Jak połączyć styl retro ze stylem nowoczesnym? Oto kilka porad, z których na pewno skorzystasz

Urządzając wnętrze ciężko jest zdecydować się na jeden konkretny styl. Często spotkać można gustowne połączenia nowoczesności i klasyki. Styl retro charakteryzuje się romantycznością, historią minionych lat, elegancją oraz niebanalnym urokiem.... Czytaj dalej

22 sierpnia 2017
Artykuł z kategorii: Wnętrza

Urządzając wnętrze ciężko jest zdecydować się na jeden konkretny styl. Często spotkać można gustowne połączenia nowoczesności i klasyki. Styl retro charakteryzuje się romantycznością, historią minionych lat, elegancją oraz niebanalnym urokiem. Co zrobić, by wnętrze zachwycało i sprawiało wrażenie przytulnego i zadbanego? Oto kilka wskazówek.

Przepych kontra minimalizm, kto wygra tę wojnę?

W przypadku wnętrz nowoczesnych nie ma wątpliwości jakie panują zasady: ma być minimalistycznie, prosto i schludnie. Styl barokowy cechuje przepych, bogate zdobienia, złoto, meble z duszą i masywność. Zupełne przeciwieństwo nowoczesności. Najlepszym sposobem na pogodzenie tych dwóch światów będzie umiar w zastosowaniu zarówno jednego, jak i drugiego stylu.

Kolory i meble, czego nie może zabraknąć?

Styl retro nie może obejść się bez połączenia kolorów ciemnych z jasnymi, dla zachowania kontrastu. Często w takich pomieszczeniach spotyka się tapety o wyrazistych kolorach i wzorach. Meble nie muszą pochodzić z jednego kompletu, lepsze wrażenie zrobią te zakupione na bazarku i odrestaurowane. Masywne i ciemne sprzęty dobrze sprawdzą się w nowoczesnym pomieszczeniu, gdzie królują zazwyczaj ostre krawędzie i chłodne połączenie kolorów. Wszystko zależy od Twojej inspiracji i zaangażowania.

wnętrze

Fotografia Polskie Budowlane

 

Wszystko mi to retro, czyli kuchnia, łazienka i salon

Kuchnia może być nowoczesna i posiadać elementy retro. Na jasnych lub ciemnych meblach zamontuj postarzane uchwyty, na blatach ustaw drewniane misy lub dzbany ze świeżymi kwiatami. Wyeksponuj zdobioną drobinkami złota zastawę.

W nowoczesnej łazience elementami retro mogą być porcelanowa umywalka lub dozownik do mydła w kolorze ośniedziałej miedzi. Bogato zdobiona rama lustra może stać się elementem nadającym salonowi zupełnie innego charakteru. W takich pomieszczeniach dobrze sprawdzi się także stylowy, duży kredens, w którym pomieścisz wszystkie potrzebne przedmioty.

Meble z duszą, czyli wyprawa na pchli targ

Uwielbiasz meble, które mają w sobie historię? W wolnej chwili wybierz się na pchli targ, a na pewno znajdziesz meblowe perełki, których nie kupisz w żadnym sklepie. Stary, obdrapany fotel, po renowacji na pewno będzie dobrze prezentował się w salonie. Zegar z kukułką niekoniecznie musi działać – może jedynie wisieć na ścianie jako ozdoba, ale nie oznacza to, że nie opowiada pewnej historii.

Kontrasty

Połączenie białych i czarnych kafelek to idealny wzór retro, który pokazuje, jak wiele ten styl może zdziałać w nudnym pomieszczeniu. Wzorzyste tapety, kontrastujące ze sobą formy podkreślą wyjątkowy styl wnętrza. Ciemne, ciężkie meble najlepiej stawiać na tle ścian jasnych i nie wyróżniających się. Meble jasne i współczesne dobrze sprawdzą się z pomieszczeniach ciemniejszych – odcienie szarości, fioletu.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak połączyć styl retro ze stylem nowoczesnym? Oto kilka porad, z których na pewno skorzystasz

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz