Jak wybudować dom?

Samodzielne wybudowany dom to marzenie każdego mężczyzny. Z pewnością będziemy dumni ze swojego dzieła, a sam dom będzie prezentował się pięknie w okolicy. Jak wybudować dom? Ile kosztuje budowa domu... Czytaj dalej

15 marca 2021
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Instalacje, Nieruchomości, Prawo budowlane

Samodzielne wybudowany dom to marzenie każdego mężczyzny. Z pewnością będziemy dumni ze swojego dzieła, a sam dom będzie prezentował się pięknie w okolicy. Jak wybudować dom? Ile kosztuje budowa domu 100m2? Ile trwa budowa domu?

Ile kosztuje budowa domu 100m² ?

Decydując się na budowę domu, należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Warto przede wszystkim określić dokładnie własny budżet, który pozwoli nam na wzniesienie budynku o określonym metrażu. Zwróć także uwagę na okolicę oraz na warunki, na przykład, czy będziesz w stanie dojechać do pracy? Czy Twoje dzieci będą miały dużo przestrzeni? Trzeba także zaznaczyć, że w obecnej sytuacji, samodzielna budowa domu z roku na rok jest coraz gorsza.

Duże i wszechstronne mieszkanie jest wręcz zalecane dla rodzin o modelu 2+2. Oczywiście nie jest to żadna zasada, ponieważ możesz wybudować mieszkanie, na jakie masz ochotę, jednakże istotne są tutaj koszty, jakie poniesiemy. Osoby, które zdecydują się obecnie na budowę domu, muszą liczyć się z tym, że zapłacą około 10% więcej niż ci, którzy wznosili budynek przykładowo w roku 2018. Średni koszt budowy domu parterowego o powierzchni 100 m² w 2019 roku szacuje się na około 250 tys. zł netto – jest to wzrost względem 2018 roku o nieco ponad 9%. Pytanie, jak będzie teraz?

Póki co, nie ma żadnych oznak, że te koszta będą maleć. Jest wręcz odwrotnie. Wystarczy wziąć tutaj jedynie pod uwagę fakt, że w 2021 roku w życie wejdą rygorystyczne przepisy dotyczące parametrów izolacyjnych budynku. Warto również przytoczyć obowiązek zmiany pieca węglowego, na ten niskoemisyjny. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jak wielkie mieszkanie chcesz wybudować.

Ile trwa budowa domu?

Warto zaznaczyć, że w Polsce ogromną popularnością cieszyły się domy murowane. Jest to technologia tradycyjna, która z kolei wymaga dużo czasu na budowę. Najważniejszą rzeczą, o jaką powinieneś zadbać, jest stworzenie harmonogramu prac – pozwoli Ci to na wydajniejsze kontrolowanie prac, a tym sam nie zgubisz się w podjętych krokach. Konsekwencje zaniedbania mogą być poważne, ponieważ wszelkie potknięcia powodują, że wyjdziesz poza zakres ustalonego harmonogramu – może Cię wtedy spotkać utrata płynności finansowej, co wiąże się często z wzięciem kredytu.

Biorąc pod uwagę względy technologiczne, najkorzystniej będzie, jeśli czas budowy domu zamkniesz w około 12 – 18 miesięcy, czyli mniej więcej na prawie dwa lata. Jest to także optymalny okres, biorąc pod uwagę klimat panujący w Polsce.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak wybudować dom?

Oceń
Ocena 4.7/5 na podstawie 3 ocen

Dodaj komentarz