Jak pobierać energię ze Słońca?

1361 W – mniej więcej tyle energii dociera co sekundę na każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi. Jego źródło to oczywiście Słońce. Korzystanie z promieniowania słonecznego jest zupełnie darmowe, a jednocześnie... Czytaj dalej

16 września 2020
Artykuł z kategorii: Fotowoltaika, Instalacje, Technologie

1361 W – mniej więcej tyle energii dociera co sekundę na każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi. Jego źródło to oczywiście Słońce. Korzystanie z promieniowania słonecznego jest zupełnie darmowe, a jednocześnie przyjazne środowisku. Dlatego coraz bardziej popularne stają się technologie, które służą jego przetwarzaniu. Jak zatem pozyskiwać energię ze słońca i, co ważniejsze, w jaki sposób ją wykorzystać? Sprawdź!

Urządzenia, które pozwalają na pobieranie energii słonecznej

Bez promieniowania słonecznego nie byłoby życia na Ziemi – jest m.in. niezbędne w procesie fotosyntezy zachodzącym w roślinach oraz uczestniczy w wytwarzaniu witaminy D w organizmie ludzkim. Jednak zdecydowana większość energii słonecznej pozostaje niewykorzystana. Ta sytuacja zaczęła się zmieniać kilkadziesiąt lat temu, a obecnie istnieją już zaawansowane technologie, które pozwalają na jej efektywny pobór oraz przetworzenie.

Dwa podstawowe rozwiązania, które są obecne na rynku, to:

  • panele fotowoltaiczne,
  • kolektory słoneczne.

Chociaż wiele osób utożsamia ze sobą te urządzenia, w rzeczywistości są oparte na odmiennej technologii i służą innym celom. Zobacz, jak jest przez nie wykorzystywana energia słoneczna.

Co to są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne są przeznaczone do podgrzewania ciepłej wody użytkowej przez energię słoneczną. Są montowane na dachu, zazwyczaj od strony południowej. Promienie padają na absorber, a następnie są przekazywane do czynnika złożonego z glikolu i wody w celu podgrzania c.w.u. W Polsce to rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w okresie od kwietnia do października, kiedy liczba godzin słonecznych jest najwyższa. Trzeba pamiętać, że zimą nie pozwolą one na nadanie wodzie użytkowej optymalnej temperatury.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Panele słoneczne służą wytwarzaniu energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Są montowane najczęściej na dachach budynków. Poszczególne ogniwa są wykonane z krzemu. Mogą być monokrystaliczne, a zatem powstawać z jednego, dużego kryształu tego materiału, lub polikrystaliczne. Jak to działa w praktyce?

Kiedy foton (nośnik oddziaływań elektromagnetycznych) światła słonecznego pada na płytkę krzemową, zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Jest on pochłaniany przez półprzewodnik, z którego jest wykonane ogniwo, a w efekcie powstaje siła elektromotoryczna, czyli prąd stały. Ta energia jest następnie przekazywana do drugiego ważnego elementu – inwertera. Tam zostaje przetworzona w prąd zmienny o parametrach odpowiednich do wykorzystania do zasilania urządzeń znajdujących się w domu, firmie czy gospodarstwie rolnym. W tej postaci płynie do gniazdek.

Fotowoltaika – coraz częstszy wybór

W ostatnich latach wzrasta popularność drugiego z opisanych rozwiązań, a więc fotowoltaiki. W Polsce w 2020 roku łączna wielkość instalacji przekroczyła 2,2 GW! Jest to związane z wieloma zaletami, jakie wynikają z użytkowania instalacji PV na co dzień. Warto wiedzieć, że to system, który:

  • pozwala zaspokoić niemal całe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd – energia przetwarzana z promieniowania słonecznego jest przetwarzana na bieżąco, a jeśli jest jej zbyt mało (np. w nocy lub zimą), pobierany jest prąd z sieci,
  • daje możliwość magazynowania nadwyżek energii w zakładzie energetycznym – ma on obowiązek oddania 0,7 lub 0,8 kWh za każdą przesłaną 1 kilowatogodzinę (w przypadku mikroinstalacji do 50 kWp). To sprawia, że zazwyczaj nie ma konieczności instalowania dodatkowych akumulatorów słonecznych, które magazynowałyby nadprogramową energię na terenie posesji,
  • pozwala ograniczyć zużycie wyczerpywalnych źródeł energii i wspomóc troskę o środowisko naturalne – dzięki temu użytkownicy instalacji mają szansę na wykorzystanie dotacji i dofinansowania na montaż,
  • umożliwia obniżenie rachunków za energię elektryczną nawet o ok. 80%.,
  • jest bezobsługowy, a czas jego czas eksploatacji jest szacowany na ok. 25 lat, przy czym koszty początkowe zwracają się już po kilku latach przy odpowiednio dobranej mocy instalacji.

Jak więc widać, energia słoneczna może być obecnie pozyskiwana i przetwarzana efektywnie i z korzyścią dla środowiska naturalnego oraz portfela. Warto więc dowiedzieć się więcej o dostępnych rozwiązaniach, np. kontaktując się z ekspertami firmy Erato Energy, która specjalizuje się w fotowoltaice. To pozwoli dobrać technologię najkorzystniejszą dla gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa.

Źródło fotografii : pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak pobierać energię ze Słońca?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz