Jak zabezpieczyć oborę przed mrozem?

W czasie zimy krowy są narażone nie tylko na mróz, a również na wyższą wilgotność i przeciągi, które są groźniejsze od chłodu obory. Konsekwencje wynikające ze źle zabezpieczonego budynku mogą... Czytaj dalej

11 grudnia 2020
Artykuł z kategorii: Przemysł

W czasie zimy krowy są narażone nie tylko na mróz, a również na wyższą wilgotność i przeciągi, które są groźniejsze od chłodu obory. Konsekwencje wynikające ze źle zabezpieczonego budynku mogą być tragiczne. Nie narażaj krów na choroby! Zobacz, w jaki sposób zabezpieczyć oborę przed mrozem.

Mróz, przeciągi, wilgoć – jaki ma wpływ na życie w oborze?

Mróz w nieodpowiednio przygotowanej oborze jest niekorzystny zarówno dla człowieka, zwierząt jak i trwałości budynku. Zła wentylacja pomieszczenia sprzyja podwyższonej wilgoci, która prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni. Obniża to komfort osób pracujących oraz wpływa niekorzystnie na stan zdrowia krów. Pierwszą oznaką, że warunki bytowania bydła są niewłaściwe jest spadek produkcji mleka, co odbija się negatywnie na finansach gospodarstwa. Zauważalny jest również wpływ wysokiej wilgotności na obniżenie trwałości budynku, ponieważ przyspiesza procesy erozji.

Dla krów najbardziej szkodliwe są jednak przeciągi, dlatego należy zapewnić sprawną wentylację oraz uszczelnić oborę, aby chłodne powietrze nie nawiewało do wnętrza pomieszczenia. Brak odpowiednich warunków prowadzi nawet do zwiększonego ryzyka zachorowania krów na zapalenie płuc, które jest szczególnie niebezpieczne dla cieląt.

Na co zwrócić uwagę zabezpieczając oborę?

W oborze bardzo ważny jest mikroklimat. Zadbaj o optymalną temperaturę, wilgotność i cyrkulację powietrza, a krowy odpłacą Ci się zwiększoną produktywnością.

Odpowiednia temperatura mieści się w przedziale od -10ºC do + 20ºC. Wyższa lub niższa temperatura wpływa negatywnie na komfort krów, a to sprawia, że dają mniej mleka. Częstym błędem jest dopasowanie temperatury w budynku do komfortowej dla człowieka. Z tego powodu obory są często zbyt mocno uszczelniane. Powoduje to brak przepływu powietrza i wzrost wilgotności, która w prawidłowo zabezpieczonej oborze powinna mieścić się w zakresie 60-80%.

Szczególnej uwagi wymaga zapewnienie dostępu do wody. Zimą, gdy temperatury spadną poniżej zera, może dojść do zamarznięcia poideł. Popularnym rozwiązaniem jest montaż poideł ogrzewanych lub obiegu, w którym woda nieustannie krąży.

Newralgicznym punktem jest hala udojowa, ponieważ duży chłód nie sprzyja pracy urządzeń. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż systemu grzewczego”., ponieważ uszkodzone powodują stany zapalne oraz zmiany chorobowe” – doradzają eksperci z PCV Expert.

Pamiętaj również, aby zadbać odpowiednio o krowy. Kondycja zwierząt się nie pogorszy, jeżeli zwrócisz uwagę na ich odżywianie. Podstawą jest zapewnienie zwierzętom większej ilości pasz energetycznych.

Dokładnie obserwuj zdrowie krów. Sprawdź stan każdej racicy, ponieważ uszkodzone powodują stany zapalne oraz zmiany chorobowe”. – tłumaczą rolnicy.

To ważne, aby zwrócić uwagę na zabezpieczenie obory przed mrozami. Wpłynie to pozytywnie na komfort krów, które odpłacą się wysoką produkcją mleka.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak zabezpieczyć oborę przed mrozem?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 11 ocen
  1. Adam pisze:

    Ja kupiłem sobie kurtynę paskową do osłony… budy dla psa! No nic się tak dobrze nie sprawdza!

Dodaj komentarz