Jak oszczędzać wodę?

Nadmierne zużycie wody nie występuje tylko w łazience. Zdaniem ekspertów rocznie rodzina która zniweluje zużycie wody może około trzech tysięcy złotych. Poniżej kilka przydatnych porad jak to osiągnąć. Dlaczego warto... Czytaj dalej

29 czerwca 2020
Artykuł z kategorii: Dyskusje, Instalacje

Nadmierne zużycie wody nie występuje tylko w łazience. Zdaniem ekspertów rocznie rodzina która zniweluje zużycie wody może około trzech tysięcy złotych. Poniżej kilka przydatnych porad jak to osiągnąć.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Przeciętnie w Polsce cena za metr sześcienny wody i ścieków wynosi brutto 10,87 złotych. Eksperci radzą by oszczędzanie wody zacząć przede wszystkim od łazienki. Nie ma co ukrywać na mycie się ludzie zużywają najwięcej, czyli ponad 35 procent. Natomiast spłukiwanie toalet pochłania aż 20 procent, tyle samo co pranie. Jeśli jednak zastosuje się proste rozwiązania techniczne to można sporo zaoszczędzić. Przeciętna kąpiel w wannie to szacunkowo 150 litrów wylanej wody. Wystarczyć zamienić ją na prysznic by zmniejszyć zużycie do 35 l. Jak widać, jest to aż 5 razy mniej. Ilość zużytej wody pozwalają obniżyć również zakręcenie kranu podczas szczotkowania zębów, ekologiczne spłuczki w toaletach oraz nowoczesna armatura. Okazuje się, że najmniejsze zużycie wody w umywalkach zapewniają bezdotykowe krany sterowane fotokomórką. Taka bateria zużywa średnio o połowę mniej wody niż klasyczna, tak samo jest w przypadku spłuczek z ekoprzyciskiem.

Jak oszczędzać wodę w domu?

Jeżeli czteroosobowa rodzina zdecyduje się oszczędzać wodę, może to przynieść ogromną obniżkę wody w skali roku. Najwięcej zyskuje się na zamianie wanny na prysznic, rocznie może pozwolić to zaoszczędzić nawet 1800 złotych. Zakręcanie wody podczas szczotkowania zębów to kolejne 500 złotych na plusie w przypadku tej rodziny. Wymiana armatury i spłuczki w toalecie może przynieść około 600 złotych rocznie. Niestety dla wielu może się to wiązać ze sporym remontem, ale oszczędność wody zwróci te koszty.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak oszczędzać wodę?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 7 ocen
  1. Sylwia78 pisze:

    A ja uwielbiam kąpiel w wannie i nie zamienię jej na żaden prysznic.

Dodaj komentarz