Jak wybrać odpowiednią drabinę na schody? Już odpowiadamy

Kupno drabiny zazwyczaj przebiega z myślą o celu, do którego będzie ona wykorzystywana. Jedni potrzebują podstawowej drabiny przystawnej, która będzie pomocna przy wielu pracach remontowych w domu i na podwórku,... Czytaj dalej

24 maja 2017
Artykuł z kategorii: Ogród

Kupno drabiny zazwyczaj przebiega z myślą o celu, do którego będzie ona wykorzystywana. Jedni potrzebują podstawowej drabiny przystawnej, która będzie pomocna przy wielu pracach remontowych w domu i na podwórku, inni z kolei szukają drabiny do bardziej specjalistycznego zastosowania. Może nim być wykonywanie prac na schodach, takich jak malowanie czy drobne naprawy – tutaj dobrze dobrany sprzęt może zaważyć na komforcie pracy i naszym bezpieczeństwie.

Specjaliści www.alve.pl przypominają o jakich parametrach i warunkach musisz pamiętać, wybierając drabinę na schody.

Rozwiązania w drabinach na schody

margines

Producenci drabin precyzyjnie podchodzą do kwestii niwelowania różnicy poziomów w różny sposób, jednak można wyróżnić dwa główne podejścia w tym zakresie. Pierwsze z nich dotyczy drabin, które różnice te niwelują za pomocą środkowego elementu. Zaletą tego rozwiązania jest niewielka utrata wysokości przy rozstawianiu ich na schodach, jednak ustawianie takiej drabiny nie należy do najprostszych. Drugi rodzaj drabin posiada zdolność adaptacji na schodach dzięki trzeciemu, dodatkowemu elementowi, pozwalającemu na dostosowanie jej do różnic stopni. W tym przypadku elementy drabiny “zachodzą na siebie” co wiąże się z większą utratą potencjalnej wysokości, a to może okazać się kłopotliwe w wysokich domach wielopiętrowych. Z drugiej jednak strony pozwala na nieco większą elastyczność przy jej ustawianiu.

drabina

Fot. Materiały prasowe

Standardem w wielu drabinach jest także możliwość regulacji długości ich nóg, każdej z osobna. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy rozstawić drabinę na schodach zabiegowych i kręconych.

Drabiny na schody… nie tylko na schody

margines

Jeśli wciąż wahamy się nad tym, czy w ogóle potrzebujemy takiej drabiny, zwróćmy uwagę na jej wielofunkcyjność. Ta pozwala na wykorzystywanie jej nie tylko na schodach ale także na innych nierównościach, na przykład terenu w ogrodzie. Wszelkie skarpy lub nawet duże pochyłości terenu nie będą stanowiły problemu, gdy nasza drabina będzie w stanie elastycznie się do nich dostosować.

Warto również mieć na uwadze to, że drabiny dostosowane do podłoża jakim są schody cechują się uniwersalnością i najczęściej nadają się do wszystkich innych celów, chociaż mogą okazać się mniej wygodne niż ich bardziej przystosowane do potrzeb codziennych odpowiedniki.

Oczywiście, gdy w grę wchodzi praca na powierzchniach cechujących się różnicami poziomu, nie ma co ryzykować używaniem zwykłej, nieprzystosowanej do takich celów drabiny. Zakup drabiny na schody to inwestycja nie tylko w naszą wygodę ale także gwarant tego, że wszelkie czynności wykonywane na wysokościach będą przebiegały bezpiecznie.

Stabilna, solidna drabina to nie tylko sprzęt ale również twój partner, na którym powinieneś móc polegać w 100 procentach.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak wybrać odpowiednią drabinę na schody? Już odpowiadamy

Oceń
Ocena 4.8/5 na podstawie 6 ocen

Dodaj komentarz