Jak przygotować dom na narodziny dziecka. Praktyczne rady dla młodych rodziców

Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego, są nie tylko dużym stresem dla rodziców, ale też ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Jak przygotować pokój dziecięcy? Na co zwrócić uwagę? Czego nie może zabraknąć? Przede wszystkim... Czytaj dalej

29 marca 2019
Artykuł z kategorii: Pokój, Wnętrza

Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego, są nie tylko dużym stresem dla rodziców, ale też ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Jak przygotować pokój dziecięcy? Na co zwrócić uwagę? Czego nie może zabraknąć?

Przede wszystkim odśwież dom

W pierwszych miesiącach życia zdrowie naszych dzieci jest szczególnie narażone na niekorzystne warunki, których my – dorośli, nie zauważamy. Dlatego warto przed pojawieniem się malucha kompleksowo odnowić nasze mieszkanie. Żeby było ładnie? Niekoniecznie. Przede wszystkim dlatego, że na ścianach przez lata gromadzą się zarazki i zarodniki grzybów pleśniowych. Nikt nie chce, żeby jego dziecko musiało coś takiego wdychać. Warto o tym pamiętać. Poza tym, to świetna okazja, żeby wysprzątać zwykle trudno dostępne miejsca w których gromadzą się tony kurzu.

Do malowania najlepiej jest użyć farb ekologicznych, wodorozcieńczalnych, czy akrylowych. Są to produkty pozbawione ciężkich związków, takich jak rtęć czy ołów, szkodliwych zwłaszcza dla dzieci. Eksperci doradzają również, żeby używać stonowanych kolorów, najlepiej w pastelowych barwach, ponieważ to korzystnie wpływa na rozwój dzieci. W kwestii tapety – tylko te zmywalne. Prędzej czy później odczujemy skutki tej decyzji. Obyśmy nie musieli wtedy malować całej ściany na nowo.

Musi być bezpiecznie

Chuchamy i dmuchamy na nasze dzieci, uważając, żeby nic im się nie stało. Dlatego warto zadbać o funkcjonalne zabezpieczenia, które ułatwią nam życie. Musimy osłonić rogi oraz ostre krawędzie mebli. Dotyczy to również dostępu do szafek ze środkami czystości i szufladami, którymi maluchy mogą sobie przytrzasnąć palce.

U wszystkich dzieci odzywa się natura odkrywców. Dlatego musimy zadbać o odpowiednie bramki i barierki, które zagrodzą schody i okna. Jednak najniebezpieczniejsze wydają się kuchnia oraz łazienka. Blokady na pokrętła od kuchenki, czy maty antypoślizgowe to rzeczy absolutnie niezbędne. Warto też pochylić się nad miękkimi nakładkami na twarde powierzchnie, np. krany, czy umywalki.

Świeże powietrze

Żeby dziecko prawidłowo się rozwijało, potrzebuje odpowiednią ilość zdrowego snu. Do tego niezbędny jest dostęp do świeżego powietrza. Przeszkadzać może w tym nadmierna ilość suchego powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym. Dobrym pomysłem jest postawienie na nawilżacze powierza, których wybór na rynku jest ogromny. Poza tym, oprócz malucha skorzystamy na tym rozwiązaniu również my sami.

Odpowiednie zabawki

Współczesne zabawki to nie tylko żołnierzyki i drewniane klocki. Rynek oferuje nam ogromną ilość materiałów edukacyjnych, które pozwolą naszemu dziecku się rozwinąć, co zaowocuje w przyszłości. Na początek należy wybrać karuzelę-pozytywkę, która uspokaja i zaciekawia dziecko. Później ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak przygotować dom na narodziny dziecka. Praktyczne rady dla młodych rodziców

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz