Jak wykończyć sufit?

Należy do najczęściej pomijanych elementów podczas aranżacji wnętrz. Mało kto dba o jego design, kierując się wyłącznie jego stabilnością czy trwałością. Tymczasem sufit, bo to o nim mowa, w rękach... Czytaj dalej

9 grudnia 2022
Artykuł z kategorii: Kuchnia, Poddasze

Należy do najczęściej pomijanych elementów podczas aranżacji wnętrz. Mało kto dba o jego design, kierując się wyłącznie jego stabilnością czy trwałością. Tymczasem sufit, bo to o nim mowa, w rękach odpowiedniego dekoratora i człowieka z wizją może okazać się niezwykle efektowną częścią wnętrza. Dziś na przekór utartym schematom, spojrzymy w górę i podpowiemy, w jaki sposób zaadaptować nieocenioną powierzchnię sufitu do własnych potrzeb.

Jak wykończyć sufit w kuchni?

Dziś coraz chętniej chcemy nie tylko celebrować sam posiłek, ale także jego przygotowanie. Dlatego też w nowoczesnym budownictwie na projekt kuchni poświęca się wiele przestrzeni użytkowej. Jednak jest także druga strona kuchennego medalu.

Wciąż wielu Polaków mieszka we wnętrzach zbudowanych w czasach, kiedy liczyła się wyłącznie praktyczna strona mieszkania. Pokłosiem PRL-owskich aranżacji stały się budynki, w których kuchnia jest niemal najmniejszym pomieszczeniem w domu. To z kolei sprawiło, że Polacy wznieśli się na wyżyny architektonicznej wyobraźni, tworząc niekiedy także prototypowe instalacje czy meble kuchenne, które mają na jak najmniejszej przestrzeni pomieścić wiele sprzętów. Prym wiodły pakowne szafki, których nawet drzwiczki z wieszakami i prowizorycznymi półkami mogły pomieścić dodatkowe przedmioty.

Warto korzystać z mądrości naszych babć i stworzyć swoisty architektoniczny misz-masz nowości z przeszłością. Jeśli właśnie zakończyliśmy remont, a nasz sufit zachwyca nieskazitelną bielą, może warto wykorzystać jego powierzchniowy potencjał i umieścić na nim półki? Jakie możliwości aranżacyjne mamy do wyboru?

  1. Półki klasyczne i drewniane.

W nowoczesnym mieszkaniu typu loft sprawdzą się proste i także nieociosane drewniane prostokątne półki, które zawiesimy za pomocą linek czy drobnych łańcuchów. Co zaakcentuje nowojorski czy nowoczesny design loftu, a przy tym będzie cechowało się praktycznością? Z pewnością zamontowanie sufitowego stojaka na kieliszki będzie dekoratorskim strzałem w 10. Taki stojak zazwyczaj posiada u góry miejsce na butelki, więc nie musimy się już martwić o ich przechowywanie w zwykłych szafkach kuchennych.

Co więcej, często kupujemy piękne szkło, by nie tylko zaskoczyć gości, ale także uzupełnić doznania smakowe o nutę estetyki. Dlatego np. takie wytworne kieliszki do whisky jak te: https://jakpicwhisky.pl/kieliszki-do-whisky/ warto wyeksponować za pomocą podwieszanego stojaka. Taka półka wisząca u sufitu z pewnością będzie dobrym pomysłem w kuchni prawdziwego miłośnika i znawcy wysokiej jakości trunków. Więcej porad dla miłośników m.in. whisky znajdziesz tutaj: https://jakpicwhisky.pl/

Wracając do drewnianych półek sufitowych… W klimacie boho i rustykalnym możemy zamienić metalową linkę na naturalne sznury. Wystarczy uzupełnić ją o piękne i zwisające kwiaty, które podkreślą naturalny charakter aranżacji.

  1. Półki metalowe.

Zawieszone przy suficie metalowe elementy nie muszą dziś oznaczać topornych stylizacji, rodem z gotyckich katedr. Współczesna metaloplastyka oferuje nam wiele pięknych i artystycznych możliwości.

Najczęściej są to sześcienne i wielokątne szkielety metalowe wzbogacone o półki z mlecznego szkła lub z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Doskonałym pomysłem jest także zamontowanie oświetlenia LED, które sprawi, że nasza podwieszana półka z pewnością będzie przykuwać wzrok, stając się jednocześnie dodatkowym źródłem światła.

Jak wykończyć sufit na poddaszu?

Poddasze to wymagająca przestrzeń. Wiele tam skosów, nierówności i utrudnień aranżacyjnych, np. przeszkleń dachowych. Jednak nawet tak skomplikowaną powierzchnię sufitową możemy w prosty sposób zaaranżować. Bodaj najbardziej efektownym i szybkim sposobem jest zmiana faktury sufitu. Możemy wykorzystać takie nietuzinkowe materiały jak:

  • beton – do nowoczesnych wnętrz,
  • drewniane lamelki – podkreślą styl modern,
  • lekkie belki sufitowe – doskonałe w wiejskich i skandynawskich wnętrzach,
  • kasetony – do stylów glamour i empire,
  • lustro – dla odważnych stylizacji,
  • wzorzystą tapetę – do klasycznego poddasza.

Pomysłów na to, jak wykończyć sufit znajdziemy naprawdę bez liku. Wystarczy tylko spojrzeć na niego inaczej. Z tła niech stanie się pierwszym planem naszej stylizacji, a z pewnością zyska na tym nie tylko styl mieszkania, ale zwiększymy jego funkcjonalność.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak wykończyć sufit?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz