Jak wymienić zamek w drzwiach?

Wymiana zamku może przysporzyć nam wielu problemów, ponieważ nie każdy wie, jak się za to zabrać – podczas przeprowadzki lub po prostu wymiany drzwi staje się to ogromną przeszkodą. Ile... Czytaj dalej

8 marca 2021
Artykuł z kategorii: Instalacje, Nieruchomości, Remont domu

Wymiana zamku może przysporzyć nam wielu problemów, ponieważ nie każdy wie, jak się za to zabrać – podczas przeprowadzki lub po prostu wymiany drzwi staje się to ogromną przeszkodą. Ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach? Jak wymienić wkładkę w drzwiach? Zapraszamy do lektury, a na pewno dowiesz się wszystkiego, co niezbędne!

Ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach?

Za niektóre usługi ślusarskie mamy ochotę zabrać się sami – często jednak nie wiemy jak się po prostu za to zabrać – jest to całkowicie normalne, ponieważ nie każdy rodzi się złotą rączką. Już w trakcie pracy okazuje się, że problem z jakim się mierzymy, przerasta nasze umiejętności. Dlatego nie warto oszczędzać na dobrym ślusarzu. Profesjonalne usługi trochę kosztują, jednakże nie są to zbytnio wygórowane ceny – średnio za usługę wymiany zamka w drzwiach zapłacimy już 200 zł. Przeważnie obejmuje to koszty samej robocizny, a nawet samego zamka – możesz mieć pewność, że będzie on solidny oraz trwały. Sprawdź tutaj profesjonalne zamki od Zamki Sklep!

Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Ten proces akurat z łatwością możesz wykonać sam. Kiedy należy wymienić wkładkę? Otóż wtedy, kiedy masz problemy z samym otwieraniem drzwi – mowa tutaj o zacinaniu się drzwi lub o problemach z przekręceniem klucza w zamku. W większości przypadków wystarczy wymienić tylko wkładkę zamka na nową. Niestety, potrafi to być o wiele bardziej kosztowne. Jeśli chcesz samemu się za to zabrać, to pierwszy krokiem będzie kupno wkładki do drzwi – najlepiej takiej, jak stara – jeśli nie jesteś co do tego pewny, to możesz ją wziąć do sklepu, a sprzedawca na pewno Ci pomoże! Zwróć także uwagę na długość samej wkładki! jeżeli kupisz krótszą, to po Twoim zamontowaniu nie będzie się dało włożyć klucza do końca i nie będzie go można przekręcić. No dobrze, wszystko już wiesz, to możesz przystąpić do pracy. Pierwszym krokiem będzie odkręcenie wszystkich śrub widocznych po zewnętrznej stronie zamka. Następnie, musisz włożyć do zamka klucz i przekręcić go o około 45 stopni, najpierw w prawo, później w lewo, co pozwoli Ci na wyjęcie środka zamka. Weź nową wkładkę, przykręć oraz ponownie włóż klucz i obróć go o 45 stopni w prawo, wówczas powinno Ci się udać włożyć wkład do zamka. Po włożeniu nowego wkładu wykonuj dokładnie te same czynności, jak w przypadku wykręcania starego zamka, tylko w odwrotnej kolejności. Upewnij się, że zamek działa prawidłowo, poprzez włożenia klucza!

Jak wyjąć zamek z drzwi?

W niektórych przypadkach wymiana samej wkładki jest po prostu niemożliwa. Uszkodzenia zamka lub po prostu konieczność jego wymiany spowodują, że trzeba go będzie wymienić na nowszy model. Do pracy przygotuj się tak, jak do wymiany wkładki. Po przygotowaniu śrubokrętów wyjmij klamkę oraz mocowania. Zwróć uwagę na to, że nowsze typy klamek posiadają zabezpieczenia ukryte od spodu. To właśnie w tym miejscu znajduje się niewielka śrubka, do której odkręcenia trzeba użyć klucza imbusowego. Z wyjętym już elementem musisz udać się do sklepu w celu dopasowania zamka rozmiarowo i o takim samym rozstawie śrub. Nowy już zestaw ponownie montujesz w miejsce śrub. Pamiętaj, że jeśli kasetka ma wymienną wkładkę – najpierw montujesz kasetę i dopiero wtedy wkładkę. Śruba mocująca musi być także dokręcona w taki sposób, aby stykała się z powierzchnią kasety. Po włożeniu klucza i sprawdzeniu, czy rygiel pracuje prawidłowo – montujemy szyldy, a na samym końcu zakładamy klamkę. Gratulacje, udało Ci się wymienić zamek!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak wymienić zamek w drzwiach?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz