Jak pozbyć się grzyba w domu?

Pleśń w mieszkaniu jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jeśli w domu doszło do powstania pleśni, domownicy mogą odczuwać przewlekłe bóle głowy, mięśni i stawów, osłabienie koncentracji, bezsenność, rozdrażnienie, a także... Czytaj dalej

21 stycznia 2022
Artykuł z kategorii: Dyskusje, Remont domu

Pleśń w mieszkaniu jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jeśli w domu doszło do powstania pleśni, domownicy mogą odczuwać przewlekłe bóle głowy, mięśni i stawów, osłabienie koncentracji, bezsenność, rozdrażnienie, a także cierpieć na zapalenie zatok oraz infekcje skórne. Jak z nią walczyć i jak pozbyć się jej skutecznie?

Co wywołuje pleśń w domu?

Pleśń zwykle pojawia się w mieszkaniu jesienią i zimą, jeśli w pomieszczeniu panuje za duża wilgotność. Najczęściej można ją zauważyć na ścianach, może ukrywać się pod tapetami oraz za meblami. Najlepiej jest jej zapobiegać, ale gdy już wystąpi, koniecznie trzeba się jej pozbyć. Usunięcie pleśni wymaga czasu i pieniędzy, ale jest możliwe. Dowiedz się, jak to zrobić.

Główną przyczyną jej wystąpienia jest zawilgocenie ścian i elementów konstrukcyjnych budynku, nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń oraz zła izolacja termiczna ścian i sufitu. W nowych budynkach może do niej doprowadzić zbyt mokra farba po pracach budowlanych i jej niewystarczające wyschnięcie.

Jak skutecznie walczyć z pleśnią?

Samo oczyszczenie ścian z pleśni to za mało. Często trzeba przeprowadzić remont polegający na starciu jej wraz z tynkiem. Oczyszczoną powierzchnię warto dodatkowo pomalować środkiem grzybobójczym, a następnie porządnie wywietrzyć mieszkanie. Podczas ponownego malowania ścian sprawdzi się farba ograniczająca wchłanianie wilgoci lub z substancjami grzybobójczymi.

Przede wszystkim trzeba też znaleźć przyczynę powstania pleśni. Może to być duża wilgotność, a wtedy pomoże regularne wietrzenie mieszkania. Należy też sprawdzić, czy wentylacja działa poprawnie. Można też zainwestować w pochłaniacz wilgoci, wymienić okna na modele z wentylacją albo zamontować w nich specjalne nawiewniki.

Aby odczuwać w domu komfort cieplny, musi w nim panować odpowiednia temperatura i tzw. wilgotność względna. Jako optymalny poziom wilgotności powietrza przyjmuje się od 40 do 60 proc. Do badania zawartości wilgoci w powietrzu służy higrometr.

Skalna wełna mineralna – materia do docieplenia budynku

Często okazuje się, że konieczne jest docieplenie budynku. Efektem nieodpowiedniej izolacji może być przemarzanie ścian, plamy wilgoci, odpadanie tynku i pleśń. Dobre rezultaty daje także ocieplenie elewacji. Do wyboru są dwa rodzaje materiału termoizolacyjnego – styropian lub skalna wełna mineralna.

Skalna wełna mineralna skutecznie zabezpieczy ściany budynku przed wilgocią oraz niską temperaturą, zapewni też izolacyjność termiczną oraz wysoką paroprzepuszczalność murów. Daje największe bezpieczeństwo i nie zatrzymuje wilgoci, zmniejsza też ryzyko powstawania grzybów wewnątrz pomieszczeń.

Więcej o skalnej wełnie mineralnej przeczytasz tutaj: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/wilgoc-w-domu-grzyb-w-domu-jak-sie-pozbyc/

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak pozbyć się grzyba w domu?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz