlane

Kompaktowe lampy, czyli uniwersalne zastosowanie

W pomieszczeniach o różnym kształcie i poziomie nachylenia sufitu dobrze sprawdzą się lampy kompaktowe nie wymagające dużej przestrzeni. Plafony i reflektory punktowe halogenowe bez problemu można umieścić na ścianach oraz skośnych stropach. Największą zaletą reflektorów jest łatwość zmiany kierunku padania światła.

Wysokie i niskie poddasza – jakie oświetlenie wybrać?

Jeżeli chcesz optycznie obniżyć pomieszczenie zdecyduj się na zastosowanie światła skierowanego w dół. Podwyższenie wnętrza uzyskasz poprzez skierowanie światła w górę. Jeżeli Twoje wnętrze jest małe, zastosuj grę świateł w towarzystwie lustra, które optycznie powiększy pokój.

Rodzaje oświetlenia, czyli podział pomieszczenia za pomocą światła

W zależności od podziału Twojego wnętrza, należy zastosować różne wersje oświetlenia, po to, by zarówno odpoczynek jak i praca przynosiły zamierzone efekty. Do wyboru masz:

  • oświetlenie ogólne – jeśli sufit jest poziomy stosowane są żyrandole, przy wysokich i skośnych sufitach warto zdecydować się na długie, wiszące lampy, oświetlenie ogólne ma za zadanie rozświetlić pomieszczenie,
  • oświetlenie robocze – w miejscach, gdzie najczęściej wykonuje się czynności wymagające dobrego oświetlenia (miejsce do czytania książek, blat kuchenny, biurko), stosuje się taśmy LED, zapewniające energooszczędność i trwałość oraz spory wybór wariantów kolorystycznych, taśmami LED warto doświetlić podłogę lub schody,
  • oświetlenie dekoracyjne – głównie służy wyeksponowaniu przedmiotów takich jak: rzeźby, obrazy, dekoracje oraz wyjątkowe znaleziska, ozdobna lampa stojąca potrafi zmienić charakter całego pomieszczenia.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Bardzo ważnym elementem oświetlenia poddasza jest zabezpieczenie przewodów, by nie doszło do zwarcia. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w plastikowych osłonkach. Lampy halogenowe nie powinny być instalowane w płytach gipsowo-kartonowych ze względu na ich przegrzewanie się.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak odpowiednio oświetlić poddasze? Poznasz wskazówki, które przygotowaliśmy właśnie dla Ciebie

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz