Jak zaaranżować stylowo wnętrze na poddaszu?

Przestrzeń pod dachem jest jedną z najtrudniejszych do zaaranżowania. Jednak odpowiednio zaplanowany i zrealizowany wystrój może dać piorunujący efekt. Jak przekuć wady i utrudnienia tej przestrzeni w zalety? O czym... Czytaj dalej

31 lipca 2021
Artykuł z kategorii: Poddasze, Wnętrza

Przestrzeń pod dachem jest jedną z najtrudniejszych do zaaranżowania. Jednak odpowiednio zaplanowany i zrealizowany wystrój może dać piorunujący efekt. Jak przekuć wady i utrudnienia tej przestrzeni w zalety? O czym powinieneś pamiętać, planując wykończenie wnętrza? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Najważniejszy problem poddasza to…

W katalogach wnętrzarskich aranżacje poddasza możemy spotkać zdecydowanie często. To przestrzeń, która daje ogromne możliwości. Jednak zaplanowanie wystroju bez znajomości kilku zasad, może być naprawdę sporym wyzwaniem. Przede wszystkim, musisz pamiętać o tym, że na poddaszu najczęściej mamy do czynienia ze skośnymi ścianami. Te zdecydowanie ograniczają poczucie przestrzeni, często ograniczając jednocześnie powierzchnię poruszania się domowników po wnętrzu.

Skośne ściany ograniczają również możliwości związane z ustawieniem mebli. Właśnie dlatego ich dobór i układ powinien być dokładnie przemyślany. Konieczne jest tutaj nie tylko wymierzenie wysokości mebli do poszczególnych ścian. Warto również wziąć pod uwagę to, czy będziesz chciał korzystać z blatów tych mebli, np. umieszczając na nich różnego rodzaju dekoracje lub sprzęty (przykładem może być chociażby szafka RTV). Skosy są również problemem w przypadku sof i narożników. Osadzając tego typu meble wypoczynkowe głęboko pod ścianą, możemy dobrze zagospodarować przestrzeń – problemem może być tu jednak komfort związany z użytkowaniem.

Wykorzystaj światło!

Na poddaszu mamy najczęściej do czynienia z oknami dachowymi. Te pozwalają doskonale oświetlić pomieszczenie, dostarczając do niego solidną porcję promieni słonecznych o każdej porze dnia. Możesz to wykorzystać, eksponując najciekawsze elementy aranżacyjne, np. stylowe meble, czy dekoracje. Intensywne światło oczywiście swoje minusy. Latem tego typu rozwiązanie zdecydowanie podnosi temperaturę w we wnętrzach, zwłaszcza pomieszczeniach typu kuchnia. Warto więc każde okno dachowe wyposażyć w rolety, które pozwolą domownikom kontrolować ilość światła w pomieszczeniu.

Ważnym rozwiązaniem jest tutaj również postawienie na dużą ilość punktów świetlnych w pomieszczeniu. Poddasze ze względu na stosunkowo niewielką przestrzeń potrafi łatwo przytłoczyć. Warto więc zdecydować się na dodatkowe oświetlenie, np. w postaci kinkietów, czy lamp stojących. Dzięki temu nadasz wnętrzom lekkości i świeżości.

Korzystaj z przestrzeni!

Ze względu na swoją konstrukcję wnętrza na poddaszu wydają się stosunkowo niewielkie, mimo obszernego metrażu. Wszelkiego rodzaju nadliczbowe ścianki i zabudowania nie są więc tutaj mile widziane. Zadbanie o poczucie przestrzeni ma więc szczególne znaczenie. Doskonałym rozwiązaniem jest np. zaaranżowanie kuchni otwartej na salon. Jednak nie tylko ściany potrafią przytłoczyć domowników.

Aranżując poddasze, warto unikać zbyt dużej liczby dodatków i dekoracji. Te nie tylko pomniejszą optycznie przestrzeń, ale również odwrócą uwagę od tego, co najważniejsze – uroku skośnych ścian i klimatu poddasza. Warto więc wybrać styl aranżacyjny o stosunkowo niewielkiej liczbie dekoracji: minimalistyczny, industrialny, czy przytulny skandynawski wystrój będą tutaj strzałem w dziesiątkę!

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik przypadł Ci do gustu. Jesteśmy ciekawi, jak pójdzie Ci aranżacja poddasza!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak zaaranżować stylowo wnętrze na poddaszu?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz