Jak wykorzystać zalety energii słonecznej w swoim projekcie budowlanym?

Zastanawialiście się, dlaczego tak wiele osób używa dziś energii słonecznej do ogrzewania domu i wody użytkowej? Energia słoneczna sprawdziła się jako jeden z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania gazowego,... Czytaj dalej

7 września 2017
Artykuł z kategorii: Instalacje, Instalacje grzewcze, Projekt domu

Zastanawialiście się, dlaczego tak wiele osób używa dziś energii słonecznej do ogrzewania domu i wody użytkowej? Energia słoneczna sprawdziła się jako jeden z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania gazowego, elektrycznego lub olejowego, a wyposażenie domu w instalację solarną pozwala odnotowywać oszczędności przez cały okres jej użytkowania.

Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie, że nasz dom jest ekologiczny i energooszczędny, jest wykorzystanie czystej i odnawialnej energii, jaką dostarcza słońce. Energia słoneczna stanowi efektywną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii i co ważne, jest również wysoce opłacalna.

panele słoneczne

Fotografia Flickr.com CC 2.0 Marufish

Energia słoneczna jest bezpłatna i dostępna przez cały rok. Instalacje solarne nie wymagają bezpośredniego nasłonecznienia – rozproszone światło słoneczne w zupełności wystarczy, aby gromadzić tą naturalną energię, a następnie wykorzystać ją do podgrzewania wody i ogrzewania domu. Dzięki temu możemy cieszyć się dostępem do ciepłej wody nagrzanej słońcem nawet w pochmurne dni.

Korzystanie z energii słonecznej ma również pozytywny wpływ na nasz klimat. Zastosowanie paneli słonecznych w domach mieszkalnych jest bardzo przyjazne dla środowiska, a ich użytkowanie nie powoduje emisji szkodliwych substancji i nie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Oprócz emisji gazów cieplarnianych, praca elektrowni węglowych, gazowych lub atomowych wymaga również ogromnego zużycia wody. W przypadku korzystania z instalacji do pozyskiwania energii słonecznej, zużycie wody jest minimalne.

Ponieważ dostęp do energii słonecznej jest nieograniczony, wytwarzanie energii przez panele słoneczne zapewnia rownież bezpieczeństwo energetyczne. Energia słoneczna uniezależnia nas też od dostawców energii – dzięki korzystaniu z paneli słonecznych nie jesteśmy zagrożeni wzrostem kosztów za energię lub awariami w jej dostawie. Ponadto zastosowanie kolektorów słonecznych idealnie sprawdza się w miejscach bez dostępu lub z trudnym dostępem do sieci gazowej.

W ostatnich latach koszt instalacji i montażu paneli słonecznych bardzo się obniżył. Choć początkowe koszty mogą wydawać się wysokie, to z biegiem lat taka inwestycja zwraca się nawet parokrotnie. Osobom rozważającym instalację systemów solarnych do ogrzewania wody często oferowane są różne formy wsparcia w postaci ulg finansowych, dofinansowań i grantów. Z tego powodu warto regularnie sprawdzać rządowe strony internetowe i szukać aktualnych informacji na temat programów dostępnych w regionie zamieszkania.

Instalacja paneli słonecznych jest prosta, a ich montaż jest możliwy nie tylko na dachach, ale także na ścianach budynków lub bezpośrednio na ziemi na specjalnie skonstruowanych stelażach. Kolejną zaletą paneli słonecznych jest ich niezwykle cicha eksploatacja. Nie wymagają one również nadmiernej konserwacji czy też uwagi użytkownika – zaleca się zazwyczaj, aby panele były serwisowane raz do roku, co zapewni ich bezpieczne i optymalnie działanie.

Kingspan Solar jest wiodącym dostawcą innowacyjnych kolektorów rurowych próżniowych oraz kolektorów płaskich charakteryzujących się wysoką skutecznością działania. Firma oferuje do 20 lat gwarancji na rury próżniowe w przypadku ich montażu przez akredytowanego instalatora Kingspan. To jeden z dodatkowych powodów, dla których warto rozważyć instalację systemu solarnego w realizowanym projekcie budowlanym.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak wykorzystać zalety energii słonecznej w swoim projekcie budowlanym?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz