Jak sprawdzić wartość mieszkania?

Klienci stający przed decyzją kupna nieruchomości kierują się różnymi motywami. Jedni marzą o własnym mieszkaniu, a drudzy rozpatrują to jako inwestycję. Obie te grupy powinny znać szacunkową wartość nieruchomości, którą... Czytaj dalej

3 grudnia 2021
Artykuł z kategorii: Nieruchomości, Zakup nieruchomości

Klienci stający przed decyzją kupna nieruchomości kierują się różnymi motywami. Jedni marzą o własnym mieszkaniu, a drudzy rozpatrują to jako inwestycję. Obie te grupy powinny znać szacunkową wartość nieruchomości, którą zamierzają kupić. Dynamicznie rozwijający się rynek wtórny i pierwotny wymusza nieustanne korekty faktycznej wartości mieszkań. Czy wiesz jak sprawdzić wartość swojego mieszkania? Wszystkiego się dowiesz z naszego artykułu!

Jak sprawdzić wartość nieruchomości?

Jest wiele metod na zweryfikowanie aktualnej ceny mieszkania. Jedne będą bardziej matematyczne, inne oparte na intuicji lub też na algorytmach agregujących dane z różnych portali z ogłoszeniami nieruchomości. Możemy udać się do rzeczoznawcy, który wyceni interesującą nas nieruchomość – opierając się na matematycznych wzorach i ważeniu każdej cechy mieszkania: położenie, piętro, metraż, standard wykończenia, czy układ pomieszczeń.

Takie obliczenie jest jednak stosunkowo drogie i raczej wymagane przez różnego rodzaju instytucje, którym zależy na formalnym i rzetelnym sprawdzeniu wartości. Jako osoba prywatna możemy pokusić się o pomoc biura nieruchomości, których agenci na podstawie wieloletniego doświadczenia i znajomości rynku – potrafią w kilka minut podać kwotę, niewiele odbiegającą od tej wykonanej w operacie szacunkowym.

Jak sprawdzić wartość domu?

Możemy też pokusić się o pomoc firm, które świadczą swoje usługi w internecie, często za darmo, lub w sporo niższych cenach niż zrobi to rzeczoznawca. Proces działa w sposób zautomatyzowany, co może rodzić pewne błędy, jednak ogromny zasób baz danych, z których czerpią informacje, sprawia wrażenie wiarygodnych. Ostatnim sposobem jest oszacowanie wartości na własną rękę na zasadzie porównania i własnej intuicji. To dużo bardziej zawodny sposób – szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie staliśmy przed wyborem zakupu mieszkania.

Jak ocenić wartość domu?

Niestety sytuacja na rynku nie pozwala nam odnosić się do cen transakcyjnych z przeszłości w stosunku jeden do jednego. Musimy dokonać korekty, bazując na faktycznym wzroście kwotowym, jak również zmieniających się trendach. Jeśli mowa o naszych preferencjach, to najświeższe zawirowanie na rynkach nieruchomości związane z pandemią, jest najlepszym przykładem nieprzewidzianych zmian. Gdy rynek dowiedział się o rozprzestrzeniającym koronawirusie – ceny mieszkań z rynku wtórnego znacząco spadły, a dla porównania z rynku pierwotnego pozostały względnie bez zmian.

Dlaczego tak się stało? Istnieje wiele czynników, a jednym z nich było oddziaływanie na różne grupy klientów. Inwestorzy zdecydowanie chętniej decydują się na nowe mieszkania, co mogłoby oznaczać, że sytuacja na świecie nie przeraziła ich tak mocno, jak przeciętnego Kowalskiego, który często musi decydować się na kilkunastoletni kredyt.

Z obserwacji wynika, że ludzie aktywnie poszukujący tego wymarzonego mieszkania kierują się okiem, a nie zimną kalkulacją. Często starodawna boazeria, czy obdrapane ściany potrafią odstraszyć od mieszkania położonego w atrakcyjnej lokalizacji. Należy dojrzeć potencjał danej nieruchomości, gdyż ponosząc koszty kilku, czy kilkunastu tysięcy złotych, możemy zyskać mieszkanie, którego wartość może być wyższa o kilkadziesiąt tysięcy. Niestety czas to pieniądz, a wielu z nas decyduje się na gorsze rozwiązania, na rzecz „tu i teraz”.

Zastanówmy się, czy stać nas na ocenę wartości nieruchomości we własnym zakresie, czy zlecić taką usługę specjalistom. Nie jest to oczywiście jedyna i niepodważalna informacja, jednak z całą pewnością można uznać ją za dobry punkt wyjścia. Mamy nadzieję, że artykuł ten naświetlił podstawowe mechanizmy wyceny nieruchomości i jej wagi dla naszego portfela.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak sprawdzić wartość mieszkania?

Oceń
Ocena 4/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz