Jak pozbyć się kreta?

Kret w ogrodzie to często nie lada wyzwanie, z którym ciężko jest sobie poradzić. Ten niewielki, nieproszony intruz potrafi natarczywie odwiedzać nasze ogrody i powodować uszkodzenia zarówno nad, jak i... Czytaj dalej

27 kwietnia 2023
Artykuł z kategorii: Ogród, Porady ogrodowe

Kret w ogrodzie to często nie lada wyzwanie, z którym ciężko jest sobie poradzić. Ten niewielki, nieproszony intruz potrafi natarczywie odwiedzać nasze ogrody i powodować uszkodzenia zarówno nad, jak i pod ziemią. Jeżeli nieustępliwy kret nie daje Ci spokoju i nie do końca wiesz, jak dać sobie z nim radę, to koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego poradnika.

Źródło: Unsplash zgodnie z licencją

Jak usunąć kreta z działki?

Niepożądane kopce kreta potrafią zniszczyć nawet najpiękniejszy i najbardziej zorganizowany kawałek terenu. Kret, kopiąc swoje długie tunele nie dość, że tworzy niechciane kopce, to często naraża również korzenie roślin ogrodowych na zniszczenie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że obecność tych niewielkich stworzeń może nieść ze sobą także sporo pożytku. Krety żywią się głównie owadami oraz bezkręgowcami, które stanowią równie duże zagrożenie dla naszych roślin. Gdy krecie ssaki kopią swoje tunele, przyczyniają się także do spulchniania i napowietrzania ziemi, co może z kolei pozytywnie wpłynąć na porost roślin. Krety wyrządzają tyle dobrego, co złego, przez co wiele osób chce się ich jednak pozbyć.

Istnieje sporo sposobów na wypędzenie nieproszonego gościa z naszego ogrodu. Skorzystać możemy z różnych sposobów, takich jak specjalne opryskiwacze czy granulki z odstraszającymi składnikami. Dobrze sprawdzą się również specjalne „kretołapki” oraz butelki lub puszki zamontowane na kiju, które odstraszą intruza niepokojącym dźwiękiem i wibracjami.

Co na kreta?

  • Sztuczne i naturalne preparaty – jedną z najbardziej powszechnych metod na odstraszenie kreta jest użycie różnego rodzaju preparatów, takich jak płyny czy granulki. Specjalne preparaty należy wsypać lub wlać bezpośrednio do dziury wykopanej przez kreta. Substancje zawarte w tych preparatach mają niezwykle intensywny zapach, który nie pozostawia ssakowi wyjścia i zmusza go do odejścia w inne miejsce. Na rynku dostępne są także specjalne opryskiwacze, które można podłączyć bezpośrednio do węża ogrodowego. Opryskiwacz sprawi, że nieproszeni goście nie będą mieli chęci na wykopywanie kretowisk przez silne i drażniące substancje w nich zawarte. Mówiąc o preparatach, warto jest wspomnieć także o domowych odstraszaczach. Niewiele osób wie, że krety nienawidzą zapachu włosów i sierści psów czy kotów. Kłębki włosów można zatem umieszczać w kretowiskach, co z pewnością przyniesie zamierzony efekt. Istnieje także wiele naturalnych odstraszaczy, takich jak czosnek, czarny bez czy bazylia.
  • Dźwięki i wibracje – kolejnym powszechnym sposobem na odstraszenie tych ssaków jest wbijanie w ziemię kijów lub prętów z uprzednio zamontowanymi na górze plastikowymi butelkami lub metalowymi puszkami. Kret, kopiąc swoje korytarze, będzie słyszał niepokojące dla niego dźwięki i wibracje wytwarzane przez poruszające się butelki oraz puszki, co zmusi go do odejścia w inne miejsce. Kije lub pręty można wbijać bezpośrednio w kretowiska, co z całą pewnością przyniesie zamierzone efekty. Jest to jedna z najbardziej popularnych metod odstraszania kretów i to właśnie od niej zalecamy zacząć swoją „batalię” z tymi małymi intruzami.
  • Pułapki – kolejnym sprawdzonym sposobem na kreta w ogrodzie będą specjalne „kretołapki”. Uprzednio zakupioną pułapkę należy umieścić w jednym z podziemnych korytarzy zgodnie z zaleceniami producenta. Po założeniu pułapki trzeba pamiętać, aby zaglądać do niej regularnie, najlepiej co kilka lub kilkanaście godzin, ponieważ krety nie potrafią przetrwać zbyt długo bez pokarmu. Gdy kret wpadnie w naszą zasadzkę, należy wypuścić go na wolność jak najdalej od powierzchni swojego ogrodu.

Powyżej przedstawiliśmy szereg porad, które z pewnością pomogą Ci pozbyć się kreta z Twojego ogrodu. Sposobów na wypędzenie kretów jest kilka, dlatego nie bój się eksperymentować i próbuj różnych metod, aż któraś nie przyniesie oczekiwanych skutków.

Oceń ten artykuł

Jak pozbyć się kreta?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz