Jak wykonać elewację? Wyjaśniamy w kilku krokachPostawienie budynku to dopiero początek pracy nad jego ostatecznym wyglądem. Gołe ściany i podłogi trzeba odpowiednio wykończyć, a wszystkie pomieszczenia wyposażyć w niezbędne sprzęty oraz meble. A na deser pozostają już tylko elementy dekoracyjne.

Warto jednak pamiętać, że budynek ma nie tylko wnętrza, ale także ściany zewnętrzne. Elewacja budynku jest niezmiernie ważnym etapem podczas procesu budowy. Odpowiednie jej wykonanie ma znaczenie dla trwałości budynku oraz komfortu jego użytkowania. Elewacja jest często nazywana wizytówką nieruchomości, dlatego powinniśmy także zwrócić uwagę na aspekty estetyczne.

Izolacja

Pierwszą warstwę elewacji stanowi materiał termoizolacyjny. Wybierając go należy zwrócić uwagę przede wszystkim na właściwości izolacji cieplnej. To od tego parametru zależą właściwości energetyczne budynku, a co za tym idzie koszty jego ogrzewania oraz chłodzenia.

elewacja

Flickr.com CC 2.0 Joost Markerink

Warto też sprawdzić, czy wybrany produkt jest wytrzymały na uszkodzenia. Obecnie najczęściej stosuje się płyty styropianowe, które przykleja się do muru warstwą kleju. Następnie montuje się siatkę zbrojącą oraz wzmacnia narożniki specjalnymi stelażami. Po zaszpachlowaniu całości powierzchnia jest gotowa do położenia tynku lub innego rodzaju wykończenia.

Rodzaje wykończeń elewacji

Najpopularniejszym sposobem na wykonanie elewacji jest położenie warstwy tynku. Mamy tutaj do wyboru wiele różnych faktur i kolorów. Inne tradycyjne wykończenia to klinkier, kamienie lub płytki kamienne, a także imitujące kamień. Takie materiały są najczęściej stosowane na części elewacji np. przy gruncie lub jako oprawa okien. Na budynkach o małej kubaturze np. domkach letniskowych bardzo często stosuje się boazerię drewnianą lub z tworzyw sztucznych. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się płyty elewacyjne. Są one wykonane  z różnych materiałów: drewna, blachy, betonu oraz tworzyw sztucznych. Istnieją też cementowe płyty elewacyjne , które montuje się przede wszystkim w systemie elewacji podwieszanej wentylowanej w budynkach o konstrukcji szkieletowej. Aby dowiedzieć się więcej o płytach elewacyjnych warto wejść na stronę:(http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-cementowe).

Powinieneś przeczytać także:

Oceń ten artykuł

Ocen: Jak wykonać elewację? Wyjaśniamy w kilku krokach

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz