Jak przygotować ogród do zimy?

O ziemię w ogrodzie trzeba stosownie zadbać przed zimą. Po zakończeniu sezonu należy odpowiednio spulchnić i użyźnić glebę, szczególnie jeśli była przeznaczona pod intensywną uprawę warzyw. Zapobiegnie to jej wyjałowieniu.... Czytaj dalej

20 października 2022
Artykuł z kategorii: Ogród, Pielęgnacja ogrodu

O ziemię w ogrodzie trzeba stosownie zadbać przed zimą. Po zakończeniu sezonu należy odpowiednio spulchnić i użyźnić glebę, szczególnie jeśli była przeznaczona pod intensywną uprawę warzyw. Zapobiegnie to jej wyjałowieniu. W jaki sposób zatroszczyć się o ziemię przed zimą?

Jak przygotować ogród warzywny do zimy?

Jesienią widać w ogrodzie puste miejsca, które tworzą się, gdy rośliny kończą okres wegetacyjny wraz ze spadkiem temperatur. Ziemia pod nimi bywa mocno wyczerpana, dlatego czas jesienny to idealny moment na jej spulchnienie i napowietrzenie. Najlepszym sposobem do tego będzie orka. Ziębla to tak zwana orka przedzimowa. Możesz to oczywiście zrobić ręcznie, ale jeśli Twój warzywniak jest bardzo duży lepiej użyć do tego traktora, do którego filtry możesz kupić tutaj: https://agro-filtry.pl/filtry/massey-ferguson-690, są to wysokiej jakości wyroby pochodzące od zaufanego producenta. Orkę najlepiej stosować, jeżeli dany obszar został nawożony organicznie. Dodatkowo możesz się w ten łatwy sposób pozbyć chwastów.

Oczyszczoną z pozostałości roślin glebę dobrze jest wzbogacić nawozami. Szczególnie dobrym nawozem w tym przypadku będzie:

  • kompost, który jest wytwarzany z odpadów zwierzęcych oraz roślinnych, które zostały poddane procesowi kompostowania,
  • obornik, czyli przefermentowany kał i mocz zwierząt oraz resztki ściółki, który zawiera wszystkie potrzebne do rozwoju roślin składniki odżywcze,
  • nawozy zielone, czyli świeża masa roślinna, składająca się najczęściej z roślin motylkowych (np. koniczyna), które wzbogacą ziemię w azot oraz inne składniki odżywcze.

Odpowiedni nawóz nie tylko wzbogaci podłoże, ale także ureguluje jego gęstość. Wybór nawozu zależy, od tego, na jakiej glebie znajduje się Twój ogród oraz jakie rośliny zamierzasz w nim posadzić.

Ostatnim z zabiegów pielęgnacyjnych jest wapnowanie, które należy przeprowadzić, jeśli nasza gleba jest zbyt kwaśna. Takie działanie wpływa nie tylko na zmianę pH, ale także poprawia strukturę ziemi. Najlepszym możliwym terminem tej procedury jest właśnie jesień. Dawkę wapna należy wyliczyć na podstawie rodzaju oraz odczynu gleby, który można sprawdzić specjalnymi miernikami.

Jak zagospodarować ogród?

Przed nadejściem zimy, należy zadbać również o inne rośliny, nie tylko o glebę. Wszystkie wrażliwe na mróz drzewa i krzewy należy zabezpieczyć materiałem bądź słomą, a cebule kwiatów wykopać i schować do wiosny. Iglaki dobrze jest obwiązać sznurkiem lub siatką, aby zabezpieczyć je przed połamaniem od ciężaru śniegu. Bardzo ważnym działaniem jesienią jest grabienie liści z trawników, ze względu na to, że pozostawienie ich resztek pod śniegiem może doprowadzić do uszkodzenia trawy, poprzez powstanie pleśni śniegowej. Ostatnie koszenie należy wykonać pod koniec października, w momencie, kiedy jeszcze trawa rośnie.

Nie możemy zapomnieć również o tym, żeby zabezpieczyć oczko wodne, jeżeli je posiadamy, zanim na powierzchni zbiornika powstanie lód trzeba wyłączyć i wyjąć z niego pompy oraz filtry. Jesień to dobry czas, żeby wyczyścić staw przed zimą. Meble ogrodowe, z których korzystasz w sezonie, również powinny być porządnie zabezpieczone przed mrozem i śniegiem. Najlepszym sposobem będzie schowanie ich do altanki lub garażu.

Jesienne prace w ogrodzie, choć bardzo trudne i pracochłonne, mogą być niezwykle przyjemne, jeśli wokół nas będą piękne kolory. Jeżeli będziemy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych naszego ogrodu, rośliny odwdzięczą się nam wiosną!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak przygotować ogród do zimy?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz