Jak ogrzać przydomowy garaż?

Są takie pomieszczeniach w domach, których ogrzewanie nie stanowi priorytetu podczas planowania podstawowych instalacji. Mimo to warto zadbać o to, by zapewnić w nich podstawowy komfort cieplny. Jednym z takich... Czytaj dalej

21 lutego 2022
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje grzewcze

Są takie pomieszczeniach w domach, których ogrzewanie nie stanowi priorytetu podczas planowania podstawowych instalacji. Mimo to warto zadbać o to, by zapewnić w nich podstawowy komfort cieplny. Jednym z takich wnętrz jest bez wątpienia garaż, gdzie zdecydowanie powinny pojawić się wydajne grzejniki.

Dlaczego ogrzewanie garażu jest ważne? Jakie urządzenia grzewcze najlepiej wybrać? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części tekstu.

Ogrzewanie do garażu – do czego się przydaje?

Ogrzewanie w garażu jest ważniejsze niż mogłoby się wydawać. Dzięki niemu tworzy się przyjemne warunki do majsterkowania przy samochodzie albo innych prac, jeśli w tym samym pomieszczeniu znajduje się domowy warsztat. Dzięki niemu można realizować rozmaite zadania również w okresie jesienno-zimowych chłodów.

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie? Przede wszystkim przemawia za tym funkcjonalność przestrzeni i względy bezpieczeństwa. Podczas korzystania z maszyn lub używania narzędzi niejednokrotnie kurtka i rękawiczki potrafią krępować ruchy, ograniczać sprawność, a czasami nawet zwiększać ryzyko urazu. Zdecydowanie przyjemniej pracuje się także we wnętrzu, w którym temperatura jest utrzymana na stałym, komfortowym poziomie. Za ogrzewaniem w garażu przemawiają zatem względy czysto praktyczne.

Ogrzewanie garażu – nie tylko grzejniki

Zanim wprowadzimy do garażu urządzenia grzewcze, warto zadbać kompleksowo o całe pomieszczenie i spróbować maksymalnie ograniczyć straty ciepła. Pozwala to zwiększyć wydajność ogrzewania, przy równoczesnym ograniczeniu wydatków na nie.

Najwięcej ciepła z domowych wnętrz ucieka przez otwory drzwiowe i okienne. Trzeba zatem uszczelnić wszelkie szpary, a także pomyśleć o ociepleniu ścian i sufitu. Dzięki temu warunki cieplne we wnętrzu bardzo się poprawią.

Jakie urządzenia grzewcze do garażu wybrać?

Ogrzewanie w garażu bywa stosowane okazjonalnie. Stąd nie ma potrzeby montowania grzejników, podłączonych do domowej instalacji grzewczej. Najczęściej wystarczają, wydajne urządzenia mobilne, dopasowane oczywiście mocą do wielkości powierzchni ogrzewanej oraz preferencji użytkowników.

Jakie ogrzewanie wybrać? Największą popularnością cieszą się produkty elektryczne, jak promienniki od Econovli. Tego typu urządzenia szybko i skutecznie podnoszą temperaturę we wnętrzu, ponieważ nie nagrzewają powietrza, a tylko ciała stałe, znajdujące się na drodze fal podczerwonych. Są niewielkie i proste w obsłudze. Pozwalają też na kierunkowanie strumienia ciepła, przez co ogrzewa się tylko wybraną część pomieszczenia.

Niektórzy w garażach wykorzystują nagrzewnice zasilane olejem napędowym. Sprawdzają się nawet w bardzo dużych pomieszczeniach. W ich przypadku trzeba jednak szczególnie zadbać o dobrą wentylację. Podczas procesów, zachodzących w urządzeniu grzewczym, pojawiają się bowiem groźne spaliny.

Innym rozwiązaniem są promienniki gazowe. Ich największą zaletą jest pełna niezależność od instalacji elektrycznej. Można je ustawić w dowolnym miejscu w garażu, by szybko podnieść temperaturę w danej przestrzeni. Równocześnie urządzenia tego typu są jednak nieco większe niż promienniki elektryczne. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu zapasów butli z gazem, by móc zawsze cieszyć się ciepłem w garażu.

Ogrzewanie garażu – komfort w miejscu do pracy

Ogrzewanie do garażu podnosi wygodę korzystania z tej części domu oraz pozwala swobodnie pracować przy rozmaitych projektach motoryzacyjnych lub DIY nawet w okresie chłodów. Warto zatem wprowadzić do garażu praktyczne grzejniki. Rozwiązań jest wiele – nie wymagają wielkich inwestycji ani prac remontowych, by zapewnić przyjemne ciepło w garażu o każdej porze roku.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak ogrzać przydomowy garaż?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz