Jak udekorować okno balkonowe?

Okno balkonowe z jednej strony potrafi odmienić wnętrze, wpuszczając do niego ogromne ilości światła. Z drugiej jednak strony dla wielu osób stanowi spore wyzwanie aranżacyjne. Jak udekorować okno? Czym je... Czytaj dalej

Okno balkonowe z jednej strony potrafi odmienić wnętrze, wpuszczając do niego ogromne ilości światła. Z drugiej jednak strony dla wielu osób stanowi spore wyzwanie aranżacyjne. Jak udekorować okno? Czym je przysłonić, aby nie „przykryć” wnętrza? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule!

Jakie firany do okna balkonowego?

Wiele osób ma problem z dobraniem odpowiednich firan do okna balkonowego – szczególnie latem, gdy z jednej strony firana powinna dodawać wnętrzu szyku i elegancji, a z drugiej nie utrudniać swobodnego otwierania i zamykania okna. Odpowiedzią mogą być dedykowane do takich rozwiązań firany balkonowe. Tutaj prym wiodą firany rozsunięte, puszczone luźno lub szykownie podpięte na boki. Każde z tych rozwiązań prezentuje się fantastycznie, szczególnie jeśli umiejętnie zgra się je z wystrojem całego mieszkania.

Nie ma chyba nic gorszego niż duże, maksymalnie przeszklone okno balkonowe, które jest przytłoczone przez źle dobraną firanę. W ten sposób nie tylko tracisz na ogólnej estetyce, ale często także na… dostępie do słońca. Okna balkonowe powstają z myślą o wpuszczeniu do wnętrza jak największej ilości zdrowego światła słonecznego – to daje piorunujący efekt, szczególnie latem. Zatem gdy okno zostaje przysłonięte zbyt ciężkim materiałem firany, całość mija się z celem.

Czym zasłonić okno balkonowe?

Centralnym punktem Twojego mieszkania jest duże okno balkonowe? Jeśli tak, to absolutnie nie możesz marnować jego potencjału! Postaraj się maksymalnie je wyeksponować, jedynie delikatnie przysłaniając je zasłonami z miękkich, ale grubych tkanin. Takie rozwiązanie dodaje wnętrzu przytulności, zmniejszając je optycznie. Z kolei w chłodne dni zdecydowanie ociepla wnętrze.

Co z roletami? Jednym z popularniejszych rozwiązań do okien balkonowych są… rolety. Tak, rolety dzień-noc (koniecznie zamówione na wymiar!) łączą w sobie funkcję firany i zasłony w jednym. W jaki sposób działa to rozwiązanie? Roleta dzień-noc składa się z dwóch warstw:

  • warstwy spodniej z prześwitującego woalu,
  • oraz wierzchniej z tkaniny dekoracyjno-zaciemniającej.

Dzięki temu całość spełnia swoją praktyczną funkcję, jednocześnie nie przytłaczając okna. Wręcz przeciwnie – odpowiednio dobrane rolety potrafią fantastycznie udekorować okno balkonowe. Warto więc wziąć pod uwagę kilka różnych rozwiązań, oceniając, które lepiej wkomponuje się w zastany styl aranżacyjny.

W ostatnich latach dekoratorzy wnętrz prześcigają się w kolejnych pomysłach na estetyczne zaaranżowanie wnętrza z dużym oknem balkonowym. Skąd tak duża popularność tego typu modeli? Na to pytanie odpowiada nam ekspert marki Oknoplast:

Okno balkonowe jeszcze kilka lat temu kojarzyło się tylko z jedną cechą: maksymalnie duża wielkość przeszkleń. Wielu producentów nie zwracało przy tym uwagi na pozostałe parametry, np. izolacyjność, ochronę przed hałasem z zewnątrz, czy ochronę przed włamaniami. Nowoczesne okno balkonowe potrafi łączyć wszystkie te cechy, jednocześnie oferując niebanalną estetykę, ale też zabezpieczając dom przed zimnem, czy kradzieżą.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak udekorować okno balkonowe?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 4 ocen

Dodaj komentarz