Jak wyczyścić okna PCV?

Mówi się, że okna są wizytówką każdego domu. Tym bardziej warto zadbać o to, aby prezentowały się czysto i schludnie. Regularna pielęgnacja powinna sprawić, że okna będą prezentować się jak... Czytaj dalej

1 kwietnia 2021
Artykuł z kategorii: Dyskusje, Wnętrza

Mówi się, że okna są wizytówką każdego domu. Tym bardziej warto zadbać o to, aby prezentowały się czysto i schludnie. Regularna pielęgnacja powinna sprawić, że okna będą prezentować się jak nowe przez wiele lat użytkowania. W przeciwnym wypadku zaniedbane ramy mogą całkiem pożółknąć. Jak wyczyścić okna PCV? Już odpowiadamy.

Jak wyczyścić okna PCV, aby nie zaszkodzić?

Skuteczna pielęgnacja okien PCV to przede wszystkim regularne mycie. Tutaj mogą sprawdzić się nawet domowe sposoby. Wiedziałeś, że wystarczy rozpuścić odrobinę sody w ciepłej wodzie, aby uzyskać roztwór o działaniu wybielającym? Takim domowym środkiem możesz umyć okno za pomocą szmatki lub miękkiej gąbki. Do nieco trudniejszych zadań możesz wykorzystać połączenie wody, octu, soku z cytryny oraz płynu do naczyń. Taki ekologiczny sposób ma dodatkowo tę zaletę, że nie uczula. Do tego masz pewność, że żaden detergent nie uszkodzi ramy okiennej. Kolejne „pro tipy” to wykorzystywanie wody z mydłem – to połączenie również bardzo dobrze usuwa brud z ram.

Przy czyszczeniu okien możesz również posiłkować się kupnymi środkami. Tych na rynku jest naprawdę sporo. Wszelkiego rodzaju płyny, czy mleczka doskonale radzą sobie nawet ze starszymi, zaniedbanymi zabrudzeniami. Musisz jednak pamiętać o wybraniu środków przeznaczonych do czyszczenia i pielęgnacji plastiku. W przeciwnym wypadku możesz sobie zaszkodzić, ponieważ niektóre ostre środki mogą uszkadzać uszczelki okienne. Jak prezentują się ceny? To koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych. Droższe środki zwykle oparte są na substancjach roślinnych (zaletą jest brak alergenów w składzie). Najdroższym rozwiązaniem wydaje się zakup urządzenia parowego (to koszt powyżej stu złotych).

Jakich środków nie powinieneś używać?

Wiele osób próbuje wyczyścić nagromadzone zabrudzenia inwazyjnymi środkami, często sugerując się poradami znalezionymi w internecie. Chcieliśmy raz na zawsze wyjaśnić tę kwestię, dlatego o opinię zapytaliśmy eksperta od okien – przedstawiciela marki Oknoplast:

Jeśli chodzi o czyszczenie okien PCV, to bardzo ważna jest wyobraźnia i zdrowy rozsądek. Jeśli okna czyszczone są regularnie, to nie powinny pojawić się na nich trudne do usunięcia zabrudzenia. Jeśli jednak rama okna zdąży pożółknąć, to pod żadnym pozorem nie wolno jej czyścić wszelkiego rodzaju kwasami octowymi, rozpuszczalnikami nitro, benzyną, czy środkami ściernymi! O wiele lepszym rozwiązaniem są mleczka i płyny, których na rynku jest naprawdę dużo – i tu warto być ostrożnym, ponieważ uszkodzona rama okienna może brzydko zmatowieć. Mogą się pojawić na niej również tzw. mikropory, których czyszczenie będzie niesamowicie trudne.

Warto zaznaczyć, że okna PCV wykonane z wysokiej jakości materiałów, nie powinny pożółknąć, nawet przy intensywnym, wieloletnim użytkowaniu. Najczęściej wszelkiego rodzaju przebarwienia pojawiają się z winy samego użytkownika, który decyduje się na czyszczenie okna szkodliwymi metodami. Przykładem może być mycie ramy okiennej zbyt szorstką gąbką, która może doprowadzić do zmatowienia powierzchni. Tutaj sprawdza się stara zasada: lepiej być mądrym przed szkodą!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak wyczyścić okna PCV?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 3 ocen
  1. Iwona pisze:

    Ja czyszczę tylko octem i gazetami. Są mega skuteczne!

Dodaj komentarz