Jak wybrać bramę garażową?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bram: bramy segmentowe, roletowe, uchylne oraz rozwierne. Zobacz zatem na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej. W zależności od naszych potrzeb w sklepach... Czytaj dalej
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bram: bramy segmentowe, roletowe, uchylne oraz rozwierne. Zobacz zatem na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej.
W zależności od naszych potrzeb w sklepach można spotkać bramy garażowe, które różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją i rodzajem otwierania. Poniżej podpowiadamy jakie elementy należy wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepszą bramę garażową?
Brama garażowa – wymiary
Zgodnie z prawem budowlanym brama garażowa powinna mieć następujące wymiary:
- w wersji jednostanowiskowej – co najmniej 2000 mm x 2300 mm;
- w wersji dwustanowiskowej – szerokość 4800 mm.
W przypadku bramy pojedynczej, najlepiej zdecydować się na taką o wymiarach 2,50 × 2,25 m. Wskazana szerokość umożliwia swobodny wjazd samochodu do garażu.
Do garażu dwustanowiskowego najlepiej zdecydować się na bramę o wymiarach: 5,00 × 2,25 m. Warto wiedzieć, że 5,50 m to maksymalny typowy wymiar bramy dostępny na rynku. Szerszą można wykonać na zamówienie.
Wielkość podjazdu a rodzaj bramy garażowej
Brama garażowa uchylna otwierając się wysuwa się na zewnątrz garażu. Dlatego też będzie niewygodna, gdy podjazd garażu jest krótki i nie ma na nim wystarczającej ilości wolnego miejsca. Bramy segmentowe i rolowane nie potrzebują dodatkowego miejsca do ich otwarcia.
Brama garażowa i wymiary garażu
Do montażu większości bram, które dostępne są w sklepach, potrzebujemy 20-30 cm miejsca na suficie lub ścianie garażu. Bramy segmentowe i roletowe montuje się za wjazdem. Ich skrzydło nie wysuwa się jednak przez otwór wjazdowy. Aby nie ograniczała nas wysokość nadproża można także umieścić kasetę na zewnątrz. Przy wąskim wjeździe nie są zalecane bramy uchylne. Montowane są one w samym otworze przez co dodatkowo go zwężają.
Brama garażowa – klasa odporności na włamanie (RC)
Dostępne na rynku bramy posiadają najczęściej klasę nie wyższą niż RC3. Nie stanowią więc one zbyt dużej przeszkody dla złodziei. Nie mniej jednak posiadanie bramy garażowej samo w sobie zawsze podnosi poziom naszego bezpieczeństwa.
Brama garażowa – izolacyjność cieplną (współczynnik U)
Maksymalny współczynnik U wynosi:
obecnie jest to 1,3 W/(m2•K);
- obecnie jest to 1,3 W/(m2•K);
- od 2021 r. – 1,1.
Przy wyborze klasy energetycznej tego typu urządzenia warto pamiętać, że przez bramę o standardowym poziomie ocieplenia nie uciekają ogromne ilości ciepła. W garażu utrzymujemy bowiem niższy poziom temperatury, niż w domu.
Brama garażowa – materiał wykonania
Bramy garażowej najczęściej wykonane są z blachy aluminiowej, blachy stalowej oraz drewna. Do rzadziej wykorzystywanych materiałów, które stosowane są do produkcji bram należy blacha miedziana. Przy zakupie bramy do ogrzewanego garażu lepiej zdecydować się na ocieplaną blachę. Z kolei drewno to materiał, który podkreśli charakter budynku i tym samym podniesie jego estetykę.
Brama garażowa a sposób otwierania
Każdą bramę garażową można otworzyć przy użycia klucza. Dla podniesienia komfortu użytkowania bramy można wyposażyć ją także w napęd elektryczny. Umożliwi to otwieranie bramy pilotem – bez konieczności wysiadania z samochodu.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu4 grudnia 2024Czym ocieplić poddasze?
- Prawo budowlane4 grudnia 2024Czy kojec dla psa wymaga zgłoszenia?
- Bez kategorii26 listopada 2024Jak reklamować usługi budowlane?
- Przemysł20 listopada 2024Po czym poznać zużycie pompy hydraulicznej?
Jak wybrać bramę garażową?