Jak sprzątać po remoncie?

Po remoncie spotykamy się z problemem, jak usunąć resztki farby, kurz i pył? Wielogodzinne sprzątanie nie musi być jednak tak uciążliwe, jak Ci się wydaje. Z odpowiednimi środkami czystości może... Czytaj dalej

7 października 2022
Artykuł z kategorii: Remont domu, Wnętrza

Po remoncie spotykamy się z problemem, jak usunąć resztki farby, kurz i pył? Wielogodzinne sprzątanie nie musi być jednak tak uciążliwe, jak Ci się wydaje. Z odpowiednimi środkami czystości może to być łatwiejsze, niż myślisz. Jak uporać się z tym nieprzyjemnym obowiązkiem?

Jak posprzątać po remoncie?

Chcąc ułatwić sobie pracę i poradzić sobie z wszechobecnym pyłem, który towarzyszy każdemu remontowi, należy zabezpieczyć podłogi i meble przed przystąpieniem do działania. Jednak pomimo tych zabiegów, mających na celu ochronę przed brudem, kurz, czy resztki farby zawsze osadzą się na powierzchniach.

Przed sprzątaniem warto zaopatrzyć się między innymi w: worki na śmieci, szmatki, rękawice ochronne, szczotki z miękkiego włosia, skrobaki, oraz co najważniejsze dobre środki czystości, najlepiej naturalne, a takie możesz kupić tutaj: https://natura-organika.pl/321-naturalne-srodki-czystosci, szeroki asortyment pozwoli nabyć Ci środki do każdego pomieszczenia w Twoim domu, od łazienki, przez salon i sypialnie, aż do kuchni.

Zacznijmy od techniki sprzątania:

  • zawsze sprzątamy od góry do dołu – to podstawowa zasada, czyścimy od poziomów najwyższych do najniższych, zaczynamy zatem porządki od sufitu, mycie lamp, ścian i mebli, myjemy również okna, a na ostatnim etapie podłogi,
  • najpierw na sucho, potem na mokro – bardzo trudno zabezpieczyć się przed pyłem powstającym w wyniku szlifowania, często w takiej sytuacji nie pomaga osłona powierzchni folią, wtedy najlepszą metodą będzie zastosowanie tego sposobu:
  • Sprzątanie na sucho – ścieranie kurzy, odkurzanie, zamiatanie,
  • Sprzątanie na mokro – użycie detergentów, chłonnych szmatek oraz mopów.

Czym sprzątać po remoncie?

Jeszcze do niedawna mocne detergenty były kojarzone ze skutecznością i były bardzo pożądane, jednak obecnie zauważyć można tendencję spadkową w tym zakresie. Coraz milej widziane są środki naturalne, delikatne, stworzone z myślą planecie oraz dla alergików. Jednak czy takie środki są skuteczne? Tak, naturalne środki czystości podbijają serca coraz większej rzeszy osób. Przez swoją wydajność i skuteczność rekompensują wyższą cenę. Osoby używające ich na co dzień nie wracają do używanej wcześniej chemii. Nie musimy już wdychać chemicznych oparów, przez co używanie tych środków jest dużo przyjemniejsze, a do tego niektórych z nich można używać bez potrzeby zakładania rękawiczek ochronnych.

Zadajmy sobie pytanie, jakie składniki decydują o tym, czy naturalne środki czystości są skuteczne. W zależności od tego, z jakim rodzajem zabrudzeń mamy do czynienia musimy zadziałać inaczej. Każdy detergent opiera się na prostych reakcjach chemicznych, w wyniku których brud jest odrywany od czyszczonej powierzchni. Na kamienny osad musimy zadziałać inaczej niż na tłustą plamę. Takie produkty zazwyczaj składają się z:

  • mydła roślinnego lub związków powierzchniowo-czynnych – mogą być uzyskane ze skrobi roślinnej bądź oleju kokosowego, to one odpowiadają za usuwanie brudu,
  • kwasku cytrynowego – naturalny odkamieniacz,
  • sody, pumeksu lub krzemianów – składniki delikatnie ścierające,
  • naturalnych olejków eterycznych – pozyskane na przykład ze skórek owoców lub kwiatów.

Zwykłe detergenty do sprzątania mogą zawierać szkodliwe substancje takie jak:

  • pochodne ropy naftowej,
  • sztuczne środki zapachowe,
  • barwniki,
  • konserwanty,
  • fosforany,
  • wybielacze na bazie chloru.

Przez to po sprzątaniu możemy doświadczać bólów głowy, nudności, pieczenie skóry. Warto zainwestować w środki czystości, które nie zrobią nam, ani planecie krzywdy, a działają równie dobrze, jak te chemiczne. Naturalne środki czyszczące są w większości odpowiednie dla wegan, są biodegradowalone i nie zanieczyszczają wody, często tez ich opakowania i etykiety pochodzą z recyklingu.

Sprzątając po remoncie, warto wybrać naturalne środki czystości i pamiętać o zasadach wspomnianych na początku artykułu, wtedy praca będzie bezpieczna i sprawna. Nie bójmy się porządku remontowych. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu czynności sprzątanie może być szybkie, łatwe i przyjemne.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak sprzątać po remoncie?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz